1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Denize düşen, VİVA'ya sarılır
Denize düşen, VİVAya sarılır

Denize düşen, VİVA'ya sarılır

Futbolda, KKTC’nin ilanı nedeniyle 27 yıldır FIFA tarafından uygulanan spor ambargosu nedeniyle kısır bir döngü içerisinde adeta çaresizleri oynarken döndük,dolaştık yine futbolda FIFA dışı organizasyonlara döndük. Futboldaki bu izolasyonları aşmak

A+A-

 

 

 

 

Futbolda, KKTC’nin ilanı nedeniyle 27 yıldır FIFA tarafından uygulanan spor ambargosu nedeniyle kısır bir döngü içerisinde adeta çaresizleri oynarken döndük,dolaştık yine futbolda FIFA dışı organizasyonlara döndük.

Futboldaki bu izolasyonları aşmak için 2004 Annan Planı sonrasında FIFA-UEFA’nın teşvikiyle  Kıbrıs Futbol Federasyonu (KOP) ile başlatılan görüşmeler gerek KOP’un, gerekse Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nun rigid (Katı) duruşları nedeniyle akamete uğrayınca, yine kendi “anamızın ligi” veya MAHALLE LİGİNE döndük.

Aslında, Niyazi Okutan’ın başkanlığını yürüttüğü Futbol Federasyonu FIFA’nın Cenevre’deki  merkezinde KOP ile bir dizi toplantıya katılmıştı. Ancak, KOP’un Kıbrıs’ın tek Futbol Federasyonu olarak, FIFA tarafından ısrarla tanıması ve Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu’nu bir alt federasyon olarak görmesi görüşmelerin kopmasına neden olmuştu.

Bu arada, FIFA’nın bulduğu ara çözüm olan KTFF’nin KOP’a bağlı özerk bir Federasyon olması da KKTC makamlarından geri dönmüştü.

İşte, bu dönemlerde eski Futbol Federasyonu başkanı Adal’ın arayışları sonucu FIFA’ya üye olmayan biraz da ne idüğü belirsiz, hatta bazı iddialara göre Avrupa Mafyası’nın para aklama örgütü olarak kurulunan None (New) FIFA BOARD (NFB) kapağı attık.

Bunun sonucunda da, NFBOARD’un düzenlediği  “VIVA Dünya Kupası”na katılmaya başladık. Bu sözde VİVA Dünya Kupalarında hep de şampiyon olduk.  Hatta, göreve gelirken NFBOARD’u tanımadığını belirten Barış ve Çözüm vizyonlu Niyazi Okutan’da NFB’ye boyun eğdi.

Bu örgütün, Almanya’nın sex sektörünü yöneten şehri olan St.Pauli’de düzenlen VIVA Dünya Kupası’nda üstüsüz bayanların maçlar oynanırken, sahaya fırlamaları da ilginç bir anekdot olarak kayıtlara geçmişti.

Daha sonra, hiçbir ciddi harbiyesi olmayan VİVA DÜNYA KUPASI’nı, Kuzey Kıbrıs’ta düzenlemiş hatta, mali gücü olmayan ülkelere de bu DÜNYA KUPASI’na katılmaları için mali yardım bile yapmıştık.

Evet, gün geldi; Kıbrıslıtürklerin tek kurtuluşu olan Kıbrıs’ta çözüm için yapılan görüşmeler  akamate uğrayınca, futbolda açılım için yeni bir kurtuluş arayan Futbol Federasyonu, bu kurtuluşu dünyada ayrılıkçı ülkelerin barındığı NFBOARD’da buldu.

Ne var ki, bu kez VİVA DÜNYA Kupası’nı, Kuzey Irak’ta ayrılıkçı bir devlet olarak tanınan “KÜRDİSTAN”  üstlendi.

Bu noktada, Türkiye Cumhuriyeti ile sözde bağımsızlık mücadelesi veren PKK’nın anayurdu olan “KÜRDİSTAN”ın Kuzey Irak’taki uzantısı içerisinde yerleşkesinde yer alacak olması olayın, Türkiye Cumhuriyeti’nin duyarlılığı konusunda KKTC’nin sıkıntı yaşayıp, yaşamayacağı noktasına geldi.

Konu ile ilgili olarak, Futbol Federasyonu Başkanı Sertoğlu dün, Futbol Federasyonu’nunda yapılan basın toplantısında sorduğumuz soruya, Türkiye Cumhuriyeti Büyük Elçiliği’nin bir sakınca olmadığına dair açıklamasıyle vuzuha kavuştu.

Aslında, böyle bir turnuvalara temelde karşı olduğum halde, Kıbrıslırumların (KOP) bizimle eşit düzeyde diyalog kurmaktan ısrarla kaçması, 27 yıldır dünyanın tanımadığı ve bir 27 yıl daha tanımayacağı Kuzey Kıbrıs Türk Cumuriyeti’ndeki ayrılıkçıların ekmeğine adeta yağ sürmektedir.

Ne traji-komik bir anektoddur ki, Kıbrıs Cumhuriyeti’nin Futbol Federasyonu olan KOP, 2014 Brezilya Dünya Kupası elemelerine katılırken, dünyanın tanımadığı KKTC’de “VİVA DÜNYA KUPASI” gibi, komik organizayonlarda yer almak için KÜRDİSTAN yollarına düşüyor.

Bu, sözde VİVA Dünya Kupası gerek siyasal, gerek ekenomik beklide sportif vizyonda bizden çok geri ülkelerin yer aldığı bir turnuva olarak düşünülürse, o ünlü özdeyişi şöyle değiştiriyorum. “DENİZE DÜŞEN VİVA’YA SARILIR”.   

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 658 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler