1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ'DE KARAR VERİLDİ
DAÜDE KARAR VERİLDİ

DAÜ'DE KARAR VERİLDİ

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (DAÜ) bağlı Doğu Akdeniz Koleji (DAK) ile Doğu Akdeniz İlkokulu’nun (DAİ) Özel Doğa Okulları’na devredilmesi aleyhine, DAK Fizik Öğretmeni Cafer Kanel tarafından Yüksek İdare Mahkemesi (YİM)’de açılan a

A+A-

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (DAÜ) bağlı Doğu Akdeniz Koleji (DAK) ile Doğu Akdeniz İlkokulu’nun (DAİ) Özel Doğa Okulları’na devredilmesi aleyhine, DAK Fizik Öğretmeni Cafer Kanel tarafından Yüksek İdare Mahkemesi (YİM)’de açılan ara emri başvurusu reddedildi.

YİM Yargıcı Talat D. Refiker, ara emri başvurusuyla ilgili kararını bu sabah açıkladı. Mahkemede Davacı Cafer Kanel adına Çağın Özatay, davalı DAÜ adına ise Avukat Fuat Veziroğlu hazır bulundu.

DAÜ-Sen Başkanı Hüseyin Özkaramanlı ve bir grup sendika üyesi de mahkemeyi izledi.

REFİKER

12 sayfadan oluşan kararını okuyan Yüksek İdarem Mahkemesi Yargıcı Talat D. Refiker, öncelikle ara emri başvurusu konusunda tarafların mahkemede ortaya koydukları olguları değerlendirdi.

Refiker, “Davacının tek taraflı olarak yaptığı ara emri istidasında talep edildiği şekliyle ara emri verilebilmesi için ilk nazarda ciddi bir dava sebebinin ve buna bağlı olarak davasında haklı olabileceğine dair belirtilerin bulunması yanında, konunun acil olması ve ara emrinin verilmemesi halinde davacının ileride telafisi imkansız zarar ziyana düçar olma ihtimalinin bulunması ve geriye dönüşün çok zor olduğunun görülmesi ve bütün bu hususlarda mahkemenin tatmin olması” gerektiğine işaret etti.

Ara emri istidasının duruşması süresince tarafların iddialarını ağırlıklı olarak 4 konu üzerinde yoğunlaştırdıklarını belirten YİM Yargıcı Refiker şöyle konuştu:

“Bu bağlamda davacı, dava konusu yaptığı işlemlerin yetkisizlik ve yetki gaspı ile malul olduğunu; ve bahsi geçen devir işlemlerinin henüz gerçekleşmediğini ileri sürmesine karşın davalılar da davacının bu davayı ve ara emri istidasının dosyalamasında meşru menfaatinin bulunmadığını veya bu menfaatinin olumsuz yönde veya doğruda doğruya etkilenmediğini ve Ara Emri ile önlenmesine veya durdurulmasına çalışılan devir teslim işlemlerinin ise tamamen gerçekleştiğini ve öğrenci kayıtlarına ve öğretmen alınmalarına da başladığını ve bunlara bağlı olarak Ara Emri verilmesini gerekli kılacak bir hususun mevcut olmadığını iddia etmişlerdir.”

Şahadetlerinde dava konusu eğitim kurumlarının işletmesinin, binalarının ve döşeme demirbaşlarının DAÜ tarafından Özel Doğa Okullarına devredilmediğini söyleyen davacının ve tanığının tespitlerinin eylem çadırındaki gözlemlerine dayanmasına karşın, davalı tanıklarının aksi yöndeki şahadetlerinin bilgi ve belgeye dayandığına işaret eden Refiker, bu bağlamda doğal olarak kabul edilmesi ve değer verilmesi gereken şahadetin davalı tanıklarının şahadetleri olduğuna dikkati çekti.

Refiker, dolayısıyla Özel Doğa Okulları ile DAÜ arasında 29 Haziran’da imzalanan işletme sözleşmesinin bir sonucu ve gereği olarak, üniversite öncesi eğitim kurumlarının işletmesinin binaları ve envanteri ile birlikte 4 Temmuz’da fiilen Özel Doğa Okulları’na devir ve teslim edildiği sonucuna vardığını kaydeden Refiker “Buna bağlı olarak da Ara Emri istidası ile önlenmesine veya doldurulmasına çalışılan devir teslim işlemlerinin tamamen gerçekleştiği ve Ara Emri verilmesini gerekli kılacak bir olgunun önümdeki meselede yer almadığı bulgusuna varmaktayım” dedi.

DAVACI İSTİDASINDA BAŞARILI OLAMADI

Yüksek İdarem Mahkemesi Yargıcı Talat D. Refiker, kararını şöyle tamamladı:

“Bu bulguya vardıktan sonra ara emri verilmesine ilişkin olan şartların incelenmesine gerek kalmamakla beraber kararımın istinaf edilebileceğini göz önünde bulundurarak şu hususlara da temas etmeyi uygun görmekteyim.

Davacının bu davadaki ve ara emri istidasındaki dava sebebi Doğu Akdeniz Kolejindeki fizik öğretmeni olduğu olgusuna ve işine son verileceği varsayımına dayanmaktadır. Hemen belirtmeliyim ki, varsayıma dayalı olgulara istinaden dava açma hakkı elde edilmesi Anayasamızın yukarıda bahsi geçen 152’inci maddesi tahtında olası değildir.

Müşterek olgulardan ise dava ve ara emri istidasının ikamesinden sonra davacının DAÜ Kolejindeki öğretmenlik görevine son verildiği görülmektedir. Bu olgu ise davacının davasındaki dava sebebini ortadan kaldıran yeni bir dava sebebidir. Bu bağlamda ise davacının davasındaki eski dava sebebi anlamını yitirmiştir. Dolayısıyla ara emri maksatları bakımından davacının davasında ciddi bir dava sebebi olduğu bulgusuna varılması da olası değildir. Sonuç olarak yukarıda belirtilenler ışığında Davacı/Müstedi istidasında başarılı olamadığından istidası red ve iptal edilir.”

Bugünkü mahkeme kararı sonrasında Doğa Okulları LTD’nin, Doğu Akdeniz Koleji, Doğu Akdeniz İlkokulu ve kreşlerinde faaliyetlerini sürdürebilecek.

Cafer Kanel’in  avukatından yapılan ilk açıklamaya göre, karar istinafa gidilecek, dava sürecek

Bu haber toplam 2205 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler