1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Davutoğlu ne dedi?
Davutoğlu ne dedi?

Davutoğlu ne dedi?

TC Başbakanı Davutoğlu’nun dün Ukrayna Dışişleri Bakanı ile yaptığı basın toplantısı sırasında ifade ettiği görüşler, gerek Türkiye gerekse KKTC’de flaş haber olarak öneri çıkarıldı. Peki Davutoğlu ne dedi? Hürriyet’in haberine göre

A+A-

 

TC Başbakanı Davutoğlu’nun dün Ukrayna Dışişleri Bakanı ile yaptığı basın toplantısı sırasında ifade ettiği görüşler, gerek Türkiye gerekse KKTC’de flaş haber olarak öneri çıkarıldı.

Peki Davutoğlu ne dedi?

Hürriyet’in haberine göre Davutoğlu, “Kıbrıs Rum kesiminin Kıbrıs'taki müzakereleri geciktirerek, tek taraflı olarak AB dönem başkanlığını alması durumunda Türkiye-AB ilişkilerinin donma noktasına geleceğini” ifade etti.

Türkiye’nin Kıbrıs Cumhuriyeti’ni tanımamasından kaynaklanan sorunları hepimiz biliyoruz. Çeşitli zamanlarda uluslararası kuruluşlar bağlamında zorunlu olarak gerçekleşen sportif etkinlikler dışında iki devlet arasında resmi hiçbir ilişki yoktur. Hatta zamanında Dimitris Hristofiyas’ın TC Başbakanı Erdoğan ile görüşme talebi, mümkündür ancak Mehmet Ali Talat da Yunanistan Başbakanı ile görüşmelidir yanıtını almıştı.

Türkiye Kıbrıslı Rumların, Kıbrıs Cumhuriyeti üzerinden kendisi ile doğrudan resmi görüşme yapmasını bugüne dek kabul etmedi. Bu konuda da oldukça net bir tavır sergiledi.

Bu bağlamda Davutoğlu’nun açıklaması zamanlama olarak kamuoyunda olumlu karşılanmamış olsa da aslında hem gerçekleri ifade ediyor hem aslında zamanlama olarak da yanlış değildir. Neden?

Çünkü, milliyetçi Kıbrıslı Rum çevrelerinin en büyük özlemlerinden biri AB Dönem Başkanı olarak, Türkiye ile resmi temas kurmak ve bir bakıma AB bağlamında Kıbrıs sorunu üzerinden bildik “anti işgal” tezleri ile Türkiye ile hesaplaşmaktır. Bunu not etmek gerekiyor. Özellikle Fransa gibi Türkiye’nin AB üyeliğine açık olarak karşı çıkan devletlerin de etkisiyle Kıbrıs Cumhuriyeti’nin bu yöne savrulma olasılığı düşük değildir.

Davutoğlu, 7 Temmuz Cenevre görüşmesinin ardından ülkemize gelerek Türk tarafının çözüme dönük açık desteğini ortaya koymuştur. Hepimiz biliyoruz ki Kıbrıs Türk tarafının Cenevre’de yaptığı hamle de Türkiye’nin desteği ile söz konusu olmuştur.

Bu bağlamda, BM Genel Sekreteri tarafından çizilmiş bir takvim varken, çözüme dönük niyet ortaya konmuşken Kıbrıs Rum tarafında oluşacak “hesaplaşma” duygusu veya Kıbrıs Rum tarafının AB üye devletleri tarafından kullanılma olasılığına karşı bir ön duruş sergilenmiştir.,

Davutoğlu dikkat ederseniz bu açıklamayı, Avrupa Komisyonu'nun Genişlemeden Sorumlu Üyesi Stephan Füle Ankara'dayken yaptı. Füle cevap olarak, "Bu tip yorumlar için doğru bir zaman olmadığını düşünüyorum. Çünkü içinde bulunduğumuz bu dönem, esasında Türkiye-AB ilişkilerine, reform sürecine, katılım müzakereleri sürecine yeni bir ivme kazandırmak için doğru bir zaman. Bu hem benim görüşüm hem de bugün yaptığım görüşmelerde Sayın Bakan Egemen Bağış da benzer bir pozisyon sergiledi. Her ikimiz de bu yönde gayretlerimize, çalışmalarımıza devam edeceğiz.” demiştir.

Füle’ye Davutoğlu tarafından yapılan bu uyarı, hem AB Komisyonu’na hem de üye devletlere sorumluluk yüklemektedir. Ve çözüm sürecini farklı amaçlarla baltalayıp, Türkiye’nin önünü kesmeye çalışmanın karşılığı zaten doğal olarak tanımadığımız bir devlete dair yapmamız gerektiği gibi  (AB- TC) ilişkileri askıya almak olacaktır, anlamını çıkarmak zor değildir.

 

 

 

 

Bu haber toplam 853 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler