1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAYIOĞLU YAŞAMA VEDA ETTİ
DAYIOĞLU YAŞAMA VEDA ETTİ

DAYIOĞLU YAŞAMA VEDA ETTİ

Eski Yüksek Mahkeme başkanlarından Salih Dayıoğlu, tedavi gördüğü Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde hayatını kaybetti. Yarım asırlık hukuk birikimi olan Dayıoğlu, 11 yıl boyunca Yüksek Mahkeme Başkanlığı yapmıştı. 1937 yılında Lefke’d

A+A-

 

Eski Yüksek Mahkeme başkanlarından Salih Dayıoğlu, tedavi gördüğü Lefkoşa Burhan Nalbantoğlu Hastanesi’nde hayatını kaybetti.

Yarım asırlık hukuk birikimi olan Dayıoğlu, 11 yıl boyunca Yüksek Mahkeme Başkanlığı yapmıştı.

1937 yılında Lefke’de doğan Dayıoğlu, ilkokulu Lefke’de, orta öğrenimini 1949-1955 yılları arasında Lefkoşa’da zamanın İngiliz Okulu’nda tamamladı ve hukuk tahsili için 1956 yılında Londra’ya gitti.

Tatillerde, muhtelif işyerlerinde de çalışarak hukuk tahsilini tamamladı ve 1959 yılında Lincoln’s Inn Hukuk Okulu’ndan mezun olarak Kıbrıs’a döndü.

Salih Dayıoğlu Eylül 1959- Aralık 1962 arasında Kıbrıs Cumhuriyeti Yüksek Anayasa Mahkemesi’nde raportör olarak görevlendirildi. Aralık 1963 olaylarından sonra ise Kaza Mahkemesi Yargıcı olarak atandı.

1966 yılında İnci hanımla evlendi. 1970’de Kaza Mahkemesi Başkanı oldu ve Limasol-Baf Kaza Mahkemeleri Başkanlığına getirildi.1974 Barış Harekatı esnasında Limasol’da bulunan Salih Dayıoğlu, toplumun diğer birçok ferdi gibi Rumlar tarafından esir alındı. 92 günlük esaretten sonra varılan esir değişimi anlaşması sonucu Lefkoşa’ya gelen Dayıoğlu, 1976 yılına kadar Lefkoşa-Girne Kaza Mahkemeleri Başkanlığı yaptı.

5 Ocak 1976 tarihinde Yüksek Mahkeme Yargıcı olarak atanan Salih Dayıoğlu, bu mevkide 15 yıl görev yaptıktan sonra, 2 Ocak 1991’de Yüksek Mahkeme Başkanlığına atandı.

Ocak 1976’dan itibaren Yüksek Adliye Kurulu, Hukuk Meclisi ve Yüksek Seçim Kurulu üyesi olan Salih Dayıoğlu, bir süre Askeri Mahkeme ve Askeri Yargıtay üyesi olarak da görev yaptı. Askeri Yargıtay üyesi sıfatıyla 1979 yılında Ankara’da yer alan “Askeri Ceza Hukuku ve Savaş Hukuku 8. Milletlerarası Kongresi”ne, 1987 yılında ise Avusturya’nın Salzburg kentinde yer alan “200 yıl sonra Amerikan Anayasası” seminerine katıldı.

Dayıoğlu, 1980-1982 yıllarında toplumlararası görüşmelerde Kıbrıs Türk delegasyonunda hukuk müşaviri olarak görev yaptı.

Ocak 1991’de Yüksek Mahkeme Başkanlığına seçilip atanan Salih Dayıoğlu yaş haddi dolayısıyla emekliye ayrıldığı Mart 2002’ye kadar 11 yıl Yüksek Mahkeme Başkanlığı yaptı.

Dayıoğlu, emekliye ayrıldıktan sonra Taşınmaz Mal Tazmin Komisyonu’nun kuruluşunda etkin rol oynadı ve bu komisyonun yaklaşık iki yıl süreyle başkanlığını yaptı.

Kıbrıs Türk Futbol Federasyonu Ceza Kurulu’nda da ilkin üye sonra da Başkan olarak görev yapan Dayıoğlu’nun, avcılık, yürüyüş yapmak, kitap ve şiir okumak gibi hobileri bulunuyordu. Dayıoğlu, Türk Sanat Müziği konserlerinin de meraklı izleyicisiydi...

Eşini bir deniz kazası sonucu 1991 Ağustos’unda kaybeden Dayıoğlu, iki çocuk babası ve bir torun sahibiydi. Salih Dayıoğlu yabancı dil olarak iyi İngilizce ve biraz Rumca biliyordu.

 

Bu haber toplam 1650 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler