1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ ANILIYOR
DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ ANILIYOR

DEMOKRASİ ŞEHİTLERİ ANILIYOR

Demokrasi Şehitleri 18 Şubat Cumartesi günü anılıyor. Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneği’nin konu ile ilgili basın açıklaması şöyle...

A+A-

 

 

Demokrasi Şehitleri 18 Şubat Cumartesi günü anılıyor. Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneği’nin konu ile ilgili basın açıklaması şöyle;

 

 

“Ülkemizde barış, demokrasi, emek ve insan hakları mücadelesinde kaybettiğimiz,  düşünce ve mücadele arkadaşlarımızı anmak için Cumartesi günü Lefkoşa Kabristanlığında biraraya geliyoruz. Aynı zamanda bu yıl, anma etkinliğinden sonra, Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneğinin 1. Olağan Genel Kurulu K. T. Mimar Mühendisler Odası’nda gerçekleşecek.

 

İnkılapcı Gazetesi Kurucusu, sendikacı Fazıl Önder Saraç, Türk Eğitim Kulübü Kurucusu Ahmet Yahya, Leymosunlu Berber Ahmet İbrahim, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Avukat Ayhan Hikmet, Cumhuriyet Gazetesi Yazarı Avukat Ahmet Muzaffer Gürkan, ve İnkılapcı Gazetesi Yazarı, sendikacı Derviş Ali Kavazoğlu, Yenidüzen Gazetesi Yazarı Kutlu Adalı ile 1976-1980 yılları arasında Türkiye’de yüksek öğrenimleri sırasında, faşist katiller tarafından katledilen Özer Elmas, Mehmet Ömer, Muharrem Özdemir, Ercan Turgut, Mustafa Ertan, Sadık Cemil ve isimlerini yazamadığımız ancak aynı faşist, ırkcı ve karanlık mihraklar tarafından katledilen insanlarımız Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneğinin düzenlediği etkinlikte anılacak.

 

Demokrasi şehitlerimizin verdiği onurlu mücadele bizlere ve bizden sonraki nesillerin kavgasını aydınlatmaya devam edecektir.

 

Onlar Kıbrıs’ta iki halkın barış içinde birarada yaşamasını, demokrasinin ve insan haklarının gelişmesini, emekcilerin daha iyi haklar elde ederek insanca yaşamalarını savundukları için faşist karanlık odaklar tarafından katledildiler.

 

Faşizmin ve şövenizmin karanlık yüzünü bir kez daha lanetlerken, Derneğimiz demokrasi kültürünün yükseltilmesi ve bir yaşam biçimine dönüşmesi için çaba harcamaya devam edecektir.

 

Demokrasi Şehitlerimizi saygı ile anarken, tüm yurtseverleri Cumartesi saat 10.00’da Lefkoşa Kabristanlığında yapılacak anma etkinliğine ve Demokrasi Şehitlerini Yaşatma Derneği’nin 1. Olağan Genel Kuruluna davet ederiz”.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1042 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler