1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DAVALAR' ARTIK SANAL ORTAMDA
DAVALAR ARTIK SANAL ORTAMDA

'DAVALAR' ARTIK SANAL ORTAMDA

Mahkemeler ile Koopbank’ın işbirliğiyle KKTC’de elektronik dava açma ve ödeme devri başladı.

A+A-

Mahkemeler ile Koopbank’ın işbirliğiyle KKTC’de elektronik dava açma ve ödeme devri başladı.

Yaklaşık 4 aydan beri kullanılmaya başlanan KKTC Mahkemeleri Avukat Portalı Elektronik Dosyalama Sistemi (EDS) yardımıyla avukatlar davalarını internet üzerinden zaman ve mekan kısıtlaması olmadan diledikleri yerden  7 gün 24 saat açabiliyor, mevcut davalarını takip edebiliyor ve dava dosyalarına her türlü evrağı gönderebiliyorlar.

Bu işlemlere ait dava harcı, ücret ve diğer masraflara ilişkin ödemeler ise, altyapısı Koopbank tarafından sağlanan elektronik ödeme sistemi sayesinde kredi kartı ile yapılabiliyor.

EDS kolaylığı sayesinde avukatlar yeni nesil cep telefonlarıyla bile Mukayyitlik’te sıra beklemeden internete bağlanıp dava açabilecekler.

Sisteme erişim www.mahkemeler.net  internet adresindeki Avukat Portalı’ndan sağlanıyor.

KAMUDA İLK ELEKTRONİK ÖDEME UYGULAMASI

EDS ödeme altyapısını sağlayan Koopbank Genel Müdür Yardımcısı Vekili Kemal Ataman yaptığı açıklamada, sistemin altyapısını Mahkemeler teknik ekibiyle birlikte oluşturduklarını belirtti.

Dünyanın sadece gelişmiş ülkelerinde olan bir hizmetin KKTC’de de sunulmasının devrim olduğunu kaydeden Ataman, Mahkemeler’le birlikte  bu devrimin bir parçası olmanın gururu içerisinde olduklarını belirtti.

Ataman,  Mahkemelerin bu yenilikçi yaklaşımının KKTC’de kamunun halka hizmeti internet üzerinden götürmesinde örnek teşkil edecek başarılı bir uygulama ortaya çıkardığını ve bu uygulamanın KKTC’de kamu sektöründe elektronik ödeme imkanı sağlayan bir ilk olduğunu vurguladı.

DAVA AÇMA VE ÖDEME HIZLANDI

Yüksek Mahkeme Başmukayyidi Neşe Başkan da, 2003 yılında ilk dinamik tabanlı kamu kurumu web sitesi olan www.mahkemeler.net’i hizmete koyduklarını ve bu sayede KKTC’de uygulanan yasaları ve Yüksek Mahkeme kararlarını yayınlayarak, vatandaşların bu bilgilere kolaylıkla ulaşabilirliğini sağladıklarını belirtti.

Başkan, 2008 yılında Yüksek Mahkeme ve kaza mahkemelerinde adalet hizmetlerinin daha etkin ve verimli bir şekilde yürütülmesi ve iş süreçlerinin hızlandırılması amacı ile ülkenin en büyük portalı olan “Avukat Portalı”nı hizmete koyduklarını ve böylelikle avukatların internet üzerinden davalarını takip edebilme olanağına kavuştuklarını kaydetti.

EDS ile dava numarasının ve ilk tayin gününün otomatik olarak sistem tarafından verildiğini, dava harcının otomatik olarak hesaplandığını, pul alma ve yapıştırmaya gerek kalmadan kredi kartı ile ödenmesi ile zamandan tasarruf sağlandığını belirten Başkan, EDS ile mukayyitlikte dava açmak ve ödeme yapmak için beklemeye gerek kalmadığını, ayrıca EDS’nin getirdiği bir diğer önemli avantajın ise daha az masraf ödeme olduğunu belirtti. Başkan, elektronik ortamda dosyalanan ve elektronik olarak kredi kartı ile ödenen davalarda celpname harcının yüzde 20 ile 30 oranında daha düşük olduğunu da ekledi.

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1106 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler