1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ'DE DEPREM
DAÜDE DEPREM

DAÜ'DE DEPREM

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) bazı Senato üyeleri, “Senato ve Yönetim Kurulu’nun işlevsizleştirildiği” gerekçesiyle görevlerinden istifa etti. DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe ile seçilmiş senatörler Profesör Temsilcisi Prof. Dr. H

A+A-

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin (DAÜ) bazı Senato üyeleri, “Senato ve Yönetim Kurulu’nun işlevsizleştirildiği” gerekçesiyle görevlerinden istifa etti.

 

DAÜ-SEN Başkanı Ulaş Gökçe ile seçilmiş senatörler Profesör Temsilcisi Prof. Dr. Hüseyin Özkaramanlı, Doçent Temsilcisi Doç. Dr. Sami Fethi, Yardımcı Doçent Temsilcisi Yrd. Doç. Dr. Ercan Hoşkara ve Öğretim Görevlisi Temsilcisi Dr. Hasan Altıok tarafından yapılan ortak yazılı açıklamada, “Alternatif hiçbir düşüncenin yaşam bulma olasılığının kalmadığı, demokratik temsiliyet özelliğini yitirmiş ve bu nedenle işlevsiz hale gelmiş olan Senato’da yapılabilecek bir şey artık kalmamıştır” denildi. Açıklamanın tam metni şöyle:

 

DAÜ’DE SENATO VE ÜNİVERSİTE YÖNETİM KURULU İŞLEVSİZLEŞTİRİLMİŞTİR

 

1984 yılından beri Özerk ve Demokratik Üniversite mücadelesi veren sendikamızın temel amaçları arasında akademik camianın kendi kendini yöneteceği bir üniversite sisteminin hayata geçirilmesi vardır. Geçtiğimiz dönemde bu yönde oldukça olumlu adımlar atılmıştır. Bu bağlamda DAÜ’de bölüm başkanı, dekan, rektör gibi tüm yöneticilerin seçimle işbaşına gelmeleri sağlanmıştır. Seçilmiş senatörlerden ve dekanlardan oluşan Senato ile Üniversite Yönetim Kurulu (ÜYK) bağımsız karar alma yetkinliğine sahip olmuştur.

 

Ancak seçimle işbaşına gelen Sayın Prof.Dr. Abdullah Öztoprak, bölüm başkanlığı ve dekan seçimlerini süreç içerisinde ortadan kaldırmış ve birçok birimin yöneticisinin atamalarını birimlerde seçim gerçekleştirmeden yapmıştır.  Tüm bu şartlar altında DAÜ Senato ve ÜYK neredeyse tamamen atanmış kişilerden oluşur duruma gelmiştir. Buna ek olarak Senato ve ÜYK’ya başkanlık eden Sayın Prof.Dr.  Abdullah Öztoprak bu kurulları diktatörce yönetmeye başlamış, kendisine itiraz edenlere kişisel olarak saldırmayı ve aşağılamayı tercih etmiştir. En önemli meselelerden bir tanesi de Rektör Öztoprak, hukuken Senato ve ÜYK’nın yetkisinde olan tüm yetkileri tek başına, atanmışlardan da oluşsa bu kurula hiç sormayarak, kullanmaya başlamıştır. Öztoprak tüm bunlara da “Evet, hukuk dışıysa; hukuk dışıdır. Ben yaptım oldu” bağenmeyen mahkemeye gitsin demiştir. Böylesi bir anlayış doğal olarak çalışma hayatını düzenleyen belgeleri de hiçe saymakta ve Sendikanın onayını almadan çalışanların özlük haklarını tek taraflı değiştirme yetkisine sahip olduğunu düşünmekte ve baskı ve tehditle çalışanların aleyhine gayrı yasal her türlü uygulamayı yapmaya kendini yetkili görebilmektedir.

 

Bu şartlar altında yürütmekte olduğumuz seçilmiş senatörlük görevlerimizi sürdürmemizin anlamı kalmamıştır. Alternatif hiçbir düşüncenin yaşam bulma olasılığının kalmadığı, demokratik temsiliyet özelliğini yitirmiş ve bu nedenle işlevsiz hale gelmiş olan Senato’da yapılabilecek bir şey artık kalmamıştır. Aynı zamanda bu Senatoda Toplu İş Sözleşmesinde (TİS) yer alan konuların Sendikayı süreç dışında tutarak değişikliğe gidilmesine seyirci kalmamız mümkün değildir. Bu bağlamda

1.       Üyesi bulunduğumuz DAÜ Senatosundan istifa ediyoruz ve Prof. Dr. Abdullah Öztoprak’ın başkanlığını yaptığı bu işlevsiz kurullara, Abdullah Öztoprak anlayışı hakim olduğu sürece bir daha aday olmayacağız.

2.       5 yıldan beridir DAÜ-SEN adına gözlemci olarak temsilci gönderdiğimiz Senato ve ÜYK toplantılarına, durum değişmediği sürece artık katılmayacağız.

Bundan böyle, çalışanların sendikal haklarına saygı gösterilmesi gerektiğine inanan ve aşağıda imza sahibi olan meslektaşlarımız tarafından seçilmiş Senato üyeleri olarak bizler; demokratik temsiliyet özelliğini yitirmiş olan bu Senatonun, sendikal hakları ve TİS maddelerini yok sayan kararlarının parçası olmayacağız. DAÜ-SEN ve vicdan sahibi tüm akademisyenler adil, halktan yana, hesap verebilir ve hesap soran bir ülke ve Üniversite yönetimi gelene kadar mücadele etmeye kararlıyız.

 

 

Prof.Dr. Hüseyin Özkaramanlı Profesör Temsilcisi

        

Ulaş Gökçe

DAÜ-SEN Başkanı

 

Doç.Dr. Sami Fethi

Doçent Temsilcisi

        

Yrd.Doç.Dr. Ercan Hoşkara

Yardımcı Doçent Temsilcisi

        

Dr. Hasan Altıok

Öğretim Görevlisi Temsilcisi   

 

                                     

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1387 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler