1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'Davalar, kayıpların bulunma sürecini yavaşlatacak...'
Davalar, kayıpların bulunma sürecini yavaşlatacak...

'Davalar, kayıpların bulunma sürecini yavaşlatacak...'

1974’te Köprülü (Kukla) köyünden “kayıp” edilen ve bugüne kadar ondan geride kalanlar yapılan pek çok kazıya karşın bulunamayan “kayıp” Mehmet Hüseyin Karamehmet’in oğlu Sözer Özkaramehmet, “kayıp” yakınları

A+A-

 

 

***  Babası Mehmet Hüseyin Karamehmet “kayıp” edilen Sözer Özkaramehmet, “kayıp” yakınlarına seslendi:

 

“Davalar, kayıpların bulunma sürecini yavaşlatacak...”

 

1974’te Köprülü (Kukla) köyünden “kayıp” edilen ve bugüne kadar ondan geride kalanlar yapılan pek çok kazıya karşın bulunamayan “kayıp” Mehmet Hüseyin Karamehmet’in oğlu Sözer Özkaramehmet, “kayıp” yakınlarına seslendiği bir mektup kaleme aldı ve bize bu mektubu elektronik postayla ulaştırdı. Bazı “kayıp” yakınlarının, “kayıpları” bulunduktan sonra Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nde dava açmalarına hak verdiğini, bunun onların en doğal hakkı olduğunu belirten “kayıp” yakını Sözer Özkaramehmet, endişelerini de dile getirdi. “Davalar, kayıpların bulunma sürecini yavaşlatacak” diyen Özkaramehmet’in bize yazdığı mektup şöyle:

“Sayın Sevgül Uludağ;

Bir kayıp yakını olarak yazılarınızı devamlı olarak okumaktayım. Çalışmalarınızı büyük bir takdirle karşılıyorum.

Son bir hafta içerisinde yayınladığınız yazı dizilerinizde, kayıplarını henüz daha bulamamış olan kader  arkadaşlarımızın size göndermiş oldukları maillerde haklı haykırışlarını, tükenmişliklerini,   yorulmuşluklarını, endişelerini paylaşıyor ve üzüntülerine ortak oluyorum. Çünkü hepimizin derdi aynı; kayıbını bulmak ve huzura kavuşmak. Kayıplarını bulup da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne  başvuranlara da hak veriyorum. Bu onların en doğal hakkı, ancak bundan birşey elde edebileceklerini pek sanmıyorum. Bu onlara vicdanen bir rahatlama verecektir. Kayıplarını henüz daha bulamamış binlerce kayıp yakının kayıplarını bulma adına ise, bazılarımızın sürecini tıkayacak, bazılarımızın sürecini yavaşlatacaktır. Ama, kayıp yakınları olarak bizler şunu bilmeliyiz ki yavaş da olsa bu süreç devam etmektedir ve asla karamsarlığa kapılmamalıyız, irademizi güçlü tutmalıyız.

Tüm kayıp yakınlarının can dostu olarak gördüğüm sayın Sevgül Uludağ kanalıyla kayıplarını henüz bulamamış olan binlerce kayıp yakınına sesleniyorum. Kayıplarımız konusunda, araştırmaların daha etkin yapılması, sürecin hız kazanması konularında daha güçlü bir ses verelim, birlik olalım ve birlikte hareket edelim. Gerekli mercileri bu konuda harekete geçirelim.

 Saygılarımla,

Sözer Özkaramehmet.”

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1925 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler