1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ'DE NELER OLUYOR?
DAÜDE NELER OLUYOR?

DAÜ'DE NELER OLUYOR?

DAÜ-SEN, Doğu Akdeniz Üniversitesi çalışanlarının Şubat ayından beri sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin yatırılmadığını açıkladı. Açıklamanın tam metni şöyle: UBP DAÜ’YÜ, LEFKOŞA BELEDİYESİNE ÇEVİRDİ DAÜ, İHTİYAT SANDIĞI VE SOSYAL SİGORT

A+A-

 

DAÜ-SEN, Doğu Akdeniz Üniversitesi çalışanlarının Şubat ayından beri sosyal sigorta ve ihtiyat sandığı primlerinin yatırılmadığını açıkladı. Açıklamanın tam metni şöyle:

UBP DAÜ’YÜ, LEFKOŞA BELEDİYESİNE ÇEVİRDİ

DAÜ, İHTİYAT SANDIĞI VE SOSYAL SİGORTALARA MİLYONLARCA TL BORÇ TAKTI

 

Lefkoşa ve Lefke Belediyeleri ile KTHY’yi batıran, KOOP-SÜT’ü zarara uğratan, KIB-TEK’te akıl almaz işler yapıp hala daha kurumu zarara uğratan UBP Hükümeti DAÜ’de de “başarıdan başarıya koşmaya” devam ediyor. UBP Hükümetinin geçtiği yerden adeta ot bitmiyor.

Tek adamlığın hüküm sürdüğü DAÜ’de, UBP Hükümetinin ülkedeki yıkımlarına benzer yıkımlar yaşanıyor. Yüzlerce çalışanı işten atan, okullarımızı hediye eden DAÜ Yönetimi yasa tanımaz, sosyal adaleti ayaklar altına alan UBP Hükümetini ve UBP’li Belediyeleri aratmıyor. Geçen yıl Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı yatırımlarını ödemeyen ve bu kurumlarla “taksit” anlaşması yapan DAÜ Yönetiminin geçen yılın borçlarını ödeyip ödemediği bilinmezken bu yılın büyük bir bölümü de bu kurumlara borçlu geçirildi. Elde ettiğimiz bilgilere göre DAÜ Yönetimi çalışanlardan kestiği Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerini 2012 Şubat ayından itibaren yatırmıyor. Mütevazı bir hesaplamaya göre UBP Hükümeti ile DAÜ Yönetiminin, DAÜ çalışanları adına Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığına toplam borcu 10 milyonu aşmıştır.

UBP hükümetinin ve DAÜ yönetiminin üniversitemizi getirdiği son nokta ortadadır. Çalışanlar sosyal güvencesiz bir şekilde çalıştırılmaktadır. 

Çalışanlar adına bir felaket olan bu duyarsızlığın ve ayakları yere basmayan uygulamaların UBP hükümetinin ülkeyi “uçuran” politikaları gibi önümüzdeki dönemde de artarak devam edeceğini tahmin etmek zor değildir. Hükümete gelirken topluma verilen sözler gibi DAÜ’lülere de verilen sözlerin tutulmadığını ve verilen sözlerin tam tersine uygulamalar yapıldığını her gün yaşayarak görüyoruz. Yalana dayalı politikalarla iktidara gelenleri kabul etmek ne DAÜ ne de toplum için mümkündür..

DAÜ-SEN olarak hem Başbakan Küçük’e, hem de DAÜ Yönetimine soruyoruz.

1.    “Artık DAÜ’de denk bütçe var” diye her gün övünüyordunuz. Eğer denk bütçe varsaydı Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı primlerini 2012 Şubat ayından itibaren  neden yatıramıyorsunuz? Gelirlerinizi mi doğru hesaplayamadınız yoksa giderlerinizi mi?

2.    Eğer bütçenizi denk yapıp, sonra Eğitim Bakanlığından, Bakanlar Kurulundan ve Meclisten geçirdiyseniz ve hala daha milyonlarca lira borcunuz varsa bu paraları nereye harcadınız?

3.    2012-2013 yılında yönetiminizdeki DAÜ, Sosyal Sigorta ve İhtiyat Sandığı ödemelerini yapabilecek mi?

4.    Yukarıda adı geçen kurumlara ödeme yapmayarak DAÜ’nün tümden elden çıkarılmasını mı amaçlıyorsunuz? Yoksa KIB-TEK, DAK-DAİ’de yaptıklarınızı şimdi de DAÜ’de mi tekrarlamak niyetindesiniz?

Sözkonusu sorunlar ile ilgili DAÜ SEN olarak daha önce DAÜ yönetimini defalarca uyarmamıza ve sorunların aşılması için tüm paydaşların beraber hareket etmesi gerektiğini belirtmemize rağmen, DAÜ yönetimi sendikayı yok saymayı tercih etmiş ve “ben bilir; ben yaparım” anlayışıyla yoluna devam etmiştir. Sendikamız bu anlayışı daha önce DAİ-DAK konusunda da net bir şekilde görmüştür. Kanımızca gelinen bu aşamada gerek UBP Hükümetini gerekse DAÜ yönetimini sendikal eylemler veya grev yaparak uyarmak mümkün değildir.

UBP Hükümeti her açıdan iflas etmiştir. Yapılması gereken bu Hükümetin istifa edip yerini iş bilen, güven duyulacak, halktan yana tavır koyan bir hükümete bırakmasıdır. Kıbrıs Türk toplumu alternatifsiz değildir ve halkın iradesini yansıtacak bir hükümet kurabilecek güçtedir. Biz güçlü, örgütlü, namuslu, iyi niyetli ve duyarlı Siyasi partilerimize, sendikalarımıza ve bu ülkenin özverili insanlarına güveniyoruz.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1088 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler