1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Deli La Bu Örtmen'
Deli La Bu Örtmen

'Deli La Bu Örtmen'

Deneyimli Müzik Eğitimcisi Yakup Kıvrak, 1975'te başladığı mesleğinin ilk yıllarında, köy öğretmeni iken yaşadıklarını öyküleştirdi Yakup Kıvrak hocamla ilk tanışmamız 1989 yılında olmuştu. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Lisans eğit

A+A-

 

 

Deneyimli Müzik Eğitimcisi Yakup Kıvrak, 1975'te başladığı mesleğinin ilk yıllarında, köy öğretmeni iken yaşadıklarını öyküleştirdi

 

          

 

Yakup Kıvrak hocamla ilk tanışmamız 1989 yılında olmuştu. Gazi Üniversitesi Eğitim Fakültesi Lisans eğitimi sırasında, özellikle Müzik bölümünün en aktif eğitimcilerindendi.

Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde özellikle müzik eğitimini çalgı üzerine alan (çello) ve Gazi Üniversitesi mezunu onlarca müzik öğretmeni, Yakup Kıvrak’ı çok iyi tanımaktadır. İşte bu değerli hocamız yeni bir eseriyle yine bizlerle. Ama bu defa yaşamından kesitleri kitaplaştırarak bizlere sunuyor. Şimdi de kitap içinden kesitler; Garpuz Memed: "Hoca, şu senin dımbırtıynan çal bi şeyler, dinneyek." - Cingöz Sadettin: "La sen ne annayacaan bunun müzüğünden" Hoca sen bahma ona, teybe dak bi dene Murat Çobanoğlu atışması, onu dinneyek" - Hacıyagup: "Hocam, canını yidiğim, bunnan türkü çalınmaz mı, çalınmazsa ne deye daşıyon yanında?" Hadi şunlara yakınlarda yaptığım "Uzun İnce Bir Yoldayım" düzenlememi çalayım bari diyorum. Bakarsın yavaş yavaş çok sesli müziğe ısındırırım, kim bilir... Gitarımı alıp yaptığım türkü düzenlemesini çalıyorum. Çaylar höpürdüyor, tütünler sarılıyor, sohbet de edecekler ama, ayıp olmasın diye dinler gibi yapıyorlar. Son bir umut: "Garpuz Memed, Mektebin Bacaları'nı söyle hele..." diyorum. Gitarda akorlarla eşlik edeceğim. Söylemeye başlıyor, ben de basit akorlarla eşlik ediyorum, bu da açmıyor. - "Hocam, gözünün yağını yidiğim, saz öğren saz..." Âşık Murat Çobanoğlu'nun bir kaseti var, teybe onu takıyorum. - "Haşşöle hocam" Bu Çobanoğlu'nun bi de Kiziroğlu Mustafa türküsü varıdı. O da varısa onu da dinneyek. Birazdan Kör Hoca Yatsı'yı okur, camiye giderik" Deneyimli Müzik Eğitimcisi Yakup Kıvrak, 1975'te başladığı mesleğinin ilk yıllarında, köy öğretmeni iken yaşadıklarını akıcı anlatımıyla öyküleştirirken; bir yandan da ülkemiz müzik eğitiminin bazı önemli sorunlarına değiniyor.

 

KİTABIN İÇİNDE NELER Mİ VAR?

Giriş - Hafız -Benim Minik Ormanım - Für Elise’li Ziller -  Ankara Meydan Muharebesi - ÇON Kokulu Sınıf - Haşlanmış Yumurta -  Carulli’nin Klasik Gitar Düetleri -  Deli La Bu Örtmen - Efil Üfül - Yarış -  Garaguru - Şofersiz Giden Araba -  Bir Kermeye Bir Türkü - Keçi Eşşek Referandumu -  Kıvırcık Kuzu Mevsimi - Yalak Taşı

- Kenger Sakızı -Silahların Gölgesinde Tininini Naninam - Magirus’ta Keçi Var - Misyon -  Lokum - Garadayı’nın Helası -  Çıkış - Blok Flüt Düşmanı -Seferaa .

 

Kitap hakkındaki okur görüşleri;

*Kitabınızı inanılmaz bir keyifle okudum. Bir eğitimci değilim ancak, eğitimin önemi ve eğitimcilere duyduğum saygı, hürmet beni bu tür kitaplar okumaya sürüklüyor. Siz ve sizin gibi ciddi eğitim almış, eğitimi önemseyen, insana değer veren saygın hocalarımızın yaşamlarından bir parça olsun ders çıkarabilmek, insanlığı öğrenmek ve kendimi biraz olsun geliştirebilmek amacıyla okudum kitabınızı. Kitabın son sayfasını okuyup kapağı kapattığımda içimde tarifsiz duygular oluştu. Bana çok seyler kattığını söylemeliyim. İyi ki yazmışsınız, size ne kadar teşekkür etsem azdır. *Kitabınızı az önce bitirdim; tek kelimeyle döktürmüşsünüz. Heyecanım geçmeden hemen bir şeyler yazmak istedim. Uzun zamandır bana bu kadar keyif veren beni heyecanlandıran bir kitap okumamıştım. Üstüne bir de kendimi silkeleme gereği duydum. Mesleğimin misyonunu unutmuştum, sayenizde kendime geldim; kitabınız umut verdi... Ne yalan söyleyeyim bu kadar sağlam bir üslup beklemiyordum. Kitap içine alıyor, yoğuruyor, bitmeden de bırakmıyor. Ellerinize sağlık, çok çok çoook teşekkürler.

Basından; Geçen hafta bir “Öğretmenler Günü” daha kutlandı. Nutuklar atıldı, vaatler yinelendi. Ama “öğretmenlerin hayatı” değişmedi. Yapılan bir ankete göre öğretmenlerin yüzde 92.4’ü her gün gazete alamıyor. Sadece yüzde 4.5’i branşı ile ilgili yayınları takip edebiliyor. Öğretmenlerin sadece yüzde 6.7’si sinema, tiyatro, konser gibi etkinliklere gidebiliyor. Yüzde 62.5’i bu yıl hiç gidemediğini söylüyor... *Yakup Kıvrak müzik öğretmeni. Sivas ve Haymana köylerinde köy öğretmenliği, arkasından orta dereceli okullarda müzik öğretmenliği yaptıktan sonra 1981 yılında Gazi Yüksek Öğretmen Okulu müzik bölümüne girmiş. Gazi Üniversitesi ve İnönü Üniversitesi’nde klasik gitar, viyolonsel, okul çalgıları vb. dersler vermiş. Yayımlanmış çok sayıda okul şarkısı ile müzik eğitimi kitapları bulunuyor. *Kıvrak uzun öğretmenlik yaşamından anıları “Deli La Bu Örtmen” adıyla kitaplaştırdı. Kitapta “Deli” bir öğretmenin yaşamından kesitler var… Anadolu’da öğretmen olmak, hele de “müzik” öğretmeni olmak ne demekmiş, ne kadar zorlu bir serüvenmiş Kıvrak’ın kitabında bir kez daha görüyoruz... Anadolu okullarından bu “Deli”ler hiç eksilmesin! Evet okullardan deliler eksilmesin diyor Türkiye basını. Peki bizler Kıbrıs’ın Kuzeyi’nde bu kitaptan nasıl dersler çıkarabiliriz diye sorarsanız? Ders değil ama yakında kontrolsuz göçün ve kontrolsuz nüfus akışının bu denli olması halinde, bu gibi anıları bizim müzik öğretmenlerinden de duyabileceğimizin sinyaleri veriliyor.

 


HAFTANIN ALBÜMÜ:

 

 SANDRA CARRASCO

 

Sandra Carrasco, flamenko ve popu birleştirdiği oryantalist ezgilerin de şarkılarında yer bulduğu İspanyol bir sanatçı. Ülkesinin birbirinden değerli hazineleri olan Paco de Lucia, Buika ve Victoria Abril gibi sanatçıların da yapımcılığını üstlenen Javier Limon ile çalışan genç sanatçı, albümünde dinleyenleri İspanyol ateşi ile sarıyor, etnik ezgilerle gülümsetiyor ve pop çıkışlarıyla yerinden kaldırıyor. Sözlerin kendini hissettirdiği, müziğin özel ve sanatını icra eden Sandra’nın oldukça farklı bir şekilde kendini gösterdiği bu albümde aynı zamanda Akdeniz kültüründen birçok sanatçı da eşlik ediyor. Sarpay Özçağatay, Avishai Cohen, Josemi Carmona ve Pepe Habichuela ile iş birliği içerisinde yapılan, kültürlerin buluştuğu bu albüm kaçmamalı!

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1195 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler