1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAVA 11 TEMMUZ'DA
DAVA 11 TEMMUZDA

DAVA 11 TEMMUZ'DA

Anayasa Mahkemesi, Özelleştirme Yasası’nın yürütülmesinin durdurulması talebini reddetti ancak esasının görüşülmesini kabul etti. Özelleştirme Yasası’nın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle 24 Nisan’da başvuru yapan Kıbrıs Türk

A+A-

 

 

 

Anayasa Mahkemesi, Özelleştirme Yasası’nın yürütülmesinin durdurulması talebini reddetti ancak esasının görüşülmesini kabul etti.

Özelleştirme Yasası’nın iptali ve yürütmenin durdurulması talebiyle 24 Nisan’da başvuru yapan Kıbrıs Türk İşçi Sendikaları Federasyonu (Türk-Sen), Kıbrıs Türk-Elektrik Kurumu Çalışanları Sendikası (El-Sen) ve Telekomünikasyon Çalışanları Sendikası (Tel-Sen) ile 4 Mayıs’ta başvuru yapan CTP-BG’nin başvurularını değerlendiren Anayasa Mahkemesi, yürütmenin durdurulmaması yönünde ara karar aldı.

Anayasa Mahkemesi’nin kararı, bugün saat 09.00’da, Anayasa Mahkemesi Başkanı Nevvar Nolan tarafından açıklandı.

Tarafların temsilcilerinin de hazır bulunduğu Anayasa Mahkemesi salonunda yürütmenin durdurulmaması kararını açıklayan Nolan, Özelleştirme Yasası’nın iptali istemiyle ilgili davaların görüşülmesine 11 Temmuz’da başlanacağını belirtti.

Başkan Nevvar Nolan ve yargıçlar Şafak Öneri, Necmettin Bostancı, Talat D. Refiker ve Narin F. Şefik’ten oluşan Anayasa Mahkemesi’nin kararında, kararın gerekçesi şu ifadelerle yer aldı:

“Yürürlüğü durdurma önlemi, doğası gereği, ancak giderilemez zararların veya durumların ortaya çıkması kuvvetle muhtemel acil durumlarda başvurulabilecek bir tedbirdir. Bu nedenle bir yürürlüğü durdurma kararı verilmeden iptal davasının sonucunu beklemek kamu yararı açısından katlanılamayacak büyük bir zarara neden olmayacaksa, geçici tedbir kararına gerek yoktur.

Acil durumun varlığından ve bunun getirdiği ivedilik koşulundan söz edebilmek için iptali istenen yasanın veya bir kuralının, iptal kararını beklemeksizin, uygulanmasının durdurulmasına kamusal yarar açısından kaçınılmaz olarak gerek görülmelidir.

İptali istenen 24/2012 sayılı Özelleştirme Yasası’na göz atıldığında, bu yasa altında gerçekleştirilecek bir özelleştirmenin bir süreci ve zamanı gerektirdiği, bu süre içerisinde Anayasa Mahkemesinin davaların esasını dinleyerek Anayasaya aykırılık iddialarını karara bağlayıp davaları sonuçlandırabileceği, diğer bir ifade ile acil durumun olmadığı görüldüğünden, davalar karara bağlanıncaya dek 24/2012 sayılı Özelleştirme Yasası’nın veya davalarda belirtilen maddelerinin yürürlüğünün durdurulması istemi reddedildi.”

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 835 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler