1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DAÜ’DE STATÜKO ARTIK YIKILMALIDIR'
DAÜ’DE STATÜKO ARTIK YIKILMALIDIR

'DAÜ’DE STATÜKO ARTIK YIKILMALIDIR'

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy DAÜ'de yaşananları değerlendirdi.

A+A-

CTP-BG Genel Sekreteri Asım Akansoy DAÜ'de yaşananları değerlendirdi.

Akansoy’un açıklamasının tam metni şöyle:

 

Bir süredir DAÜ ile ilgili ciddiyetle ele alınması gereken bilgiler gündeme gelmektedir. Mağusa’nın ve ülkemizin sosyal ve akademik değerlerinden olan DAÜ, özerk, demokratik bir bilim merkezi olmalıdır. Sürekli gelişen ve kurumsallaşan bir anlayışla yönetilmeli, yolsuzlukları ve partizanca uygulamaları ile değil, bilimsel araştırmaları, halka dönük yüzü ve kalitesi ile gündeme gelmelidir. Bilim ancak ve ancak demokratik özerk ortamlarda ve gelişmeye açık, bilimsel ve evrensel sisteme açık bir anlayışın egemen olduğu yerde üretilebilir. Hedef ve amaç önemlidir.

Ne yazık ki, şu anda UBP’nin bir şubesi olarak yönetilen DAÜ, birilerinin babasının çiftliğine çevrilmiş durumdadır. Bilim yuvasının dahi kurultaya alet edildiği DAÜ’de yaşananlar ülkeyi yönetenlerin otoriter ve keyfi yönetim zihniyetinin de çok net şekilde göstergesidir.

UBP’nin emriyle DAİ-DAK’ın batırılıp, yabancı bir kuruluşa satılması hafızalardaki yerini korurken, DAÜ’deki üst düzey yöneticilerin delege yazılması ve bu kişilerin DAÜ’de yıllardır UBP’nin bekçiliğini ve tetikçiliğini yapması de kabul edilebilir değildir. Bu kişilerin, Rektör Öztoprak’ın koruması altında olduğunu çok iyi biliyoruz. Bu kişileri koruma adına, sosyal sorumluluğu yüksek ve halk için görüş üreten değerleri karşı karşıya getirip sunması ise komiktir. Akademisyen alımlarında dahi partizanlığın öne çıktığı bu kurum giderek saygınlığını yitirme tehlikesi ile karşı karşıyadır.

Bin bir türlü oyunla koltuğuna oturan rektörün akademisyenlere yönelik baskısını ve özellikle değerli bilim insanı Kudret Özersay’ı hedef göstermesi de çağdışı anlayışının ürünüdür. CTP-BG olarak, sendika ve akademisyenlere yapılan bu baskıyı kabul etmemekle birlikte, çağdaş üniversite ve demokrasi adına Özersay’a ve diğer akademisyenlere dokunulmasına izin vermeyeceğimizi belirtmek isterim.

DAÜ’deki partizanlıklar ve keyfi uygulamalar artık son bulmalıdır. CTP döneminde kazandırdığımız demokratik işleyişin ve sosyal hakların ortadan kaldırılması izah edilemez bir durumdur. DAÜ’de statüko artık yıkılmalıdır.  Siyasete alet olan bu kurum da diğer kurumlarımız gibi peşkeş çekilmeden mücadelemizi yükseltmeliyiz.

DAÜ, Kıbrıslı Türklerin değerli bir kurumu olarak sahip çıkılması gereken bir akademidir. Tüm öğretim üyelerini evlerine, değerlerine sahip çıkmaya çağırıyorum. Özerk, demokratik ve çağdaş DAÜ için... Bilim üreten DAÜ, bilimsel kalitesi ile gündemi belirleyen bir DAÜ için...

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 577 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler