1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DAÜ’DE SENATO ÜYK DEVRE DIŞI'
DAÜ’DE SENATO ÜYK DEVRE DIŞI

'DAÜ’DE SENATO ÜYK DEVRE DIŞI'

DAÜ-SEN BASIN AÇIKLAMASI TAM METNİ: Üniversiteyi Kurtardığını İddia Eden Rektör, Kurtardım Dedikçe DAÜ Daha Da Kötüye Gidiyor

A+A-

 

DAÜ-SEN BASIN AÇIKLAMASI TAM METNİ;

 

 

DAÜ’DE SENATO ÜYK DEVRE DIŞI

 

 

·        Üniversiteyi Kurtardığını İddia Eden Rektör, Kurtardım Dedikçe DAÜ Daha Da Kötüye Gidiyor.

 

·        Sosyal Sigortalara Ve İhtiyat Sandığına Hala Borcunu Ödemeyen Rektörlük Şimdi De, Geçen Sene En Azından Yarısını Zamanında Ödemeyi Başardığı 13. Maaşların Bu Sene Yarısını Bile Zamanında Ödeyemedi

 

·        Rektörlük Ekonomik Zaferine Bır Yenisini Daha Katarak Lojman Ödeneklerini Gizlice Ve Usulsüz Olarak Kesti.

 

Yüzlerce işçi-memur-akademisyeni işten atan, önüne gelen her birimi ihalesiz ve usulsüzce özellestiren, Prof.Dr. Abdullah Öztoprak yönetimindeki DAÜ Rektörlüğü ve Vakıf Yöneticiler Kurulu Üniversitemizi ekonomik çıkmazın eşiğine getirmeyi başardı Demokratik, özerk, şeffaf ve hesap verebilir üniversite anlayışı üzerine bugüne dek elde edilen tüm kazanımlar DAÜ yönetimi tarafından tek tek ortadan kaldırılmakta, dikensiz gül bahçesi yaratma adına temel değerler katledilmekte akademisyenler tehdit edilerek sindirilmektedir.

DAÜ tarihinin en plansız, keyfilikle ve yasadışı iş yapan yönetimi olan günümüz Rektörlüğü her aldığı "önlemle" veya attığı her "kurtarıcı" adımla Üniversitemizin basına yeni isler açmaya devam ediyor.

3. ülke ögrenci sayısını kat kat artırmakla övünürken yine yabancı öğrencilere keyfi bir şekilde yüzde elli burs verip, eski kayıtlı 3. ülke öğrencilerin kayıtlarını yenileyip ayni burstan faydalanmasını sağlayarak Üniversitemizi milyonlarca TL zarara uğratan, bu gibi "yaratıcı" projelerle Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı öğrencileri rencide eden Rektörlüğün tüm projeleri fiyasko ile sonuçlanmaya devam ediyor. Plansız, kişilere bağımlı ve keyfi burs politikası üniversite içinde adalet duygusunu sarsmış rüşvet söylentilerinin artmasına sebep olmuştur.

Bilindiği gibi Eylül ayında basına açıklama yapan Sendikamız,çalışanlarımızın ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta yatırımlarının altı ayı aşkın bir süreden beri yapılmadığını kamuoyumuzla paylasmıştı. Bunun üzerine ihtiyat sandığı ve sosyal sigorta borçlarını ne zaman ödeyeceğini açıklama yerine Rektörlük "DAÜ'nün ekonomik durumu mükemmel" diyerek yine doğruları söylememeyi tercih etmişti. Sendikamıza gelen bilgiler ise çalışanlarımızın ihiyat sandığı ödemelerinin hala yapılmadığını göstermektedir. Sosyal sigorta yatırımlarının yapılıp yapılmadığı ise gizlenmektedir.

DAÜ'nün mali açıdan zor durumda olmasının yeni bir göstergesi de lojman ödeneklerinin ortadan kaldırmasıdır. Bu konu başlı başına bir hukuksuzluk örneğidir. Aralık 2011 ayı başında Üniversite Yönetim Kurulu'na lojman ödeneklerini ÜYK'ya getirip hep birlikte değerlendireceğiz diyen Rektör
Prof. Dr. Öztoprak'ın doğruları söylemediği ve arka kapıdan Ekim 2011 tarihinde Bakanlar Kurulu'na Tüzük değişikliğ yolladığı ve bu tüzügün Kasım 2011 de onaylanıp resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdiği ortaya çıkmıştır. Suçsa suç mahkemeye gidin anlayışının bizleri getirdiği son nokta işte budur.  Tüzükler senatonun görüşü alınmadan dekan ve müdürlerden gerçekler gizlenerek değistirilmekte çalışanların özlük hakları budandıkça budanmaktadır.

Tüm bunlara ek olarak da çalışanlarımızın 13. maaşları ödenmemiştir. Artık çalısanlara söyleyecek herhangi bir sözü olmayan, ÜYK ve Senato gibi kurumlarımızı bilgilendirmeye dahi ihtiyaç duymayan Rektörlük 13. Maaslarin ödenmemesi konusunda açıklama yapma gereği dahi duymamaktadır. Rektörlüğü,lojman ödenekleri ve 13. Maasların ödenmemesi ve bu konuda çalışanlarımıza bilgi dahi verilmemesi konusunda kınıyor ve uyarıyoruz. Bu konuda geç de olsa DAÜ Yönetimini çalışanlara açıklama yapmaya davet ediyoruz.

DAÜ-SEN, bugün çalışanlarımıza gözdağı verip onları susturmaya çalışan, Üniversitemizin yani tüm toplumun malı olan değerlerimizi peşkeş çeken, usulsüzce işler yaparak kurumumuzu zarara uğratan bu yönetim anlayışı ile mücadele etmeye kararlıdır. Bütün bu olanlara göz yuman her bir DAÜ yetkilisinin bugün olmasa bile birgün mutlaka hem DAÜ çalışanları hem de toplum huzurunda hesap vereceği unutulmamalıdır. Tarih bu tür örneklerle doludur.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1002 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler