1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAVUTOĞLU NEW YORK'TA KONUŞTU
DAVUTOĞLU NEW YORKTA KONUŞTU

DAVUTOĞLU NEW YORK'TA KONUŞTU

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, New York’ta bulunan Türkevi'nde basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı. ''Türkiye'nin bir yandan arabuluculuk ve Medeniyetler İttifakı gibi etkinli

A+A-

 

 

 Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, New York’ta bulunan Türkevi'nde basın toplantısı düzenledi. Davutoğlu, basın toplantısının ardından gazetecilerin sorularını yanıtladı.

''Türkiye'nin bir yandan arabuluculuk ve Medeniyetler İttifakı gibi etkinlikleri bulunurken diğer yandan Güney Kıbrıs'ın sondaj çalışmalarına, ya da İsrail'e karşı sert tavır aldığı'' hatırlatılarak bu iki tutumun birbiriyle çelişip çelişmediğinin sorulması üzerine, ''Hayır bunlar çelişmiyor, biz bir hayal dünyasında yaşamıyoruz, reel uluslararası politik alanda yaşıyoruz. Değerlerle realiteler arasında dengeler kurmak zorundayız'' yanıtını verdi.

Devlet olmanın kudret ve şefkat eline aynı anda sahip olmak olduğunu ifade eden Davutoğlu, şöyle konuştu:

''Bizim savunduğumuz değerler açıktır. Bunlar insan hakları, demokrasi, özgürlük, istikrar, barıştır. Bunu tehdit eden, bunları göz ardı eden, bunlara karşı tavır alan ülkelere dönük olarak da tabii her türlü güvenlik tedbirini, her türlü engelleyici tutumu da almak zorundayız. Aksi takdirde sadece o değerler etrafında bir dış politika geliştirme şansı olmaz.

Türkiye kimsenin hukukuna tecavüz etmez, kimsenin mal, can emniyetine karşı tutum almaz. Biz çok güçlü bir devlet geleneğine sahibiz, ama bizim vatandaşımızın can güvenliğini açıktan tehdit eden ve yok eden bir taraf varsa da buna karşı aciz olmaz. Bizim kurduğumuz denge bu ve bu dengeyi de en iyi şekilde yürütmek durumundayız. Kimsenin doğal kaynaklarında gözümüz yoktur, ama herhangi bir taraf da bizim garantör olduğumuz bir devletin doğal kaynaklarını tek taraflı olarak kullanmaya kalkarsa buna karşı da tabii tavır geliştiririz, dolayısıyla bunlar birbirleriyle çelişkili değil.''

Bu haber toplam 786 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler