1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Denktaş: Kimlik bunalımı yaşanıyor
Denktaş: Kimlik bunalımı yaşanıyor

Denktaş: Kimlik bunalımı yaşanıyor

Serdar Denktaş, Beyaz-Yeşil kimlik kartı düzenlemesinin yalnızca KKTC vatandaşlarını değil ülkede yaşayan her kesimi ilgilendirdiğini belirterek, “Kimlik bunalımı yaşandığını” vurguladı.

A+A-


Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, Beyaz-Yeşil kimlik kartı düzenlemesinin yalnızca KKTC vatandaşlarını değil ülkede yaşayan her kesimi ilgilendirdiğini belirterek, “Kimlik bunalımı yaşandığını” vurguladı.

DP Basın Bürosu’ndan yapılan açıklamaya göre, Gönyeli Gençlik Kolları Lokali’nde partili gençlerle bir araya gelen Denktaş, hükümetin gündeminde yer alan beyaz-yeşil kimlik ve vatandaşlık yasa tasarısı gibi konuların sadece vatandaşları değil, ülkede yaşayan tüm nüfusu ilgilendiren hassas bir konu olduğunu belirtti. Denktaş, “Vatandaş olan olmayan, kaçak duruma düşen, çalışma izni ile çalışanlar arasında inanılmaz bir kırılma noktası yaşanmaktadır” dedi.

Toplumun bölündüğünü de kaydeden Denktaş, “Varolan sorunun giderilmesi ve kırılmaların önlenmesi için ilk etapta hükümetin Bakanlar Kurulu’nda istisnai vatandaşlık verme yetkisini durdurması gerektiğini” öne sürdü.

Denktaş şunları kaydetti:

”Bugün gelinen aşamada öncelikle sorunun tam ve doğru teşhis edilmesi gerekir. Bunun için de öncelikle kapsamlı bir nüfus sayımı yapılmalıdır. Gündemde olan ‘Af Yasa Tasarısı’ ise bu nüfus sayımına katılımı sağlamak maksadıyla kullanılmalı ve her kişinin sayıma katılması teşvik edilmelidir. Sayım sonrasında kategorik olarak ayrıştırma yapılarak her kategori için farklı bir yaklaşım ortaya konularak soruna kati çözüm getirilmelidir. Aksi takdirde varolan sorun daha da büyüyecek ve karşılıklı olarak kabaran öfke yerini iç çatışmaya dahi bırakabilecektir.”

Bu haber toplam 781 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler