1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAVUTOĞLU NELER SÖYLEDİ?
DAVUTOĞLU NELER SÖYLEDİ?

DAVUTOĞLU NELER SÖYLEDİ?

Türkiye’nin 61. hükümetinde Dışişleri Bakanlığı’nı yeniden üstlenen ve ilk resmi ziyaretini KKTC’ye yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk halkına desteğini yineledi ve yılsonuna kadar Kıbrıs so

A+A-

DAVUTOĞLU: ÜMİDİMİZ YILSONUNA DEK ÇÖZÜM, 2012 BAŞINDA REFERANDUM VE AB DÖNEM BAŞKANLIĞINI BİRLEŞİK KIBRIS’IN ÜSTLENMESİ

Türkiye’nin 61. hükümetinde Dışişleri Bakanlığı’nı yeniden üstlenen ve ilk resmi ziyaretini KKTC’ye yapan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, Türkiye Cumhuriyeti’nin Kıbrıs Türk halkına desteğini yineledi ve yılsonuna kadar Kıbrıs sorununa çözüm bulunması, 2012 başında referanduma gidilmesi ve AB dönem başkanlığını Birleşik Kıbrıs’ın üstlenmesi hedefini dile getirdi.

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu da, Cenevre zirvesinin ardından sorunun yıl sonuna dek yoğunlaştırılmış müzakerelerle çözümleneceği inancını ifade etti.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun, Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu’yla çalışma yemeğinde de süren görüşmesi saat 14.50’de tamamlandı.

Meclis Başkanı Hasan Bozer, Başbakan İrsen Küçük, TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün’ün de katıldığı çalışma yemeğinden sonra Eroğlu ve Davutoğlu basına açıklama yaptı.

EROĞLU: “GÜÇ VERDİ”

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, ikinci kez Dışişleri Bakanlığı görevine getirilen Davutoğlu’nun ilk ziyaretini KKTC’ye yapmasından ve kendisini kutlamaktan son derece mutlu olduklarını söyledi.

Uzun yıllardır var olan Kıbrıs sorununun, yılsonuna kadar yoğunlaştırılmış müzakerelerle halledileceği inancıyla Kıbrıs Türk tarafının yoğunlaştırılmış müzakerelerin devamından yana olduğunu zaten ifade ettiğini dile getiren Cumhurbaşkanı Eroğlu, şöyle konuştu:

“Bugün Sayın Bakan’la karşılıklı görüş alışverişinde bulunduk. Anavatan Türkiye’nin desteğinin her zaman olduğu gibi yanımızda olduğunu bir kere daha gördük. Sayın bakan ve ekibine teşekkür ediyorum. Anavatan’da kurulan yeni AK Parti hükümetine başarı diliyorum. Yeni dönem TBMM’den KKTC için, savunduğu dava için çok olumlu, yararlı kararlar çıkacağı inancıyla sayın bakana ve hükümetlerine teşekkür ediyorum.”

DAVUTOĞLU… ZİYARETİN ÜÇ BOYUTU

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da, ziyaretinin zamanlamasının üç önemli boyutu olduğunu belirterek, bunları “yerleşmiş gelenek olarak dışişleri bakanlarının ilk ziyaretlerini KKTC’ye yapmaları; Cenevre zirvesi ve 20 Temmuz Barış Harekâtı’nın 37. yıldönümü” olarak sıraladı.

 “KİMSE ŞÜPHE EDEMEZ”

Cumhurbaşkanı Eroğlu ile görüşmelerinin odağını Cenevre müzakerelerinin oluşturduğunu belirten Davutoğlu, son yıllarda hiç kimsenin Türkiye ve KKTC’nin Kıbrıs sorununa barışçıl çözüm bulunması için gösterdiği samimi gayretlerden şüphe edemeyeceğini söyledi.

Kıbrıs sorununun bir an önce çözümlenmesini istediklerini vurgulayan Dışişleri Bakanı Davutoğlu, adada bir federasyonun ortaya çıkmasını ve Doğu Akdeniz’in bir barış ve refah havzası olmasını dilediklerini kaydetti.

DESTEK SÜRECEK

Sorunu zaman yayarak, bekleterek isteklerin elde edileceği düşüncesinin yanlış olduğunu ifade eden Davutoğlu, açıklamasını şöyle sürdürdü:

“Beklentimiz ve ümidimiz, bu yılın sonuna kadar Kıbrıs sorununda kapsamlı bir çözümün gerçekleşmesidir. Ve gelecek sene 2012’nin ilk aylarında bir referandum gerçekleşsin ve 2012 temmuzunda AB dönem başkanlığını, biraz önce zikrettiğim temelde, Birleşik Kıbrıs devleti üstlensin. Bu devlette Kıbrıs Türk halkı da hak ettiği yeri, rolü alarak, yeni devletin kurucu unsuru olarak geleceğe birlikte yürünsün. Hedefimiz bu olmalıdır. Yoksa müzakerelerin önü açık şekilde ve sürekli benzer konular etrafında dönülerek yürütülmesinin bir sonuç getirmeyeceği aşikar.

3 MESAJ: KIBRISLI TÜRKLERE; RUMLARA; AB’YE VE ULUSLARARASI TOPLUMA

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Kıbrıs’ı ziyaretlerinde her zaman yaptıkları gibi ilgili taraflara mesajlar iletmek istediğini kaydederek, ilk mesajını Kıbrıs Türk halkına verdi.

Türkiye Cumhuriyeti devletinin hangi şartta olursa olsun Kıbrıslı soydaşlarının yanında olduğunu ve olmaya devam edeceğini vurgulayan Davutoğlu, Anadolu’yla Kıbrıs arasında gönül bağı yanında, temeli 7 Mart’ta atılan barajla su bağı da oluşacağını belirterek, Anadolu’nun suyunun Kıbrıslı soydaşlarını ve barış gerçekleşmesi halinde de tüm Kıbrıslıları serinleteceğini söyledi.

 “ARTIK SONUÇLANDIRMA ZAMANI GELDİ”

Kıbrıs Rum kesimine mesajını dile getirirken, artık uzun süreci sonuçlandırma zamanının geldiğini belirterek, yeni tarihler elde etmemesini, yeni Cumhurbaşkanı seçimi tarihlerinin beklenmemesini isteyen Davutoğlu, “2012’de AB dönem başkanlığını tüm Kıbrıs adına tek başımıza üstelenebiliriz düşüncesiyle müzakereleri geciktirmeniz, Kıbrıs’a, AB’ye, barış sürecine ve herkese zarar verecektir” diye konuştu.

Davutoğlu, “Gelin bu barışı gerçekleştirerek, AB içinde yeni ve güçlü bir yer edinmiş, çözüme ulaşmış şekilde Kıbrıs bu yeni dönem başkanlığına hazırlansın” çağrısı yaptı.

2012 TEMMUZUNA GİDERKEN…

Üçüncü mesajını AB’ye hitaben dile getiren Ahmet Davutoğlu, bölünmüş ve bir kesimi izolasyonlar altında hak etmediği bir muameleye maruz kaldığı bir Kıbrıs’la 2012 Temmuzuna gidilmemesi gerektiğini söyledi.

Bunun Avrupa vizyonuna da aykırı olduğunu belirten Dışişleri Bakanı Davutoğlu, bir yıl içinde herkesin üzerine düşeni yapmasını istedi. BM’nin çabalarını takdir ettiklerini ifade eden Davutoğlu, uluslararası topluma mesajını da şöyle dile getirdi:

“KKTC tarafının ne kadar samimi bir şekilde barışı istediği artık açıktır. Bundan sonra 2004’te barışa evet diyen taraf olarak KKTC’ye yönelik izolasyonların hala sürdürülüyor olması, hukukla, temel ahlaki ilkelerle bağdaşır bir durum değildir. Uluslararası topluma çağrımız da bir an önce bu izolasyonların kaldırılması, bir an önce KKTC halkının insan olmaktan gelen tüm haklarını kullanabilmesi ve onurlu bir şekilde uluslararası toplum içindeki yerini alması gerekir. Eğer barışı istiyorsak, öncelikle bu hakkı teslim etmek gerekmektedir. Uluslar arası toplum başta BM bu yöndeki çabalarını daha da yoğunlaştırmalı ve inşallah bu sene sonuna kadar kapsamlı bir barış gelmeli. Hepimizin hayali, vizyonu barışsa, Doğu Akdeniz’e huzur ve barış getirmekse hep birlikte bunu gerçekleştirebiliriz. Ama bunu dışlayarak, bir kesimi izolasyona tabi tutarak gerçekleştirmek mümkün değildir.”

“SABRIMIZ BİTECEK BEKLENTİSİNE GİRİLMESİN”

Mesajlarının doğru algılanması dileğinde de bulunan Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, kimsenin Türkiye’nin ve KKTC’nin barış yönünde sabrının biteceği beklentisine girmemesini istedi; barış için ellerinden gelen tüm çabayı göstereceklerini; KKTC’ye ve Cumhurbaşkanı Eroğlu’na desteklerinin süreceğini yineledi.

Türkiye Dışişleri Bakanı Davutoğlu, “ekim ayında yapılacak yeni zirvede sonuç alınmaması halinde ne olacağına” ilişkin  bir soruya karşılık, müzakerelerin her aşamasına destek vermeyi sürdürme tavırlarının açık olduğunu belirterek, bugüne dek tüm açılımların Türk tarafından geldiğini, karşılık bulması halinde olumlu bir senaryonun gerçekleşmemesi için sebep olmadığını söyledi.

Davutoğlu, bunun şartının müzakereleri ilanihaye bir süreç görmemek olduğunu ifade ederek, mümkün olduğu kadar bir takvime bağlayıp, tarafları bu takvimde yönlendirme çabası gerektiğini kaydetti.

“ARTIK BU STATÜKO SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL”

Uluslararası toplumdan, AB’den ve garantör devletlerden bir an önce barışın gelmesi yönünde güçlü mesajlar iletilirse ekim ayındaki toplantının çok daha netice alıcı bir toplantı olacağı umudunu ifade eden Ahmet Davutoğlu, “İnşallah netice alınır, alınmazsa ne olacağını hep beraber düşüneceğiz, uluslar arası toplumla birlikte düşünmemiz lazım. Artık bu statüko sürdürülebilir bir statüko değildir. Ya barış için tüm tarafların etkin katkısı ya da barış olamayacaksa, bir taraf sürekli sürüncemede bırakılacaksa o zaman KKTC üzerindeki izolasyonların hangi ahlaki temele dayandığını sorgulama hakkına hepimiz sahibiz” diye konuştu.

DİN İŞLERİ İLE GÖRÜŞTÜ

Türkiye Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, KKTC’deki temasları çerçevesinde Din İşleri Başkanı Doç. Dr. Talip Atalay ve Vakıflar İdaresi Genel Müdürü Mustafa Kemal Kaymakamzade’yi Lefkoşa Büyükelçiliği rezidansında kabul etti.

Görüşmede basına görüntü alma imkanı sağlanırken, açıklama yapılmadı.

PROGRAMIN DIŞINA ÇIKTI, SİYASİ PARTİLER İLE GÖRÜŞTÜ

Basın toplantısının ardından, Davutoğlu, programında yer almamasına karşın Meclis'te temsil edilen siyasi parti temsilcileriyle de görüştü.

Davutoğlu saat 18.00 sıralarında adadan ayrıldı. Davutoğlu’nu Ercan Devlet Havalimanı’nda TC Lefkoşa Büyükelçisi Halil İbrahim Akça ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Özgürgün uğurladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1625 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler