1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Denktaş, Facebook ve didişmemiz (!)
Denktaş, Facebook ve didişmemiz (!)

Denktaş, Facebook ve didişmemiz (!)

Rauf Denktaş’ın ölümü hem ‘milliyetçi’ hem de ‘barışsever’ duyguların yeninden zirve yapmasına neden oldu. Özellikle toplumun nabzını az çok yansıtan sosyal paylaşım sitelerinde inanılmaz bir gerginlik var. Birçok kişi Denk

A+A-

 

 

Rauf Denktaş’ın ölümü hem ‘milliyetçi’ hem de ‘barışsever’ duyguların yeninden zirve yapmasına neden oldu. Özellikle toplumun nabzını az çok yansıtan sosyal paylaşım sitelerinde inanılmaz bir gerginlik var.

Birçok kişi Denktaş’ın fotoğrafını “profil resmi” yapmış... Denktaş’ı övenler ve eleştirenler  Facebook’ta adeta bir birini yiyor!

 

***

Gidişat o kadar sertleşmiş ki bir birini arkadaşlık listelerinden silenler, sert tartışmalar, hakaretler uzayıp gidiyor.

Rauf beyin ölümü de bizi bir birimize düşürmeye yetti anlaşılan!...

 

***

Bu bulanık ortamda, bir bizimizi kırmadan bu günleri geçirmemiz gerektiğine inanıyorum. Böylesine hassas günlerde Denktaş ailesinin acısına acı eklememek için eleştirilerimizde dikkatli olmalıyız, kanımca...

 

 ***

Dün ne isek bugün de aynı noktadayız... Cenaze günleri siyaseti tartışma dönemi değildir... Eğer birbirimizi yiyeceksek bir hafta sonra devam edebiliriz... Ancak bugün siyaset yapma günü değildir... DENKTAŞ’ın ölümü ile  hortlatılan milliyetçilik nasıl ki samimi değildir, bugün “oh oh” çekmek de normal değildir!.. 

 


 

AKINCI: PARK YANLIŞ YER

 

Mustafa Akıncı…

Bir dönemin Lefkoşa Türk Belediye Başkanı…

BDH’nın ve TKP’nin de lideri…

Bir süredir Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Akıncı, Rauf Denktaş’ın ölümü ve defin yeri ile ilgili olarak internetteki paylaşım sitesi Facebook’ta fikirlerini yazdı.

Akıncı, Denktaş’ın oğlu Raif’in yanına gömülmesinin doğru bir karar olacağı görüşünde…

Cumhuriyet Parkı’nın “yanlış” olduğuna dikkat çeken Akıncı, şu cümlelerle fikirlerini açıkladı:

 

·        Kanımca yer seçimi olarak duyurulan Cumhuriyet Parkı’na anıt mezar yapılması doğru bir karar değildir.

 

·        Rahmetli Raif yaşamını yitirdiği zaman ben Belediye Başkanı idim ve Sayın Denktaş’ın da arzusu ile şu anda Raif’in yattığı yerde geniş bir alan Cumhurbaşkanlığı aile kabristanlığı olarak ayrılmış ve Belediye Meclisi’nde oybirliği ile onaylanmıştı. Bunu kitabımda da yazdım.

·        Merhum Cumhurbaşkanının düşüncesi günü geldiğinde kendisinin de orada defnedilmesiydi. Hem evladının hem de diğer birçok şehidin yattığı yerde…

 

 


Rauf Denktaş’ın naşının geçeceği güzergahta dün hummalı bir çalışma vardı. Yeni asfaltlar, temizlik vs…

Ne günlere kaldık, şehrin en işlek caddesini asfaltlamak için Denktaş’ın ölmesi mi bekleniyordu?

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1940 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler