1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DEĞİŞİMİN ANAHTARI HALKTADIR'
DEĞİŞİMİN ANAHTARI HALKTADIR

'DEĞİŞİMİN ANAHTARI HALKTADIR'

Çakıcı bugün yaptığı yazılı açıklama, kötü yönetimler nedeniyle halkın büyük çoğunluğunun gelirlerinin azaldığını, insanların birikimlerini kullanmaya başladığını açıkladı

A+A-

 

Toplumcu Demokrasi Partisi (TDP) Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülke genelinde suç oranlarının korkutucu boyutlara ulaştığına, dolandırıcılarla üç kağıtçıların cirit attığına, şiddet olaylarında ciddi artış olduğuna işaret ederek, bunun ülkede her alandaki otorite boşluğunun göstergesi olduğunu bildirdi.

Çakıcı bugün yaptığı yazılı açıklama, kötü yönetimler nedeniyle halkın büyük çoğunluğunun gelirlerinin azaldığını, insanların birikimlerini kullanmaya başladığını; gençler başta olmak üzere, yurtdışına göçün arttığını, çevre konusunda geri dönülemez felaketler yaşandığını savunarak, “Maalesef Kuzey Kıbrıs’ın gerçeği bu” dedi.

Partisinin hedeflerinin Kıbrıs Türk halkını aydınlık yarınlara taşımak olduğunu ifade eden Çakıcı, “Elimizde güç olmadığı için yasa dışılıklar ile yolsuzlukların hesabını soramıyoruz. Gereken düzenlemeleri yapamıyoruz. TDP gücü eline geçirdiği andan itibaren, bugün ne diyorsa hayata geçirecektir. Biz bu yolda kararlıyız, yeter ki halk bize bu desteği versin. Değişimin anahtarı halktadır. Halk karar verecek. Ya bu düzen aynen devam edecek, ya da değişecek” dedi.

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, ülkedeki otorite boşluğu ve ekonomik nedenlerden dolayı insanların suça yöneldiklerini ileri sürerek şöyle dedi:

“Nüfusun kontrolü ve ekonomik tedbirlerle birlikte, hukuk mutlaka güçlendirilmeli, polisiye tedbirler artırılmalı, şiddet üzerine eğitim çalışmaları yapılmalıdır. Ancak bu düzenden nemalanan partiler bunları yapmak yerine, düzenin devamını sağlamak için mücadele etmektedirler. Kısacası balık baştan kokar.”

Mehmet Çakıcı, nereden ve kimden gelirse gelsin müdahaleleri kabul etmediklerini belirterek, “Belli ki, AKP yetkilileri UBP kurultayı dahil olmak üzere, birçok konuda açıkça müdahalede bulunuyor. Biz de, TDP olarak bu müdahaleleri açıkça reddediyoruz” dedi.

Başbakan Küçük ve hükümetinin müdahalelere onay veren bir tutum içinde olduğunu belirten Çakıcı, “Eğer birileri müdahale ediyorsa ve hükümet de bunu onaylıyorsa, burada hasta bir hükümet var demektir” diye konuştu.

Çakıcı, Kıbrıs Türk halkına yakışanın kendi kendini yönetecek bir düzen olduğuna işaret ederek, partisinin ana-yavru ilişkisi yerine, devletten devlete sağlıklı bir ilişkisi kurulması taraftarı olduklarını ifade etti.

“ÜLKEDE KÖKLÜ DEĞİŞİM ŞART”

Ülkede her alanda çarpık bir sistem ve kokuşmuş bir yapı olduğunu, adam kayıran, adalet ve eşitlikten uzak, sosyal adaletten yoksun, halkın iradesini yok sayan siyasi yapıların egemen olduğunu iddia eden Çakıcı, her alanda köklü reform olmadan, sistemde radikal değişiklikler yapmadan, demokrasiyi sağlam temeller üzerine oturtmadan, kişilerin değişmesinin önemli olmayacağı uyarısında bulundu.

Mehmet Çakıcı yazılı açıklamasına, “Çökmüş sistemin kökten değişmesi gerektiğine inanıyoruz. Anayasa başta olmak üzere, Siyasi Partiler Yasası, Hukuk ve Kamu Reformu, sivilleşme ve demokratikleşme gibi konuların ciddiyetle ele alınarak ülkenin yeniden yapılandırılması gerektiğine inanıyoruz” ifadeleriyle devam ederek, bunun için halkan yetki istediklerini vurguladı.

Çakıcı şöyle dedi:

“Elimizde güç olmadığı için, Anayasa başta olmak üzere gereken yasal değişiklikleri yapamıyoruz. Yasa dışılıklar ile yolsuzlukların hesabını soramıyoruz. TDP gücü elinde geçirdiği andan itibaren, Sağlık Fonu kaldırılacak, profesyonel askerliğe geçilecek, böylece 4 bin gence iş imkânı sağlanacak. Bileşik Faiz uygulaması son bulacak, mazbatalar yüzünden hapis yatılmayacak. Bizim geçmişimiz de temiz, alnımız da açıktır. Biz bu yolda kararlıyız, yeter ki halk bize bu desteği versin. Değişimin anahtarı halktadır. Halk karar verecek. Ya bu düzen aynen devam edecek, ya da değişecek” ifadesini kullandı.

“BRÜKSEL ZİYARETİ…”

TDP Genel Başkanı Mehmet Çakıcı, bir süre önce gerçekleştirdiği Brüksel ziyaretinin Avrupa Parlamentosu (AP) Grup Başkanlığı’nın davetiyle olduğuna işaret ederek, orada, AP milletvekilleri, Komisyon üyeleri ve çeşitli ülkelerden davetlilerin bulunduğu toplantıda, Kıbrıs sorununa ilişkin yarım saatlik konuşma yaptığını kaydetti.

Konuşmasında, bölünmüş Kıbrıs’ın AB’nin en önemli sorunlarından biri olduğunu dile getiren Çakıcı, Kıbrıs’ın AB Dönem Başkanlığı süresince, AB’nin, çözümün sağlanması yönünde daha proaktif bir politika izlemesi gerektiğini söylediğini anlattı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 462 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler