1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAVALAR DÜŞTÜ!
DAVALAR DÜŞTÜ!

DAVALAR DÜŞTÜ!

AHİM Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların kayıplar ile ilgili açtıkları davaları “kabul edilemez” buldu Kıbrıslı Türk kayıp yakınlarının, kayıp kemiklerinin bulunmasının ardından Güney Kıbrıs’ta yürütülen polis soruşturmasının durduğ

A+A-

 

 

 

AHİM Kıbrıslı Türk ve Kıbrıslı Rumların kayıplar ile ilgili açtıkları davaları “kabul edilemez” buldu

 

Kıbrıslı Türk kayıp yakınlarının, kayıp kemiklerinin bulunmasının ardından Güney Kıbrıs’ta yürütülen polis soruşturmasının durduğu ve kendilerine soruşturma ile ilgili yeterli bilgi verilmediği iddiasıyla Kıbrıs Cumhuriyeti aleyhine Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM)’nde açtıkları davalar, mahkeme tarafından “kabul edilemez” bulundu. 

Mahkeme, aynı konuda Kıbrıslı Rum kayıp yakınlarının açtıkları davaları da AİHM tarafından bu hafta içerisinde aldığı bir kararla görüşmeyi reddetti.

Aynı mahkeme, 10 gün önce aldığı kararla, Kıbrıslı Türklerin mülkiyet konusunda açtıkları davalarda, “Kıbrıslı Türkler de, Kıbrıslı Rumlar gibi iç hukuki tüketmelidir” kararı aldı.

Kararın gerekçesinde AİHM, kayıplar konusunda hem Türkiye hem de Güney Kıbrıs’ta başlatılan soruşturma sürecinin devam ettiğini, soruşturma beklenmesi gerektiğinin altını çizdi.

Bilindiği gibi geçtiğimiz yıl, Kıbrıs Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti, kayıplar ile ilgili etkin bir soruşturma başlatılacağı konusunda AİHM’e söz vermişti.  Aynı yıl, Kıbrıs Cumhuriyeti başsavcısı bulunan kayıp kemikleri ile ilgili bilgi edinmesi ve derhal soruşturma başlatması konusunda talimat almıştı.

 

ÇOLAK: “AHİM ‘ÖNCE İÇ HUKUK’ DEDİ”

Kıbrıslı Türk İnsan Hakları Vakfı (KTİHV) Başkanı, Avukat Emine Çolak, neticelerin ‘haklı bir şikayet olmadığına dair’ değil de, AHİM’e başvurmanın prosedürü ile ilgili olduğunu kaydetti.

AHİM’e başvurulmadan ‘İç hukuk’un’ tüketilip tüketilmediğine bakıldığını belirten Avukat Çolak,  mahkemenin bir anlamda “AHİM’e gelmeden önce kendi yerel hukukunuzda her türlü çareye başvurdunuz, bir çare bulamadınız ve o zaman bize geldiğinizden emin olmamız lazım” dediğini ifade etti.

KANAL SİM’e konuşan KTİHV Başkanı Çolak, Taşımaz Mal Komisyonu’nun ‘İç Hukukun’ bir parçası olarak kabul edilerek davaların buraya havale edildiğini anımsatırken, yeni bir kararla Kıbrıslı Türkler’in Kıbrıs Cumhuriyeti ile ilgili şikayetleri için de önce Güney’deki otoriteye başvurulması gerektiğinin söylendiğini belirtti.

Kararda çok fazla ‘sürpriz’ olmadığını da ifade eden Av. Çolak, önemli olanın iç hukuk süreci tüketildikten sonra AHİM’e gidecek ve üretilecek kararlar olduğunu kaydetti.

 

 

 

 

Bu haber toplam 854 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler