1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DENKTAŞ AİLESİ, HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA BEKLİYOR
DENKTAŞ AİLESİ, HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA BEKLİYOR

DENKTAŞ AİLESİ, HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA BEKLİYOR

Serdar Denktaş, projenin, Rauf Denktaş'ın doğum günü olan 27 Ocak'ta açıklanmasını beklediklerini ama bunun olmadığını söyledi.

A+A-

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın bıraktığı arşiv, vakıf çatısı altında toplanıyor. Bu amaçla, ''Denktaş Vakfı'' kurulması için çalışmalara başlandı.

Denktaş'ın oğlu, Demokrat Parti (DP) Genel Başkanı Serdar Denktaş, AA'ya yaptığı açıklamada, ''Denktaş Vakfı''nı kurma çalışmalarının son aşamaya geldiğini belirterek, Rauf Denktaş'ın 2005'den itibaren Lefkoşa'da çalışma ofisi olarak kullandığı binanın iki odasının olduğu gibi bırakılacağını, diğer kısmının da vakfa ait olacağını söyledi.

Rauf Denktaş'ın bıraktığı arşivin elektronik ortama aktarılması için çalışmaların başladığını ve bunun uzun bir süre alacağını ifade eden Serdar Denktaş, bu çalışmalar tamamlanınca, binanın bir kısmının da ''Kıbrıs Türk Tarihi Araştırma Merkezi'' olarak kullanılacağını açıkladı.

Serdar Denktaş, ''Zaten Kıbrıs Türk tarihini araştırdığınızda Denktaş'ın hayatı, Denktaş'ı araştırdığınızda Kıbrıs Türk tarihi ortaya çıkıyor'' dedi.

Serdar Denktaş, Denktaş'ın çalışma ofisini bu şekilde, geleceğe yönelik akademisyenlere ve öğrencilere açık araştırma merkezi olarak planladıklarını kaydetti.

ANIT MEZAR YAPIMI İÇİN HÜKÜMETTEN AÇIKLAMA BEKLENİYOR

Denktaş ailesi, KKTC hükümetinden, 13 Ocak'ta hayatını kaybeden 1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş için yapılacağı duyurulan anıt mezar projesinin açıklanmasını bekliyor.

Serdar Denktaş, projenin, Rauf Denktaş'ın doğum günü olan 27 Ocak'ta açıklanmasını beklediklerini ama bunun olmadığını söyledi.

Anıt mezar projenin içinde neler olmasını istediklerini genel hatları ile hükümete yazdıklarını ifade eden Serdar Denktaş, ''Hatta projenin açılacağını 27'sinde açıklarsanız memnun oluruz dedik, bir doğum günü hediyesi olur, ama bir ses seda çıkmadı'' dedi.

KKTC Bayındırlık ve Ulaştırma Bakanlığı'nın duyuracağı projeye Türkiye ve KKTC'den katılımlar olacağını belirten Serdar Denktaş, 8 Şubat Çarşamba günü yapılacak KKTC Bakanlar Kurulu toplantısından da konuyla ilgili bir karar çıkmazsa, projeyi kendilerinin açıklayacağını söyledi.

1. Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın, Lefkoşa Cumhuriyet Parkı'nda bulunan mezarına ziyaretler aralıksız sürüyor.

Havanının güneşli olmasının da etkisiyle, mezarı ziyaret eden vatandaşlar, dua ederek, hatıra fotoğrafı çektiriyor.

Ahşap parmaklıklarla çevrilen mezar yakındaki kulübede, bir polis 24 saat nöbet tutuyor.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 734 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler