1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAVUTOĞLU, GÜNEY KIBRIS’A GELECEK Mİ?
DAVUTOĞLU, GÜNEY KIBRIS’A GELECEK Mİ?

DAVUTOĞLU, GÜNEY KIBRIS’A GELECEK Mİ?

Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Konseyi’ne; TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu da çağrılacak

A+A-

 

 

 

 

“AB dönem başkanlığı” çerçevesinde Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Konseyi’ni önümüzdeki sonbaharda Rum tarafında toplayacak olan Rum yönetiminin; Türk bakanların Güney’de gerçekleştirilecek bazı konsey toplantılarına çağrıldığında ne olacağı sorusunu sorduğu ve siyasi bir krizi yönetme senaryoları incelemekte olduğu bildirildi.

Alithia haberi; “Davutoğlu Lefkoşa’ya Gelecek mi?... Kıbrıs Dönem Başkanlığı Önümüzdeki Türk Dışişleri Bakanı’nı Sonbaharda Gayri Resmi Konsey’e Davet Edecek... Siyasi Krizin Yönetilmesi Senaryoları İnceleniyor” başlığıyla yansıttı.

Türkiye’nin Güney Kıbrıs’ın dönem başkanlığı konusunda “Tanımadığımız bir ülke ile aynı masaya oturmayız” kesin tavrı içerisinde olduğunu hatırlatan gazete, Güney Kıbrıs’ın “dönem başkanlığı” süresince bazı konsey toplantılarını, en azından Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Konseyi’ni Güney Kıbrıs’ta yapacağını kaydetti.

Gazete, geleneksel şekilde gerçekleşmesi halinde Dışişleri Bakanları Gayri Resmi Konseyi’ne; TC Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu’nun da çağrılacağını belirterek şunları yazdı:

“Lefkoşa tek bir şart koşuyor: Türk bakanın Kıbrıs’a girişi meşru bir giriş noktasından olacak. Daveti mümkün kılacak bir şey daha var. O da, Dışişleri Bakanları Konsey toplantılarına Kıbrıslı bakan değil, Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Catherine Ashton’un başkanlık yapıyor olmasıdır. Bu, Türk bakanın gelmeyi reddetme argümanlarını daha da azaltıyor. Ancak aynı zamanda Ashton’a; siyasi bir krizden kaçınmak için Davutoğlu’nu Brüksel’de yapılacak başka bir Konsey’e davet etme seçeneği de tanıyor.

Kıbrıs dönem başkanlığının yapacağı bu davet; ipi ne kadar germek isteyeceğini ortaya çıkarmak için Ankara’nın niyetleri açısından ciddi bir crash (dayanıklılık) test olacak. Sayın Davutoğlu’nun daveti reddedeceğine neredeyse kesin gözüyle bakılıyor. Ancak kabul ederse Kıbrıs’a Timbu (Ercan) üzerinden gelecek ve buna rağmen konsey toplantısına katılmak isteyecek. O zaman ne olacak? Burada ciddi bir siyasi krizin yönetilmesi konusu olacak.

Buradaki soru, Doğrudan Ticaret Tüzüğü’nün Türk siyasilerin girişini yasakladığı olgusu dikkate alındığında, ortakların nasıl tepki göstereceğidir. Bazı kategorideki kişilerin işgal bölgelerindeki havaalanlarından girişleri yasak değildir. Ancak diplomatik pasaport sahibi kişilerle ilgili bir ifade yoktur ve Türk vatandaşlarının AB’nin konseyine davet edilmesi durumunda ne olacağını öngören bir madde de yoktur. Ancak böyle bir durumda tüzüğün yorumlanmasını değil net siyasi kararı tartışacağız.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1171 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler