1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAVA SONUÇLANDI
DAVA SONUÇLANDI

DAVA SONUÇLANDI

Sendikal Platform ile bazı siyasi partilerin, “Göç Yasası”na karşı yaklaşık 2 yıl önce Meclis önünde yapılan eylemlerde, “polisi darp ve polisin görevini yapmasına men olmak” suçlarından haklarında dava okunan 8 kişiden 4’ü b

A+A-

 

 

 

Sendikal Platform ile bazı siyasi partilerin, “Göç Yasası”na karşı yaklaşık 2 yıl önce Meclis önünde yapılan eylemlerde, “polisi darp ve polisin görevini yapmasına men olmak” suçlarından haklarında dava okunan 8 kişiden 4’ü beraat ederken, 4’ü de suçlu buldu.

Kararın okunmasının ardından basına açıklamada bulunan KTÖS Başkanı Güven Varoğlu ile Genel Sekreteri Şener Elcil, ceza davası kararını istinafa da götüreceklerini, buradan çıkacak kararı da uluslararası mahkemelere taşıyacaklarını belirterek, “bu davanın Lefkoşa’da kalmayacağını” kaydetti.

KTAMS Başkanı Ahmet Kaptan da, “bu insanların meyhaneden değil, toplum adına ortaya konulan demokratik bir mücadele eyleminden alındığını, eylemin halkın haklarını korumak adına yapılan bir mücadele olduğunu” belirtti.

Kaptan, dün çıkan kararı temyize götüreceklerini, buradan çıkan kararı da AİHM’e taşıyacaklarını belirterek, Sendikal Platform olarak halkın haklarını korumak adına mücadeleye devam edeceklerini kaydetti.

 

SADECE KTÖS ÜYELERİ SUÇLU BULUNDU

 

Lefkoşa Ceza Mahkemesi Yargıcı Fugen Ulutekin, iddia makamı ile zanlıların ifadeleri ile olay görüntülerini şüpheye yer bırakmayacak şekilde izlediğini ve kararını buna göre verdiğini belirterek, zanlılardan 4’ünü beraat ettirirken, 4’ünü suçlu buldu.

Ulutekin, bu çerçevede KTÖS üyesi olan Burak Maviş, Hasan Belen, Cenk Gürçağ ve İlkşen Varoğlu’nu suçlu bulurken, Serhan Yiğit, Devrim Barçın, Münür Rahvancıoğlu ve Gökhan Öztan’ı suçlu bulmayıp beraat ettirdi.

Suçlu bulunan söz konusu 4 kişi, 1 yıl içerisinde aynı suçu işlememeleri kaydıyla kefaletle serbest bırakıldı.

Dava kararının okunması sırasında mahkeme binası önünde toplanan sendikalardan KTÖS ile KTAMS, dava kararının açıklanmasının ardından yaptıkları açıklamada, bu olayı kendilerine karşı bir baskı olarak nitelediklerini belirterek, kararı istinaf mahkemesine taşıyacaklarını, buradan çıkacak kararı da Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’ne (AİHM) götüreceklerini kaydettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1372 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler