1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ MANŞETLERE TAŞINDI
DENKTAŞ MANŞETLERE TAŞINDI

DENKTAŞ MANŞETLERE TAŞINDI

KKTC BASINI DENKTAŞ’IN ÖLÜMÜNÜ MANŞETTEN VERDİ.. GAZETELER SİYAH ZEMİN KULLANDIKLARI ÖLÜM HABERİNDE DENKTAŞ’IN FOTOĞRAFLARINI DA YAYINLADILAR Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “1. Cumhurbaşkanı” Rauf Denktaş’ın vefatı K

A+A-

 

 

KKTC BASINI DENKTAŞ’IN ÖLÜMÜNÜ MANŞETTEN VERDİ..

GAZETELER SİYAH ZEMİN KULLANDIKLARI ÖLÜM HABERİNDE DENKTAŞ’IN FOTOĞRAFLARINI DA YAYINLADILAR

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin “1. Cumhurbaşkanı” Rauf Denktaş’ın vefatı KKTC basınında ilk sayfadan manşetten verildi.

AFRİKA

Afrika Gazetesi  “Denktaş Öldü” manşetini kullandı ve Denktaş’ın ikisi hastanede çekilen üç fotoğrafına yer verdi.

“Dr. Fazıl Küçük’ten sonra bir tarih daha göçtü” başlığını da kullanan Afrika, Kızı Ender Vangöl’ün son konuşması ile ilgili açıklamalarını da yansıttı “Hristofyas diye bağırdı” başlıklı bir başka habere de ilk sayfasında yer verdi.

Afrika’da sür manşetin üzerinde yayınlanan geleneksel günün sözü ise şöyle:

“Kıbrıs’ın yarım yüzyıllık tarihine damgasını vuran ve Kıbrıslı Türklerin en uzun süreli lideri olan Rauf Denktaş dün gece öldü. Yaslı ailesine ve yakınlarına sabır ve başsağlığı dileriz.”

CYPRUS TODAY

İngilizce olarak yayınlanan Weekend Cyprus Today gazetesi de manşetinde “A Nation İn Mourning” ifadesini kullanarak arkada KKTC bayrağı ile Denktaş’ın gençlik fotoğrafının silik olarak görüldüğü Rauf Denktaşın otururken bir fotoğrafını yayınladı.

Siyah zemin kullanan gazete, “Rauf Denktaş 1924-2012” ifadesine de yer verdi. Gazete 3 sayfasını Denktaş’a ayırdı.

DEMOKRAT BAKIŞ

Demokrat Bakış da ilk sayfasını Denktaş’ın ölümüne ayıran gazeteler arasında.

Gazete ilk sayfasını Denktaş’ın yakın plan gülen bir fotoğrafını koyarak manşetinden “Kaybettik..” ifadesini kullandı.

Gazete, “Kıbrıs Türk halkının ve Türk dünyasının başı sağolsun. Gurur duyacağız, özleyeceğiz, ona layık olacağız...Kıbrıs Türk halkı ve Türk dünyası liderini kaybetti..” dedi.

Demokrat Bakış da ilk dört sayfasını Denktaş’a ayırdı.

GÜNEŞ

Güneş Gazetesi de siya zemin üzerine Denktaş’ın bir fotoğrafı ve “Asla Unutmayacağız” manşetini kullandı.

Gazetede “Denktaş’ın vefatı KKTC, Türkiye ve Türk dünyasında üzüntü yarattı” başlığı da yer aldı.

Gazete ilk dört sayfasını da Denktaş’a ayırdı.

HABERDAR

Haberdar Gazetesi de Denktaş’ın ölümünü manşetten verdi. İlk sayfasını tamamen Denktaş’a ayıran gazete, Denktaş’ın TC ve KKTC bayrakları arasında bir fotoğrafını yayınlayarak (1924-2012) ibaresini kullandı.

“Atamız’ı Kaybettik” manşetini kullanan gazete “Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş’ın bir ömür sürdürdüğü mücadelesi dün akşam saat 22.00’de sona erdi” dedi.

Gazete, Genel Yayın Yönetmeni Rasıh Reşat’ın “Liderler Cenneti” köşe yazısı ve Denktaş’ın son röpörtajı olarak Yurdagül Beyoğlu ile yaptığı röportajı da ilk sayfadan verdi.

Haberdar Gazetesi ilk 28 sayfayı Denktaş’a ayırdı. Spor sayfasının manşetini de “Sporun ve Sporcunun dostuydu” başlığı ile Denktaş oluşturdu.

HALKIN SESİ

Halkın Sesi Gazetesi de Denktaş’ın ölümünü “Başımız Sağolsun” başlığı ile manşetten verdi.

Yine siyah zemin üzerine Denktaş’ın gülerek halkı selamlayan bir fotoğrafını koyan gazete, “KKTC’nin Birinci Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tedavi gördüğü Yakın Doğu Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi’nde dün akşam yaşamını yitirdi” ifadesini kullandı.

Gazete ilk sayfasında yarın ölüm yıldönümünde anılacak Kıbrıs Türkü’nün özgürlük ve varoluş mücadelesi Lideri DR Küçük hakkındaki haberlere de yer verdi.

HAVADİS

Havadis gazetesi de siyah zemin ve Denktaş’ın yakın plan bir fotoğrafını kullanarak “Bir tarih göçtü” manşetini kullandı.

Gazete, “Kıbrıs Türk siyasetinin en çok tartışılan ismi, KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Raif Denktaş 88 yaşında yaşamını yitirdi. Uzun süredir tedavi gören Denktaş saat 22.00’de yaşama veda etti” ifadesini kullandı.

Gazete dört sayfasını Denktaş’a ayırdı.

KIBRIS

Kıbrıs Gazetesi ilk sayfasını 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş’ın ölümüne ayırarak, siyah zemin üzerine Denktaş’ın halkı selamlarken görüldüğü bir fotoğrafını koydu.

“Bir Tarih Göçtü” manşeti ile haberi veren gazete, “Rauf Denktaş’ı kaybettik” Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş tüm mücadelelere rağmen dün akşam saat 22.00 sıralarında hayata gözlerini yumdu” ifadelerini kullandı.

Denktaş’la ilgili küçük haberlerle manşetini destekleyen gazete, “Halk mezarlığına gömülmek istiyordu”, “Denktaş yaşam savaşı verdiği dakikalarda dahi eşi Aydın Hanım’ın en sevdiği şarkıyı söyledi, ‘Sevemez kimse seni’” “Eroğlu: ‘Baba Denktaş’ı Unutmayacağız’”, “Futbol Maçları Ertelendi”, “Bakanlar Kurulu Bugün Toplanıyor” başlıklarını kullandı.

Kıbrıs Gazetesi spor sayfasında da Denktaş’ı manşet yaparak “Spor Camiası Yasta” dedi.

KIBRISLI

Kıbrıslı Gazetesi, siyah zemine Denktaş’ın elinde bir güvercinle olan fotoğrafını koyarak, “Ve O Artık Yok, Bir Tarih Göçtü” manşetini kullandı. Bir başka başlık da “Ölürken Rum Liderlere Seslendi” oldu.

ORTAM

Ortam Gazetesi, 1. Cumhurbaşkanı’nın vefatını manşetine taşımayan tek gazete oldu.

“1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş öldü” başlığıyla verilen haber manşetin altında yer alan iki haberden biri olarak siyah zeminde yer aldı. Ortam bir sayfasını Denktaş’ın ölümüne ayırdı.

STAR KIBRIS

Star Kıbrıs da Denktaş’ın beyaz güvercinle çekilmiş bir fotoğrafını kullandı ve siyah zemin üzerine “Türk Ulusu Ağlıyor” manşetine yer verdi.

Gazete “Kıbrıs’a adanmış bir ömür” başlığı ile Denktaş’ın özgeçmişini de verdi. Gazete iki sayfasını da Denktaş’a ayırdı.

VATAN

Vatan Gazetesi’nin sür manşetini “Bir Tarih Göçtü” “Rauf Denktaş’ı kaybettik” oluştururken Denktaş’ın Dr Küçük ile birlikte olan bir de fotoğrafı yer aldı.

Manşette ise Denktaş’ın yakın plan bir fotoğrafı ve “KKTC Halkı ve Türk ulusunun başı sağolsun” ifadeleri yer aldı.

5 sayfasını Denktaş’a ayıran Vatan, “Denktaş’tan Kıbrıs Türk Gençliğine Sesleniş” başlıklı bir de özel ek verdi.

VOLKAN

Volkan Gazetesi de “Türk Ulusunun Başı Sağolsun” manşetini kullandı.

Siyah zemin kullanan gazete, Denktaş’ın halkı selamlayan bir fotoğrafını da ilk sayfada kullanarak, “Seni Asla Unutmayacağız” başlığına yer verdi.

4 sayfasını Denktaş’a ayıran gazete, “Ömrünü Türk ulusuna adayan Kıbrıs Türk halkının varoluş savaşımında en önde mücadele eden Cumhuriyetimizin 1.su İlk cumhurbaşkanı Büyük mücadele adamı Liderimiz Rauf Raif Denktaş’ı kaybettik..Acımız çok büyük” ifadesini kullandı.

Gazete manşetin altında ise  Denktaş’ın son sözleri olduğu açıklanan “Hayata veda etmeden önce son sözleri: “Hristofyas’a ve Rum Liderlere söyleyin burası bağımsız bir cumhuriyettir...toprak verilirse nasıl olacak, nasıl yerleşecek bu insanlar? Bunları benim düşünmem gerek, düşünmem lazım bunları çözmek lazım..” ifadelerine yer verdi.

YENİDÜZEN

Yenidüzen Gazetesi de Denktaş’ın ölüm haberini manşetten “Denktaş’ın Vedası” başlığı ile verdi. Siyah zemin üzerine Denktaş’ın ve YDÜ’deki Basın Toplantısı’nın fotoğraflarıyla birlikte verilen haber spotlarla desteklendi.

Yenidüzen ilk dört sayfasını da Rauf Denktaş’a ayırdı.

Yenidüzen, ilk sayfada sürmanşetten ve manşet altında verdiği küçük haberlerle güncel konuları da okuyucularına yansıttı.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1748 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler