1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ’DE ÖFKE BÜYÜDÜ
DAÜ’DE ÖFKE BÜYÜDÜ

DAÜ’DE ÖFKE BÜYÜDÜ

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ), 8 öğretim üyesinin sözleşmelerini beklenmedik şekilde yenilememesi, tabiri caizse kapı önüne konmalarının yankısı sürüyor. İletişim Fakültesi’nden Levent Kavas ve eşi Zerrin Kavas, Altuğ Işığan, Denis Derl

A+A-

 

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ), 8 öğretim üyesinin sözleşmelerini beklenmedik şekilde yenilememesi, tabiri caizse kapı önüne konmalarının yankısı sürüyor.

İletişim Fakültesi’nden Levent Kavas ve eşi Zerrin Kavas, Altuğ Işığan, Denis Derleyen; Fen ve Edebiyat Fakültesi’nden Slobodan İliç,  Marc Heeg, Dizem Arifler ile Eğitim Fakültesi’nden Olga Pilli’nin sözleşmelerinin uzatılmamasıyla ilgili henüz üniversite tarafından doyurucu ve resmi bir açıklama yapmadı.

Özellikle öğrencilerine yönelik insanca tutumundan ve geleneksel eğitim anlayışına getirdiği yeni perspektif ve düşünce şekillerinden dolayı sevilip saygı gören Levent Kavas, DAÜ Türkçe Gazetecilik bölümünün fikir babası olarak da bilinmesinin yanı sıra verdiği 40’ı aşkın farklı ders ile de dikkat çekiyor. Kavas ayrıca, bildiği 10’un üzerindeki yabancı dille Türkiye’nin başta gelen çevirmenlerinden biri olarak da biliniyor. Hacettepe ve ODTÜ felsefe çıkışlı Kavas, Fatih Çekirge ile Türkiye’de satış rekoru kıran Star Gazetesi’ni hayata geçirenlerin başında geliyor.

Üniversiteden atılan öğretim görevlilerinin durumu üzerine internet ortamı ve bazı yerel gazetelerde şu görüşlere yer verildi:

 

DR. BEKİR AZGIN

Hemen şunu vurgulamalıyım ki Levent, Gazetecilik Bölümü ve genelde İletişim Fakültesi, hatta ve hatta üniversite için büyük bir kayıptır. Onun yerini doldurmak için üniversitenin iki veya üç hoca istihdam etmesi gerekecektir.. Geniş kültürlü bir insandır Levent. Bu nedenle gazetecilik öğrencileri ve giderek iletişim öğrencileri için ideal bir hocadır. Bugün gazetecilik mesleğine intisap eden DAÜ mezunları arasında bir anket yapılsa ve onlara “Sizi en çok etkileyen hoca kimdi?” veya “En çok yararlandığınız hoca kimdi?” diye sorulsa Levent birinci gelmezse muhakkak ilk üçün içine girerdi. (Mezunlara sorulmasını özellikle öneriyorum çünkü öğrenciler çoğunlukla hocalarını mezun olduktan sonra doğru dürüst değerlendire bilirler. Gerçi Levent’i öğrencileri de sevip takdir ediyorlar. Gerek Kolej’de gerekse öteki bölümlerde sosyoloji, felsefe hocası sıkıntısı mı vardı, yardım için başvurulan kişi Levent’ti. Bunu en iyi bilenlerden biri Necdet Osam’dır. Birçok hoca haftada 12 saat ders vermenin çok olduğundan yakınırken Levent’in haftada17-18 saat ders verdiğine çok şahit olmuşumdur. Hem de gıkı çıkmadan. O bir eğitimcidir. “Öğrencileri hocasız bırakamam” diyen bir eğitimci.

 

YÜCEL ŞAHİN

Merakımdan soruyorum. Acaba fakültemizde zamanında bizlere iletişimde etik dersi vermiş olan aynı Süleyman İrvan, sevgili dekanımız bu değerli hocalarımızı ve diğer görevli hocalarımızı yanına alıp, ey Sayın Rektör bu yaptığınız olmadı gibisinden bir açıklama yaptı mı? Öncelikle Fakültemizin değerli dekanı koltuğunu kaybetmek pahasına çıkıp açıklama yapmalı daha sonrada rektör özür dilemeli ve bu rezalete son vermeli.

 

ADIMLAR YAYINEVİ

Çok yanlış bir karar ve bence hemen bu karardan vazgeçilmeli DAÜ’ nün çok bir hatası ve ayıbı olur bu iş. Bu karardan sonra artık mezun olduğum iletişim fakültesi bir işe yaramaz diye düşünmekten kendimi alamıyorum.

 

EGEMEN HASAN KOÇ

Kusura bakmayın ama bir iletişim mezunu olarak siz yönetime su kadarını söyleyebilirim ki bu ismi gecen değerli hocaları isten attınız ya, kapatın artık o fakülteyi çünkü bir ise yaramayacak bu adamlar ve kadınlar olmadan. Onlara bir şey olmaz hatta belki de şimdiden gelen teklifleri değerlendiriyorlardır. Ama siz kaybediyordunuz ve bu mantaliteyle kaybetmeye mahkûmsunuz.

 

ARSLAN ÇEHRELİOĞLU 

Ve yine çok değerli hocalarımızın görevlerine son verilmiş. Nasıl olabilir? Benim aklım almıyor. Ben hâlâ inanamıyorum... Dinlemekten zevk aldığım, saatlerce dinleyebileceğim, derslerine gönüllü girdiğim, dersi gerçekten zevkli hale getiren hocaları hangi düşünce yapısı elinden kaçırabilir... Elinden kaçırabilir diyorum çünkü "görevine son verebilir" demek, açıkçası çok saygısızlık olarak geliyor arkadaş...

 

ÖĞRENCİ İNİSİYATİFİ'NİN KONUYLA İLGİLİ YAYINLADIĞI BİLDİRİ

 Neo-Liberalizm Yine İş Başında! Neo-liberal politikalar ülkemizde yine işbaşında. Bu kez DAÜ’ de başta İletişim Fakültesi olmak üzere, Fen ve Edebiyat ve Eğitim Fakültelerinde 8 akademisyeni işlerinde etmekle meşguller. Geçtiğimiz yıl, TC’nin Neo-liberal politikaları doğrultusunda UBP hükümetinin de desteğiyle DAÜ yüksek öğrenim öncesi kurumlarının yeşil sermayeye peşkeş çekilmesinin üstünden daha 1 yıl yeni dolmuşken bu hafta da DAÜ’ ye emek vermiş8 akademisyenin sözleşmelerinin hiçbir gerekçe gösterilmeden yenilenmediğine kısacası işlerine son verildiğine tanıklık etmekteyiz.

 

AYŞEM ÖZTENAY KIRMIZI

 Levent hoca gibi bir hocadan ders alamayacak öğrenciler için çok yazık çok!

 

DOĞAN GÜNEŞ-SUNA

Kaliteli eğitim verdiğini iddia eden ama Altuğ hoca ve Zerrin Hoca gibi değerleri kaybedip her geçen gün kalitesini daha aşağı çeken okul yönetimi gitsin bakkal yönetsin. Yakışır!

 

FEZİLE KESAT

Bu saatten sonra kilit vurulsun iletişim fakültesine yazık çok yazık...

 

KAAN TÖNGELCİ

Böyle değerli hocalarımız olmadan, İletişim Fakültesi'nin eğitim seviyesi çok düşecektir. Bu yüzden, hocalarımızı üniversiteye geri kazandırmak için sonuna kadar savaşalım arkadaşlar.

 

AHMET CAN SİT

Levent Kavas, Zerrin Oral Kavas ve Altuğ Işığan hocalarım DAÜ’ de okuma sebebimdi. DAÜ’ nün bahsi geçen hocalarıma katacağı bir şey yoktu, ama onların DAÜ ve DAÜ öğrencilerine katacağı çok şey vardı.

 

SENEM ÇETİNEFE

DAÜ’ nün durumu da ülkenin durumu gibi kötüye gidiyor. İnsanlara yapılan haksızlıkların haddi hesabı yok. Yönetenler, yalakalık yapmayanlara yaşama hakkı tanımıyor; ya onlardan olacaksın, ya da haksızlığa uğrayacaksın. DAÜ’ de yapılan olayın da tamamen böyle olduğuna inanıyorum. Hocalarımıza yapılan haksızlığa karşı sessiz kalmamalıyız. Bizden sonra İletişim Fakültesi'nde okuyan arkadaşlarımızı bundan mahrum etmeye kimsenin hakkı yoktur. Bu kararı verenler utanmalıdırlar. DAÜ, bu gidişata bir son vermelidir. Bunun olması için hepimiz elimizden geleni yapmalıyız.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 2205 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler