1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ 'ERCAN' ÇAĞRISINI YİNELEDİ
DENKTAŞ ERCAN ÇAĞRISINI YİNELEDİ

DENKTAŞ 'ERCAN' ÇAĞRISINI YİNELEDİ

Denktaş’ın, tüm sivil toplum örgütlerine “Ercan girişimi”nin durdurulması için yaptığı çağrının tam metni şöyle

A+A-

 

 

Demokrat Parti Genel Başkanı Serdar Denktaş, Ercan Havaalanı ihalesi ile ilgili açıklama yaptı. Denktaş’ın, tüm sivil toplum örgütlerine “Ercan girişimi”nin durdurulması için yaptığı çağrının tam metni şöyle:

 

 

Ercan ihalesinin teklif verme süresinin dolduğu bu günün arifesinde hükümet yine bir basın toplantısı düzenleyerek yine yalan söylemiştir.

 

Maliye Bakanı bu yatırımların teşvik kapsamında olmadığını belirterek hem halkımızı hem de büyük bir ihtimal ile bu yatırım esnasında taşeronluk yapacağı hayaline kapılan bir takım müteahhitlerimizi yanıltmaktadırlar.

 

İhaleyi kazanacak olan kuruluş yatırım ve vergi teşviklerinden yararlanacaktır. Bunun anlamı bu binanın İNŞAAT AŞAMASINDA DAHİ, iç kaynakların kullanılması ihtiyacını hissetmeyeceğidir. BÜYÜK ihalenin ne inşaat aşamasında ne de işletme safhasında kendi insanımıza fayda sağlamayacağı gerçeği net olarak ortada durmaktadır.

 

Bir kez daha altını çizerek kamuoyu ile paylaşmak isterim ki;

1-Konunun uzmanları tarafından yapılan hesaplamalarda Devletin 25 yıl içerisinde bu yılki rakamlarla kaybı 722 milyon Euro olarak hesaplanmıştır.

2-içerik yerin gösteriş ön planda tutulmuştur. Bu yatırımın turizm vizyonu asla ülkemiz ölçeklerine göre oluşturulmuş değildir.

3-Havalimanı işletmeciliğinde bir monopol yaratılmaktadır ve herhangi bir kontrol mekanizması yoktur. TEKEL üst kurulunun olmadığı bir ortamda idare tamamen monopol haline gelmiş şirkette olacaktır.

4-Asgari bedel belirlenmemiştir. Dolayısı ile şirketin muhasebe tekniklerini kullanarak ciro saklama imkanı açık olarak ortada durmaktadır.

5-Yerel müteşebbisler ve tedarikçiler ihaleden dışlanmıştır.

6-Bugün havaalanının nitelikli işler dahil tüm işlemlerini yerel personel yapmaktadır. Buna rağmen şartnamede nitelikli tüm personelin dışarıdan ithal edilebileceğine açıkça vurgu yapılmıştır. Bu yaklaşım bir taraftan iş kaybına neden olurken öte yandan nitelikli kadrolu personelin de zaten şişkin olan devlet kadrolarına aktarılarak verimsizleştirilmesi kaçınılmaz olarak gündeme gelecektir. Oluşacak monopolist yapı sonucunda devlet kendi gelirlerini artırmak için çıkış harçlarını zamlamak zorunda kalabilecek, bu yaklaşımda bilet fiyatlarının bugünkünden de yüksek bir rakama ulaşmasını sağlayacaktır.

7-Herhangi bir anlaşmazlık durumunda şirketin devlete vereceği teminat 5 milyon Euro ile sınırlıdır. Çok daha küçük ihalelerde dahi bu rakamdan daha yüksek teminat mektupları talep edilirken böylesi bir ihale için teminatın 5 milyon Euro ile sınırlandırılmış olması dikkat çekicidir.

 

Bu ihalenin durdurulması için tüm ekonomik örgütlerin sessizliğinin nedeni anlaşılmış değildir.

 

Önce havayollarımız şimdi havaalanımız, telekominikasyonumuz ve elektriğimiz özel yabancı şirketlere devredildikten sonra sırada ne kaldığını görmekle birlikte, bu beceriksiz ve süresi dolmuş hükümetin ERCAN girişimini durdurması için tüm sivil toplum örgütlerini ses vermeye davet ederiz. Maddi ve manevi kayıpların hesabının sorulacağı kararımızı da bir kez daha yineleriz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 582 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler