1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAYANIŞMAYI KÜRESELLEŞTİR!
DAYANIŞMAYI KÜRESELLEŞTİR!

DAYANIŞMAYI KÜRESELLEŞTİR!

Feminist Atölye: SADECE KIBRIS’TA DEĞİL, TÜM DÜNYADA ADALET İSTİYORUZ

A+A-

Feminist Atölye (FEMA)

info@feministatolye.org

 

 

SADECE KIBRIS’TA DEĞİL, TÜM DÜNYADA ADALET İSTİYORUZ

 

AMİNA FİLALİ TECAVÜZCÜSÜYLE EVLENDİRİLDİ, İNTİHAR ETTİ!

Amina Filali, Fas’ın kuzeyinde Tanca yakınlarındaki Laraş adlı küçük bir yörede yaşayan 16 yaşında bir genç kızdı. Bir süre önce tecavüze uğrayan Amina, tecavüzcüsü ile evlenmeye zorlandı. Çünkü Fas Ceza Yasası’na göre, reşit olmayan yaşta bir genç kıza tecavüz eden bir erkek, söz konusu kızla evlenirse ceza almaktan kurtuluyor. Bundan iki buçuk hafta önce 16 yaşındaki Amina, kendisine tecavüz etmiş olan kişiyle evliliği sırasında gördüğü şiddete tahammül edemeyerek intihar etti. Filali'nin anne ve babası, yerel mahkemenin kızlarını, tecavüzcüsüyle evlenmeye zorladığını, söz konusu erkeğin daha sonra Amina'ya şiddet uyguladığını anlattılar. Amina, yaşadığı zulümden kurtulmak için, 10 Mart'ta, fare zehri içerek kendisini öldürdü. Fas Parlamentosu önünde toplanan yüzlerce Faslı kadın hakları savunucusu, cinsel şiddet yasasının iptalini istedi. Fas'ta "bazı özel koşullar dışında", yasal evlilik yaşı 18 ancak, Amina'nın da 16 yaşında olmasına rağmen evlendirilmesi, bu "özel koşullara" bağlandı. Yasaya göre, tecavüz olaylarını ele alan mahkemelerde, yargıç, her iki tarafın kabul etmesi halinde evlenmeleri tavsiyesinde bulunabiliyor. Ancak kadın hakları savunucuları, skandal patlak vermesini önlemek için mağdurun ailesine baskı yapıldığını belirtiyorlar. Üstelik Amina’nın babası da kızına tecavüz edildiği ihbarında bulunduğunda, mahkeme görevlilerinin kızını tecavüzcüsüyle evlendirmesi “tavsiyesinde” bulunduklarını anlattı. Şu anda yüzlerce Faslı kadın hakları savunucuları Fas Ceza Yasası’nda bulunan 475. Maddenin kalkması için kampanya yürütüyor. Kadına yönelik şiddeti durdurmak için 475. Madde’yi iptal ederek kapsamlı bir yasanın yürürlüğe girmesini desteklemek için siz de bu kampanyaya destek verin! Aşağıdaki linke tıklayarak imza koyun!


http://www.avaaz.org/tr/forced_to_marry_her_rapist_b/?vl

 


 

OKSANA MAKAR YAŞAM SAVAŞI VERİYOR, TECAVÜZCÜLERİ SERBEST BIRAKILDI!

 

Oksana Makar, henüz 18 yaşında bir genç kız. Ukrayna’nı Mykolayiv şehrinde, 9 Mart’ı 10 Mart’a bağlayan gece 3 kişinin tecavüzüne uğradı, feci şekilde darp edildi. Baygın bedeni bir battaniyeye sarılarak izbe bir inşaatın yanına götürülerek yakıldı. Aralarından ikisi üst düzey bürokratların oğulları olan 3 tecavüzcü yakalandıkları halde serbest bırakıldı. Oksana şu anda hastanede yaşam savaşı veriyor. Vücudunun %55’i yanmış, kalçasındaki tüm kas dokusu, damar ve sinirler ölmüş vaziyette.  Kalın bağırsak sistemi eriyen, kan zehirlenmesinden ölmemesi için her gün ameliyata girmesi gereken Oksana hala yaşam savaşı veriyor. Ukrayna başta olmak üzere, birçok ülke Oksana’ya tecavüz edenlerin cezalandırılması için mücadele yürütüyor. Bu mücadeleye destek vermek için siz de aşağıdaki linke tıklayarak imza koyun!

 

https://www.change.org/petitions/to-the-president-of-ukraine-justice-for-oksana-makar

 


 

FEMA FİLM GÖSTERİMLERİ

INCENDIES

2010 yılında en iyi yabancı film dalında Oscar adayı olan Kanada yapımı Incendies, vasiyetinde çocuklarından memleketi Lübnan'a dönüp baba ve kardeşlerini bulmalarını isteyen bir kadının gençliğinde yaşadığı sancılı yıllar ve çocuklarının bu geçmişle yüzleşmelerini konu alıyor. Wajdi Mouawad'ın beğenilen oyunundan uyarlanan Incendies'i Kanadalı yönetmen Denis Vileneuve yönetiyor. Film köklü nefret, sonu gelmeyen savaşlar, töreler ve kimlik arayışları hakkında çok katmanlı derin söylemlerde bulunmakla birlikte, şok edici bir sonla da izleyicileri derinden etkilemeyi başarıyor.

YER: Sosyal Riskleri Önleme Vakfı, (Eski Tren Yolu Hastanesi) Küçük Kaymaklı, Lefkoşa

TARİH: 6 Nisan 2012-Cuma

SAAT: 18.30

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1000 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler