1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ: KIB-TEK’TE ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞIYIZ
DENKTAŞ: KIB-TEK’TE ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞIYIZ

DENKTAŞ: KIB-TEK’TE ÖZELLEŞTİRMEYE KARŞIYIZ

Tuluy Kalyoncu başkanlığındaki Kıb-Tek Çalışanları Sendikası yöneticileri, bugün DP Genel Başkanı Denktaş’ı ziyaret etti.

A+A-

 

 

Tuluy Kalyoncu başkanlığındaki Kıb-Tek Çalışanları Sendikası (El-Sen) yöneticileri, bugün DP Genel Başkanı Denktaş’ı ziyaret etti.

 

Denktaş, El-Sen’in grev silahını hemen kullanmaması nedeniyle sendikaya teşekkür ederek sürdürdüğü konuşmasında, El-Sen’in agresif sendikacılık yapmasına karşın oturulup konuşulduğunda hem çalışanların hakları hem de kurumu düşünen bir anlayışla hareket ettiğinin geçmiş dönemdeki deneyimlerinden bildiğini söyledi.

 

Serdar Denktaş, mevcut hükümetin el yordamıyla bile hareket etmediğini ileri sürüp bu nedenle bu hükümet ile iş yapacakları, atacakları imzaların iktidar değişikliğinde gözden geçirileceği konusunda uyarmak istediğini belirtti.

 

 

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC)’de özelleştirme konusu olacak kurumlar olmadığını, özelleştirilme konusunun ela alındığı SÜTEK gibi kurumların piyasada denge sağalamaya yönelik olduğunu savunan Denktaş, El-Sen’in Kıb-Tek için “özerkleştirme” dediği şeyi “siyasilerin elinin kurumdan çekilmesi” olarak anladığını söyledi.

 

Denktaş, kurumun özelleştirilmesine yönelik herhangi bir yasanın Meclis’e sevk edilmesi halinde bu yasa tasarısına karşı olacaklarını, karşı çıkışı da en ileri noktaya kadar götüreceklerini söyledi.

 

Kıb-Tek’de yaşanın sorunların nedeninin işi bilmeyenlerin siyasiler tarafından yönetim kuruluna atanması olduğunu savunan DP Genel Başkanı Serdar Denktaş, yapılması gerekenin kurum yönetiminin siyasetten temizlenmesi olduğunu kaydetti.

 

KALYONCU

 

El-Sen Başkanı Tuluy Kalyoncu ise ziyarette yaptığı konuşmada, ülke gündeminde ekonomik paketle dayatılan ve özelleştirmeyle tehdit edilen Kıb-Tek’te yaşananlarla ilgili olarak bilgilendirmeyle bu konuda hazırladıkları raporu anlatmak istediklerini söyledi.

 

Kalyoncu, ülkede özellikle emekçilere, çalışanlara yönelik olumsuzluklar içeren pakete karşı uzun bir süredir mücadele edildiğini DP’nin de bu mücadelenin bir parçası olduğunu belirterek, Kıb-Tek özelinde dayatılan özelleştirme ve kurumun fiilen kapatılmasıyla sonuçlanacak AKSA ile ek sözleşme imzalanması girişimiyle ilgili bilgi vereceklerini anlattı.

 

Kalyoncu, El-Sen için Kıb-Tek’in özelleştirilmesine yönelik yasa tasarısı ile AKSA ile alım garantili ek sözleşme imzalanmasının kendileri için süresiz grev nedeni olduğunu yineleyerek, bu konuda geri adım atmayacaklarını söyledi.

 

Kalyoncu, Kıb-Tek’in mevcut yapısıyla sürdürülemez olduğunun kendileri tarafından da bilindiğini; bu nedenle sendika olarak idare ve mali özerkliğe sahip yeni bir Kıb-Tek yasa tasarısı hazırladıklarını, tasarının tamamlanır tamamlanmaz kamuoyu ve herkesle paylaşılacağını söyledi.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 804 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler