1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Değişen Dünya, Bakü ve Enerji
Değişen Dünya,  Bakü ve Enerji

Değişen Dünya, Bakü ve Enerji

Sibel SİBER: Geçtiğimiz günlerde, Azerbeycan’ın başkenti Bakü’de düzenlenen, “Değişen Dünya ve Enerji” konulu panelde Başkan İlham Aliyev, Bakü’yü anlatırken , bu tarihi kentin kirli bir petrol şehri olmadığını söyledi, d

A+A-

 

 

Sibel SİBER

 

    Geçtiğimiz günlerde, Azerbeycan’ın başkenti Bakü’de  düzenlenen, “Değişen Dünya ve Enerji” konulu panelde Başkan  İlham Aliyev,  Bakü’yü anlatırken , bu tarihi kentin kirli bir petrol şehri olmadığını söyledi, dünyanın çeşitli bölgelerinden gelen bine yakın katılımcıya.    

   

     Bakü, sadece bir petrol şehri olarak anılırsa , Kafkasların ve  Hazar kıyılarının bu en büyük kentine karşı büyük bir  haksızlık yapılmış olur şüphesiz. Gün battıktan sonra, bu kadar ışıl ışıl parlayan bir başka yer var mı bilmiyorum; ama, Bakü’ye bir akşam vakti tepeden bakınca “Işıklar şehri Bakü!”demekten alamazsınız kendinizi.  Işık huzmelerinin, Hazar Denizi’ndeki yansıması ise ayrı bir güzellik katıyor şehre...Ve  aynı  ışıltı, gençlerin gözlerine de yansımış sanki!..Tarifi mümkün olmayan bir sıcaklık ve  umutla karışık bir coşku var Azeri gençlerin bakışlarında. “Şeher’imiz çok yahşi ama daha da yahşi olacak!” der gibidir o bakışlar…Sanat ve kültür, yaşamlarının bir parçası… Şairleri, bestecileri, opera sanatçıları, dansçıları ile bir sanat ve kültür şehri Bakü.

 

    “Bağımsızlığımızı kazandığımızda , o dönem bağımsızlığını kazanan ülkeler arasında en fakir bizdik” diyor konuşmasında, Azerbeycan Devlet Başkanı Aliyev. Beş yıl önceki Bakü ile şimdiki Bakü’nün çok farklı olduğunu söylüyor. Şiddet olaylarının neredeyse sıfırlandığını ve dünyanın en güvenli ülkelerinden biri haline geldiklerini gururla vurguluyor. Gürcistan Devlet Başkanı ise,“Çok sıklıkla Bakü’ye geliyorum ve her geldiğimde inanılmaz bir farklılık, bir gelişme ve güzellik görüyorum” diye başlıyor paneldeki konuşmasına.

 

   Petrol ve gazın getirdiği zenginliğin, bu hızlı gelişmedeki payı yadsınamaz şüphesiz; fakat, bu başarıyı sırf  parasal güce bağlamak da haksızlık olur. “İyi bir ekonomik  sistem yaratma  arzusundayız. Çünkü biz, sırf petrole dayalı bir ekonomi istemiyoruz. Petrol fiyatlarındaki artışa ve düşüşe dayalı bir ekonominin zayıf ve istikararsız olacağının bilincindeyiz” diye  sürdürüyor konuşmasını Başkan Aliyev.

 

   Geniş caddeler, geniş kaldırımlar, yeşil alanlar , estetik mimari  ve şehrin yapısıyla uyumlu yapılaşma, modern şehircilik anlayışı gerektiriyor; ama, galiba  şehrin sakinlerine duyulan saygının  da önemi büyük. Maddi gücün, şehircilik kurallarıyla bütünleştiği zaman nasıl güzel bir şehir yaratabileceğine örnek teşkil ediyor adeta Bakü . ‘Haydar Aliyev Kültür Merkezi’ise  dünyaca ünlü Iraklı mimar Zaha Hadid’in bir eseri. Toplantıya ev sahipliği yapan bu görkemli bina, ayrı bir ruh katıyor şehre .

     

    Eski şehir ayrı bir güzel. “İçeri Şeher” diyorlar Azeriler… Bizim Lefkoşa’mızın  ‘Surlar İçi’ gibi İçeri Şeher de surlarla çevrilmiş. Kapıları var İçeri Şeher’in, oradan giriyorsunuz şehre.. Sarı taş mimarisi, cumbalı evleri, daracık sokakları, parke taşlı yolları, hiç de yabancı değil bizlere… Lefkoşa’daki Büyük Han’ın benzeri birçok küçük han görüyoruz.  “Kervansaray”deniyor bu otantik yapılara. Ortadaki boş alanlar, restoran olarak düzenlenmiş. Büyük bir şemsiye ile de üstü kapatılmış. Bu şekilde tüm hava koşullarında  hizmet verebilmesi amaçlanmış. Unesco işbiriği ile düzenlenmiş “Kadın hakları ve İnsan hakları” konulu panele davetli kadın konuklarını, bu tarih ve kültür kokan mekanda  ağırlıyor Bayan Mehriban Aliyeva.

 

    Ülkemizden uzak bir ülkede, kendi dilimizle konuşarak anlaşabilmek farklı ve güzel bir duygu...Özellikle Azeri dilinin, Kıbrıs ağzı ile olan benzerliğinden etkilenmemek mümkün değil.  Neredeyse unuttuğumuz birçok sözcüğümüzü onların günlük konuşmalarında işitmek, hüzünle karışık  farklı duygulara itiyor bizi.  “Özümüz bir bizim” diye özetliyor ortak duygularımızı, Kadın ve Çocuktan sorumlu Devlet Komitesi Başkanı  Hicran Hüseyinova.

   

    Dağlık Karabağ’ın işgal altında olması ve bir milyon Azeri’nin göçe zorlanması en büyük yarası ve isyanı Azerbeycan halkının. “Topraklarımızın %20’si işgal altında ve  bütün dünya da maalesef  buna seyirci” diyerek tepkisini dile getiriyor Başkan Aliyev panelde.  Birleşmiş Milletler kararlarının derhal uygulanmasını istiyor.  

   

    Değişen dünya ve globalleşme ile birlikte , ülkeler arası ilişkiler ve sorunlar  da farklı bir boyut kazanıyor. Bir taraftan enerjiye olan ihtiyaç artarken bir taraftan enerji kaynaklarının yetersizliği insanlık için büyük bir  tehdit oluşturmakta… Mevcut enerji kaynakları da ne yazık ki, toplumların refah ve barışına hizmet etmek yerine, çoğu kez gerginliğe ve savaşa neden olmakta.

 

    “Enerji, politik baskı ve güç aracı olarak kullanılmamalı…”  diyen Azerbeycan Başkanı’nın  sesi yankılanıyor salonda… Bu sözlerin derin anlamı bir kez daha kazınıyor yüreklerimize ve beyinlerimize ‘hoşça kal’ derken güzel şehir Bakü’ye…

 

. 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1238 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler