1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Değişim ve Sol -1
Değişim ve Sol -1

Değişim ve Sol -1

Eleştirel düşünce, sol hareketin toplumsal farklılaştırma ve anlamlandırma süreçlerinde kendisi icin en önemli ayrıcalığı olarak değerlendirilebilir. Eğer eleştirel düşünce sistematiği üzerinden gelişme pratiği bulmasa sol, kendini sürekli tekrarlayan, dü

A+A-

 

 

Eleştirel düşünce, sol hareketin toplumsal farklılaştırma ve anlamlandırma süreçlerinde kendisi icin en önemli ayrıcalığı olarak değerlendirilebilir. Eğer eleştirel düşünce sistematiği üzerinden gelişme pratiği bulmasa sol, kendini sürekli tekrarlayan, dünden ders almayı, kendini yenilemeyi bilmeyen ve buna yönelmeyen bir kısır döngünün parçası olurdu. Oysa gerçek böyle değil.

Sol'un kendi düşünsel dinamiği, eleştirel düşünce kapasitesinde yatır. Sosyal süreçlerin analizi yanında, düne dair her bir sosyal olgu ve üretim pratiği, mutlaka bu eleştirel bağlamdan geçerek anlam kazanır.

Biz sosyalistlerin ezen ezilen ilişkisinin olmadığı, çoklu  bir dünya tahayyülü için düne dair her bir sol geleneğin yarattığı toplam kapasite üzerinden hareket ediyor ve tüm sol geleneklere sahip çıkıyor oluşumuz da, işte bu radikal eleştirel düşüncenin yarattığı bir sonuçtur.

Bugün üretilen her bir eylem ve pratik, işte bu bağlamda eleştirel düşüncenin süzgecinden geçerek ne dünü tekrar etmesi ne de yarına dair belirsiz ifadeler üzerinden kendini kurması gerekir. Belirsizlik sol'a dair bir dil  olamaz. Ne hedef ne de söylem olarak...

Sol, dünü tekrar edecekse zaten kendini reddeder ve sol olmaz, ama verili koşulları dünden devranıldığını ve düne dair herşeyi dışlamanın mümkün olmadığını bilecek kadar da diyalektik felsefeyi içselleştirmiştir. Bu nedenle kimse soldan tekrar üzerine kurulu bir sosyal proje beklemesin. Her olgu kendi dinamiği içerisinde değişip, gelişerek toplumsal gerçekliğe dönüşür.

Sol düşünce bu eleştirel devingenliği yakaladığı ölçüde, toplumsal dönüşümün öncüsü haline gelir. Yoksa, tekrar, aynılaşma, benzeşme, belirsizlik ve savrulma sol'u tekdüze kılar yani, bitirir. Tarih bize çok örnek sunmuştur, bu yönde...

Değişim, sol'un tekelinde değildir. Sol, toplumdan uzaklaştığı, belirsiz anlamlar içerisinde kendine dair toplumsal algıyı yorduğu, bozduğu ve toplumsal zemin kaybına uğradığı zaman, sağ hareket kendi sınırlı siyasi projesini uygulamak adına öne çıkabilir. Örneğin bugünün Türkiye'sinde "muhafazakar liberal" bir parti olan AKP'nin icraatlarını "sınırlı değişim" girişimleri olarak değerlendirmek mümkün. Sosyalistler için, halk yararına herhangi bir değişim faaliyetinin sağ'dan gelmesi, (sınırlı da olsa ) reddedilecek bir konu olamaz.

Ancak sol, kendi düşünsel genetiğinde olan değişim olgusu için sağdan ders alacak bir siyasi hareket de değildir. Eğer bir eksiklik varsa bunun varoluşlar değil dönmesel olabileceği ya da sol dışı süreçlere savrulma etkisi ile gerçekleşebileceği unutulmamalıdır. Yukarıdaki parti  örneğinde de olduğu gibi tarih bize, hem muhafazakarlığın hem de liberalizmin sınırlı ve sorunlu değiştirme siyasetini göstermiştir.

Değişim olgusu sol için, liberal ve muhafazakar düşüncenin üretiminden çok daha gelişmiş, yaygın ve derinliklidir. Evrenseldir herşeyden önce, adildir ve insan merkezlidir.

Siyasi kültürün, ülkenin somut şartlarının, ülkelerdeki siyaset yapma biçimini ve hedeflerini farklılaştırdığı gerçeğini göz önüne almadan yapılacak "kopyala yapıştır" türü özenti projeler, her zaman sonuçsuz kalmaya mahkumdur. İster kendince sol adına yapılsın ister sağ adına...

Bu bağlamda, sol'un bir siyasi pratik olarak kendini gerçekleştirecek projelerle toplumun değişim ihtiyacına cevap vermesi dönmesel değil, kendi düşünsel dinamizmi gereği sürekli olan bir durum olduğu unutulmamalıdır.

Popülist politikalar zaten bize ait değil. Sonu geldi derken de işaret ettigimiz yer sol dışı siyasi alanlardır. Ama sol, ev ödevini iyi yapmalı ve değişimin ne demek olduğunu tüm topluma göstermelidir...

Çünkü sol toplum için siyaset yapar, öncelikle ona karşı sorumludur.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1209 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler