1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DAVALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'
DAVALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ

'DAVALARIN TAKİPÇİSİ OLACAĞIZ'

Sendikal Platform Belediye Lefkoşa Türk Belediyesi'nde yaşanan sorunlara karşı süresiz grev gerçekleştiren Belediye Emekçileri Sendikası'na destek verdi.

A+A-

 

Sendikal Platform Belediye Lefkoşa Türk Belediyesi (LTB)’de yaşanan sorunlara karşı süresiz grev gerçekleştiren Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’e destek verdi.

BES Lokalinde gerçekleşen basın toplantısında konuşan BES Başkanı Savaş Bozat, 2012 yılı için imzalanan toplu sözleşmeye uyulmaması ve çalışanların tavizler vererek imza koyduğu protokolde iki bakanın imzasının olmasına karşın gerçekleşmemesine artık işçinin sabır gösteremediğini kaydetti.

Dünkü eylemlerin ardından dördü yönetim kurulu üyesi 12 kişinin tutuklanmasına gerekçe olan “sebepsiz ayaklanma” ifadelerinin polisin olaylara ne kadar uzak olduğunu gösterdiğini belirten Bozat, kendilerinin Başbakanlık dahil grev ve eylem gerekçelerini tüm mercilere iletmiş olduklarını da hatırlattı.

Bozat, dün 17.30 sıralarında gelen tutuklama emriyle birlikte tüm işçilerin gereken ifadeleri polise verdiklerini de kaydederek, tutuklanan 12 kişinin bu sabah 09.30’da polis tarafından serbest bırakıldıklarını ve bu kişilere okunan kamu davalarının da takipçisi olacaklarını söyledi.

Sendikal Platform’un bugünden itibaren konuya müdahil olarak BES’in yanında olacağını açıklayan Bozat, zümresel değil toplum çıkarlarının söz konusu olduğunu, amaçlarının tüm Kıbrıs Türk halkının huzur ve refah seviyesi yüksek bir noktaya taşımak olduğunu söyledi.

SENDİKAL PLATFORM AÇIKLAMASI

Sendikal Platform adına açıklamayı Devrimci Genel İş Sendikası Başkanı Hasan Felek yaptı.

Açıklamada, UBP hükümetinin aldığı talimatlarla “ekonomik tedbirler” adı altında halkı “yoksulluğa, işsizliğe, açlığa ve göçe mahkum ettiği” savunularak, çıkarılan sosyal sigortalar, sosyal güvenlik, maaş ve özelleştirme yasalarının Kıbrıslı Türkleri toplumsal yok oluşa sürüklediği ifade edildi.

28 belediyenin 18’inde sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı yatırımlarının yapılmadığı, 6 yıldan bu yana belediye çalışanlarının maaş ve sosyal yatırımları konusunda belirsizlik yaşadığı kaydedilen açıklamada, Cemal Bulutoğluları’nın derhal istifa etmesi gerektiği iddia edildi.

Belediye başkanı kadar borçlarına kefil olan Bakanlar Kurulu’nun da suçlu olduğu savunulan açıklamada, LTB’nin bu duruma gelmesinde Bulutoğluları, kadar UBP hükümetinin de sorumlu olduğu ve derhal istifa etmesi gerektiği ileri sürüldü.

Cumhurbaşkanı Eroğlu’nun da sorumluluktan kaçamayacağı ifade edilen açıklamada, 2012 yılı bütçelerini onaylamayan Bakanlar Kurulu’nun suç işlemeye devam ettiği ve 28 belediyenin bütçelerini niye onaylamadığını kamuoyuna açıklaması gerektiği bildirildi.

“BUGÜN 17’Sİ... ÇALIŞANLAR MAAŞ ALAMADI”

“Bugün ayın 17’si olmasına rağmen çalışanlar maaşlarını alamamış, ne gün alacakları konusunda da ne Belediye Başkanı’nın ne de hükümet edenlerin bir öngörüsü veya önerileri var” denilen açıklamada, maaş alamayan, ev kira ve taksitlerini ödeyemeyen, çocuklarına harçlık veremeyen ve psikolojik sıkıntılar içinde yaşayan kişilerin eyleminde “sebepsiz ayaklanma” gerekçesiyle tutuklamalar yapılmasının anlamsız olduğu savunuldu.

Açıklamada, ayrıca Belediye Başkanı ve Bakanlar Kurulu’nun yasaları çiğneyerek suç işledikleri iddia edilerek, Savcılık ve Sayıştay göreve çağrıldı ve gereğinin yapılması istendi.

Açıklamada, Sendikal Platform, “BES’in onurlu üyelerini platform adına selamlayarak, verdikleri mücadelede yanlarında olacaklarını ve haklı direnişi başarıya ulaşana kadar dayanışmanın artarak süreceğini” de bildirdi.


 

 

 

Bu haber toplam 619 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler