1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Deli Bal
Deli Bal

Deli Bal

Bu hafta diğer haftalardan farklı olmayan çalışmakla geçen bir haftaydı. Yalnız bu hafta bir kaç gündür edebiyat sitelerini, kitap sayfalarını inceledim. Kitap alabilmek, kitaplardan haberdar olabilmek için pek çok site var... Bir de ödül alan yazarları v

A+A-

Bu hafta diğer haftalardan farklı olmayan çalışmakla geçen bir haftaydı. Yalnız bu hafta bir kaç gündür edebiyat sitelerini, kitap sayfalarını inceledim. Kitap alabilmek, kitaplardan haberdar olabilmek için pek çok site var... Bir de ödül alan yazarları ve Türkçe’ye çevrilen kitaplarına baktım. Man Booker ödülü diye bir ödül var. Man Booker ödüllü yazarların kitapları Türkçe’ye çevrildikçe okumaya çalışırım. Neden böyle bir çaba içine girdiğimi merak edebilirsiniz, bunun nedeni bu ödülü alan bir kaç yazarın yazdığı kitapları okudum ve çok beğendim...  Nobel Edebiyat Ödülü alan yazarları da okuyorum... Fakat işte çelişki burada ki onca kitap yayınlanmasına rağmen, bu yıl Nobel ödülü alan yazarın kitapları Türkçe’ye çevrilmemiş... Bu yüzden çevrilmesini bekleyeceğiz. Ama düşünmeden de edemiyorum bir dile bağımlı olmak kötü bir şey... İnsan bir kaç dili iyi bilmeli ki istediği kitapları istediği dilde okuyabilmeli.

Mutlu haftalar...

 


 

YENİ ÇIKANLAR

 

 

Capelo Bahçesi

Javier Vasconez, Everest Yayınları

 

 

Annesini küçük yaşta kaybeden Manuela, babasının teklifi üzerine aileye ait olan fakat senelerdir kaderine terk edilmiş Capelo’yu ziyarete gider. Bir zamanlar içinde yaşayanların hayaletleri ve âdeta bir hayale dönmüş bekçisi ile Capelo bahçesi, artık eskden olduğu gibi gizli bir cennet değil, tekinsiz bir harabedir. Bu haliyle geçmişi ve bir zamanlar hayatta olanların acı hikâyelerini fısıldar...

 

 

Göl Dağı

Metin Köse, Doğan Kitap

 

“Ufuk belli belirsizdi! Havanın kararmasına epey vakit olmasına rağmen, kapkara bulutlar yüzünden ortalık kararmıştı. Hep böyle olurdu Zonguldak'ta, aydınlığı ve karanlığı günün uzunluğu ve kısalığı değil, kara bulutlar belirlerdi. Ortalık sabahın erken saatlerinde ya da öğle üzeri birden kararıverir, ardından aynı günde ikinci bir gün yaşanırcasına aydınlanırdı. Bazen de, hava hep kara olduğundan gün hiç yaşanmazdı. Nasıl olduysa, sanki yeraltındaki kömürün karası gökyüzüne dolaşmaya çıkmıştı. Yeraltı, yer ve gök kömür karasıydı. Buna bir de, yaz kış dinmeyen nem eklendiğinden, insanlar hep ıslaktı. Şehir ise, hem kara hem ıslaktı."

 


 

HAFTANIN KİTABI

 

Deli Bal

Pelin Buzluk, Can Yayınları

 

“Uysal bir karanlık yürüyor gözlerime. Güneş tutuluyor Emir. Çocukların sevinç çığlıklarını duyuyorum. Uykuda olmasan, gelip sen de izler miydin? Elimden tutup beni bir gölgeye çekerdin. Ben, bir gölge, ancak bir başka gölgede gizlenirdim. Yıllardır gizlediğim ne varsa, oracıkta anlatırdım sana. Ama kurtulacağım bu koşudan, sana söz, sağ çıkacağım. Her şey gibi bunu da anlatacağım sana. Cam işleyen çocuklardan, dökülmüş dişlerini satmak isteyen bunağa dek...”
“Deli bal, kitaptaki hiçbir öykünün adı değil. Öykülerin ortak atmosferinin adı. Deli bal, Karadeniz'de üretilen bir bal. Vahşi kestane çiçeklerinden ve orman gülü gibi başka vahşi bitkilerden beslenen arılardan sağılan bir bal. Çok az yenmesi gerekiyor; ancak çok az yendiğinde faydalı, ölçüyü kaçırdığınızda delirttiği söyleniyor. “

 


 

 

KİTAP DÜNYASI...

 

 

2007 yılında hayata veda eden, Kürt romanının en önemli ismi Mehmed Uzun için İstanbul’un yanı sıra Diyarbakır, Erbil ve Stockholm’de anma töreni düzenlendi.

Uluslararası Frankfurt Kitap Fuarı bu yıl 64. kez kapılarını ziyaretçilerine açtı. Bu yıl geçen yıla oranla fuara katılan yayınevi sayısı çok az da olsa düştü. Organizatörlerin verdiği bilgilere göre, 97 ülkeden tam 7307 yayıncı 14 Ekim tarihine kadar kitaplarını sergiliyor. Bunların %40’ı Almanya’dan. Yayıncı sayısında Almanya’yı İngiltere ve ABD takip ediyor. Türkiye de 350 metrekarelik bir alanda 3000 kitabını tanıtıyor. Uluslar arası Frankfurt Kitap Fuarı’nı bu yıl 300 bin kişinin ziyaret etmesi bekleniyor. Fuar nedeniyle Frankfurt’ta 3.000 farklı etkinlik düzenleniyor ve bine yakın yazar, yayıncılar ve okuyucular ile buluşuyor.

2012 Nobel Edebiyat Ödülü'nü Çinli yazar Mo Yan kazandı. Kariyeri boyunca sansüre maruz kalan Mo Yan, gelmiş geçmiş en ünlü Çinli yazar olarak biliniyor.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 459 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler