1. YAZARLAR

  2. Fatma Azgın

  3. Değişik Bir Seçim Olacak..
Fatma Azgın

Fatma Azgın

Yazarın Tüm Yazıları >

Değişik Bir Seçim Olacak..

A+A-

                  

7 Ocak 2018’de seçime gidiyoruz.Daha önceki yazılarımda vurgulamıştım; istikrarsız toplumlarda sık sık veya zamanından önce seçim yapılır.

Seçim zamanlarını sevilecek gibi değil.. Toplumdaki kargaşa, tarafların atışması, sokakların kapatılması, broşürlerin yollarda, boş tarlalarda ve evlerde “zibil” hale gelmesi, partili grupların ev ev dükkan dükkan gezmesi,  habersiz posterler yapıştırılması...Gerçek sorunların nasıl çözüleceği iyice anlatılmadan “yaparız, ederiz” denmesi..Seçmenlerin kendi problemlerini ve isteklerini çözecek siyasilere yaklaşması, onlardan “söz” alması.

Dahası var..Aynı siyasi partiden aday olanların listedeki aday arkadaşlarını kesmesi, parti içinden veya başka parti adaylarını içeren listeler hazırlanıp seçmenlere verilmesi.

Dile getirdiğim seçim tatsızlıkları eski yaşanmıştıktan kalma..Şimdiki nasıl olacak? Seçmenlerin ve toplumun sosyolojik karakterleri sürekli değişiyor. Demokrasisi ve ekonomisi oturmuş ülkelerde hangi siyasi partinin kazanacağı veya seçime katılacak tüm partilerin ne kadar oy toplayacağı ufak bir yüzdelik farkıyla önceden bellidir. O ülkelerde resmi sayım işleri bitmeden ve açıklanmadan, gazeteciler oy verenlerle yaptığı görüşme sonrası seçim sonuçlarını tahmin edebilir durumdadır.(Exit poll)

Bu seçimde seçmenlerin sayısı, kültürü, siyasi eğilimi bilinmediği, tanınmadığı için seçim sonuçlarını kestirmek oldukça zorlaşıyor..Son 3-5 ayda 10.000 yeni vatandaş yapıldı. Onları tanımak veya o insanların serbest iradeleriyle oy vereceklerini beklemek çok zor..

Diğer yandan toplumun kimliği oturmuş seçmenlerin, teknolojinin katkısıyla, etrafta dönen her olumsuz durumdan, kirli işlerden haber almaları ve yaygın biçimde paylaşmaları sonucunda, seçimlerini dikkatli yapacakları umudu vardır.

Bu seçimlerin sosyolojik karmaşa yanısıra yeni ve ilk kez denenecek yasa ile yapılması da ortalığı karıştıracak niteliktedir. Kimilerine göre oy verme, sayımlar ve sonuçların açıklanması zaman alacaktır. Yasaya uygun olmayan işlerin veya sonuçların mahkemelere taşınması ihtimali de var..

Şimdiden oldukça zor bir  seçim yaşamaya hazır olalım...

 

 

 

 

Bu yazı toplam 1434 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar