1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ'DE İKİNCİ YÜKSELİŞ
DAÜDE İKİNCİ YÜKSELİŞ

DAÜ'DE İKİNCİ YÜKSELİŞ

Doğu Akdeniz Üniversitesi, üniversite dünya sırlamasında arka arkaya ikinci kez yükseliş gösterdi.

A+A-

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) üniversite dünya sırlamasında arka arkaya ikinci kez yükseliş gösterdi.

DAÜ Halkla İlişkiler Ve Basın Müdürlüğü’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, 2011 yılı sonu “Webometrics Dünya Üniversiteler Sıralaması’nda (Webometrics Ranking of World Universities), DAÜ 20 bin üzerinde üniversite arasında 400 sıra birden yükselerek 1023’üncü sıraya yerleşti.

Merkezi İspanya’da bulunan ve İspanya’nın en büyük kamu araştırma kuruluşu olan Milli Araştırma Konseyi (CSIC) bünyesinde faaliyet gösteren Webometrics sırlamasında sadece 12 bin üniversite sıralamaya alınıyor, Rum tarafında faaliyette bulunan 18 yüksek öğretim kurumunun yalnızca 13’ü bu sıralamada yer alabildi.

Webometrics’in son sırlamasında DAÜ, 1057’nci sırada yer alan Rum tarafındaki Kıbrıs Üniversitesi’ni de geçerek tüm Kıbrıs’ta 1’inci üniversite durumuna yükseldi.

Bu arada sıralamada DAÜ ve diğer KKTC üniversiteleri Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti adı ile belirtildi. KKTC’deki diğer üniversiteler ise dünya sıralamasında 3382 ile 8093 sıraları arasında yer aldı.

Webometrics Dünya Üniversiteler sıralaması, üniversiteler arasında referans olarak kabul edilen “Berlin Prensiplerine” (Berlin Principles on Ranking of Higher Education Institutions) bağlı olarak yapılıyor.

DAÜ son sıralamada, Avrupa Üniversiteleri arasında 426’ıncı, Türkiye Cumhuriyeti'nde faaliyet gösteren 180'i aşkın Devlet ve Vakıf Üniversiteleri arasında ise Tıp Fakültesi olan üniversiteler içerisinde 12’nci, Tıp Fakültesi olmayan üniversiteler içerisinde 6’ncı, ücretli eğitim veren üniversiteler arasında ise 4’ncü sırada yer aldı.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1039 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler