1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAYANIŞMAYI KÜRESELLEŞTİR! LAL BİBİ İÇİN İMZA VER!
DAYANIŞMAYI KÜRESELLEŞTİR! LAL BİBİ İÇİN İMZA VER!

DAYANIŞMAYI KÜRESELLEŞTİR! LAL BİBİ İÇİN İMZA VER!

Feminist Atölye: Bir grup güçlü Afgan polisi 18 yaşındaki Lal Bibi'yi kaçırdı ve beş gün boyunca tecavüz etti, işkence yaptı ve bir duvara zincirledi. Ama o Afganistan'da kadınlara yapmamaları gerektiği söylenen şeyi yapmak için direndi

A+A-

 

 

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

 

 

Bir grup güçlü Afgan polisi 18 yaşındaki Lal Bibi'yi kaçırdı ve beş gün boyunca tecavüz etti, işkence yaptı ve bir duvara zincirledi. Ama o Afganistan'da kadınlara yapmamaları gerektiği söylenen şeyi yapmak için direndi -- başına gelenlere karşı mücadele ediyor; ona ve tüm Afgan kadınlarına adalet elde etmeleri için yardım edebiliriz. Köklü geleneklere göre tecavüz edildiği için Lal Bibi'nin "namusu kirlendi" ve kendini öldürmek zorunda -- onur ve haysiyetini geri kazanmak için tecavüzcüleri yargılanmadığı takdirde bunu yapması gerektiğini kendi de açıkça söylüyor. Afganistan'ın adalet sistemi bu tür vakaları takip etmemekte ısrarlı ve bugüne kadar Lal Bibi vakasındaki ana şüpheliler hakkında herhangi bir kovuşturma başlamadı; büyük ihtimalle uluslararası ilginin sönümleneceğini ümit ediyorlar. Tutuklama olmaksızın geçen her gün Lal Bibi'yi intihara bir gün daha yaklaştırıyor -- ama hala ümit var. Bu hafta sonu ABD, Birleşik Krallık ve diğer büyük bağışçıların Afganistan'a milyar dolarlar verme taahhüdünde bulunması bekleniyor -- üstelik bu para Lal Bibi'ye tecavüz olayından sorumlu polis gücüne ödenecek. Ama uluslararası bir protesto hibe veren ülkeleri harekete geçmeye zorlayabilir ve hibe için tecavüze karşı ve kadınların korunması için gerçek bir mücadele verilmesi koşulu koyabilirler. Çok fazla vaktimiz kalmadı. Lal Bibi'nin hayatını kurtarabilecek bir değişim talebi için aşağıdaki linkte bulunan dilekçeyi imzalayın; dilekçemiz doğrudan Tokyo'daki bağışçı ülkeler konferansına iletilecek.

https://secure.avaaz.org/tr/justice_for_lal_bibi_c/?bRfUwbb&v=15805

 


 

CADI SÜPÜRGESİ

Geçen yıl Ağustos ayında, Gazimağusa’da gerçekleşen tecavüz vakası sonrasında yapılan yargılama sonucunda her üç sanık, mahkeme tarafından hapis cezası ile cezalandırıldı.  Herhangi bir yargılama esnasında herkesin savunma hakkı olduğu bilincindeyiz. Fakat gözlemlediğimiz kadarıyla, kimi avukatlar bu görevi yerine getirirken “her yol mubahtır” mantığı ile hareket etmektedir. Söz konusu tecavüz davasında savunma avukatı olarak bulunan Erdal Öncü’nün sanık lehine yaptığı savunma da bu anlayışa örnek teşkil etmektedir. Tecavüze uğrayan kadının “zemzem suyu ile yıkanmış biri olmadığını” iddia edip, onu mağdur değil de suçun işlenmesine sebebiyet veren konumuna oturtan Erdal Öncü’yü süpürmek istiyoruz. Avukatın görevi, yaşanan mağduriyetleri ağırlaştırmak değil, adaletin gerçekleştirilmesine hizmet etmek olmalıdır.


 

İZLEDİK, PEK SEVDİK!

WomenWithout Men (Erkeksiz Kadınlar) - ShirinNeshat

 

ShahrnushParsipur ’un 1990’larda yasaklanan ünlü romanı, ShirinNeshat’ın büyülü-gerçekçi yönetmenliğiyle 2009 yılında beyaz perdeye taşınmıştır. 1953 yılında Tahran’da yaşayan dört kadının birbirinden farklı ama kesişen hikayesini anlatan film, dönemin kültürel ve siyasi tablosunu da başarı ile yansıtıyor. Abis tarafından evlenmesi için yapılan baskıya dayanamayıp intihar eden Munes, seks işçiliğine zorlanan Zarrin, tecavüze uğradığından evini terk etmek zorunda kalan Faezeh ve mutsuz evliliğinden bunalan Fakhri’nin sürükleyici öyküsü, ShirinNeshat’a başta Venis Film Festivali en iyi yönetmen ödülü olmak üzere çeşitli uluslararası ödüller kazandırmıştır. İran’da  gösterimi yasaklanan film; zengin detayları, oyunculuğu ve manzarası ile birçok  yabancı film eleştirmeninin beğenisini kazanmıştır. Özgürlükle ilgili derin sorular soran Neshat, bu filmi 1906’dan günümüze dek  demokratik bir İran için mücadele ederken hayatlarını kaybedenlere adamıştır.  

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 941 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler