1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Davutoğlu'nun 'Kıbrıs çıkışına' yankılar
Davutoğlunun Kıbrıs çıkışına yankılar

Davutoğlu'nun 'Kıbrıs çıkışına' yankılar

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğu'nun Kıbrıs çıkışı AB'de yankılandı. “Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için yapılan müzakereler sürerken, bu konular üzerine çeşitli spekülasyonlarda bulunmak, çözüme bir katkı sağlamayacaktır. Türk hükümetinin, bu

A+A-

“Brüksel Kıbrıs'ta çözüm odaklı uzlaşıyı tek çıkış yolu olarak görüyor”

 

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğu'nun Kıbrıs çıkışı AB'de yankılandı. “Kıbrıs'ın yeniden birleşmesi için yapılan müzakereler sürerken, bu konular üzerine çeşitli spekülasyonlarda bulunmak, çözüme bir katkı sağlamayacaktır. Türk hükümetinin, bu sorunun çözümü konusunda ne kadar yoğun bir şekilde çalıştığının farkındayım.”

Ankara’nın AB ile ilişkileri dondurma tehdidinden sonra, AB’nin Genişlemeden Sorumlu Komiseri Stefan Füle, kendi web sitesi üzerinden bir mesaj yayımlayarak Kıbrıs’ın 2012 yılında Dönem Başkanlığı görevini üstleneceğini belirtti ve bu tarihten önce bir çözüm yolu bulunacağını ümit ettiğini söyledi.

Konuyla ilgili konuşan Avrupa Komisyonu Sözcüsü (Catherine Ashton'un sözcüsü) Maja Kocijancic de Füle’nin sözlerini teyit ettiğini dile getirdi ve Brüksel’in çözüm odaklı uzlaşıyı tek çıkış yolu olarak gördüğünü ifade etti.

Kocijancic, “Avrupa Birliği olarak, BM Genel Sekreteri Ban Ki-moon ve Ada’daki diğer iki lider tarafından yoğun bir biçimde sürdürülen müzakere çabalarını desteklemekteyiz ve yakın zamanda bir mutabakata varılacağını umuyoruz.” dedi.

Sözcü, Genişlemeden Sorumlu Komiser Füle’nin “Çözüme ulaşabilme adına tarafların her türlü çabayı sarf etmeleri gerektiğine" de vurgu yaptığını dile getirdi.

Öte yandan ABHaber'e konuşan üst düzey Avrupa Komisyonu bürokratı nerden bakılırsa bakılsın AB'nin Kıbrıs çıkmazı içinde olduğunu tek çıkışın ise çözüm olduğunu söyledi. Bürokrat AB'nin büyük sorunlarla uğraştığını bir dönemde Kıbrıs krizini içinde barındırmasının söz konusu olamayacağını sorunun biran önce BM çatısı altında çözümlenmesinin herkesin yararına olacağını dile getirdi.

Bu haber toplam 1202 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler