1. YAZARLAR

  2. Sevgül Uludağ

  3. Defin töreni bugün Muratağa’da…
Sevgül Uludağ

Sevgül Uludağ

0090 542853 8436/00357 99 966518
Yazarın Tüm Yazıları >

Defin töreni bugün Muratağa’da…

A+A-

EOKA-B’nin Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamında öldürülen Muratağalı 12 Kıbrıslıtürk’ün DNA testleriyle kimlikleri belirlendi…

14 Ağustos 1974 tarihinde EOKA-B’nin Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamında öldürülen Muratağalı 12 Kıbrıslıtürk’ün Kayıplar Komitesi’nin yürüttüğü DNA analizleri ve testler sonucunda kimlikleri belirlenerek bugün Muratağa-Sandallar Şehitliği’ne askeri törenle defnedilecekler.

Defnedilecek olan Muratağalı 12 Kıbrıslıtürk’ün kimlikleri Raziye Hasan, Ayşe Mustafa, Olcay Mustafa, Rasime Osman, Sezay Osman, Mustafa Hasan Ergeç, Cemaliye Hasan, Mehmet Osman Kaynak, Zühre Mehmet Kaynak, Ülfet Mehmet Salih, Fatma Arif ve Hatice Derviş olarak açıklandı. Mağusa Kaymakamlığı tarafından yapılan açıklamada cenaze töreni bugün Muratağa-Sandallar Şehitliği’nde kılınacak cenaze namazı ardından saat 10.00’da düzenlenecek askeri törenle şehitliğe defnedilecekler.

Muratağalı ailelerin acısını paylaşıyoruz…

ss-039.jpg

EOKA-B’NİN KATLİAMI

Hatırlanacağı gibi 14 Ağustos 1974 tarihinde EOKA-B’ye mensup bir takım Kıbrıslırumlar, Muratağa-Atlılar ve Sandallar’da katliam gerçekleştirerek aralarında bebekler ve çocuklar da bulunan, ağırlıkla kadınlardan oluşan 126 Kıbrıslıtürk’ü katlederek, toplu mezarlara gömmüşlerdi… Muratağa-Sandallar’da bir toplu mezar, Atlılar’da ise bir başka toplu mezar bulunmuştu. Bu konuda yıllar önce çeşitli röportajlarla Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamlarına bu sayfalarda çok geniş yer vermiştik.

Yakın tarihimizin en korkunç katliamlarından biri olan Muratağa-Atlılar-Sandallar katliamından sağ kurtulan ve Muratağa’daki toplu mezarı bulup ortaya çıkaran o günlerde çocuk yaşlarda olan Şafak Nihat, yaşadıklarını anlatmış ve onunla röportajımızı da bu sayfalarda yayımlamıştık…

Muratağa-Atlılar-Sandallar’da öldürülmüş olan tüm Kıbrıslıtürkler’in yaslı ailelerinin acısını paylaşıyoruz…

dd-025.jpg


Civisil’de yol inşaatı esnasında insan kalıntıları bulundu…

 

Dün akşam edindiğimiz bilgiye göre, Civisil’de yol inşaatı esnasında bazı insan kalıntıları bulundu.

Daha önce de bu yörede yürütülmekte olan yol tadil ve tamirat çalışmaları esnasında bazı insan iskeletleri bulunduğunu, bunların “antik” olduğunun ortaya çıktığını da öğrendik. Edindiğimiz bilgilere göre, Kıbrıslırum Eski Eserler Dairesi, bulunan kalıntıları inceleyip bunların antik olup olmadığına bakıyor. Eğer kalıntılar antik değilse, o zaman Kıbrıslırum polisi haberdar ediliyor ve Kıbrıslırum polisi de Kayıplar Komitesi’ne bilgi veriyor. Bu durumda Kayıplar Komitesi buluntuları yerinde inceleyebiliyor.

Biz edindiğimiz bu bilgiyi Kayıplar Komitesi’nin Kıbrıslıtürk ve Kıbrıslırum yetkilileriyle paylaşarak, kendilerini bu durumdan haberdar etmiş bulunuyoruz.

Bu konuda bize bilgi veren Kıbrıslırum okurumuza da çok teşekkür ederiz…

 

 

Bu yazı toplam 1383 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar