1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ-SEN'DEN ÖNEMLİ İDDİA
DAÜ-SENDEN ÖNEMLİ İDDİA

DAÜ-SEN'DEN ÖNEMLİ İDDİA

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), DAÜ Yönetimi’nin “Yönetsel Destek Personeli” adı altında üniversiteye “münhalsiz” istihdam yapıldığını iddia etti. Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan DAÜ

A+A-

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), DAÜ Yönetimi’nin “Yönetsel Destek Personeli” adı altında üniversiteye “münhalsiz” istihdam yapıldığını iddia etti.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yapan DAÜ-SEN, “Diyelim ki istihdam edilen kişilere ihtiyaç var. Ancak böyle bir dönemde, hem de UBP Kurultayı’nın arifesinde, münhale çıkmadan rektörlüğün bunu nasıl yaptığını anlamak veya bunu kabullenmek mümkün mü? Özellikle de istihdam edilenlerin arasında UBP’ye yakınlığıyla tüm ülkede bilinenler ile rektörlük görevlilerinin çocukları varsa; bu etik dışı uygulamayı kabullenmek mümkün olabilir mi?” dedi.

DAÜ-SEN’in konuyla ilgili açıklamasının tam metni şöyle;

 

DAÜ’DEKİ MÜNHALSİZ İSTİHDAMLAR KABUL EDİLEMEZ! DAÜ UBP KURULTAYI’NIN  MEZESİ OLAMAZ!

 

Ülkeyi perişan eden UBP Hükümetinin görevde olduğu son 3 yıl içinde DAÜ Yönetimi sözde tasarruf tedbirleri adı altında yaklaşık 200 kişiyi işten durdurdu. Bunun yanında DAÜ’de maaşlarda kesintiye gidildi, zarar ediyor gerekçesiyle DAİ ve DAK peşkeş çekildi, Toplu İş Sözleşmesi yok sayılarak özlük hakları ile demokratik haklar geriletildi ve son olarak DAÜ çalışanları, son iki yılın büyük bir bölümünde ihtiyat sandığı primleri zamanında yatırılmadan;  sosyal güvenceden yoksun ve ciddi mağduriyetler yaşayarak geçirdi. DAÜ yönetiminin, usulsüzlükleri, hukuksuzlukları bunlarla bitti mi? Hayır bitmedi ve bitecek gibi de değil.

 

“Acı reçeteler uygulamak zorundayız” deyip, hukuksuzluğu haklı göstermeye çalışan DAÜ Yönetimi şimdi de, Yönetsel Destek Personeli olarak Üniversiteye yeni istihdam yapıyor. Bu istihdamları da münhalsiz yapıyor.

 

Diyelim ki istihdam edilen kişilere Rektörlüğün ihtiyacı var. Ancak böyle bir dönemde, hem de UBP Kurultayı’nın arifesinde,  münhale çıkmadan Rektörlüğün bunu nasıl yaptığını anlamak veya bunu kabullenmek mümkün mü? Özellikle de istihdam edilenlerin arasında UBP’ye yakınlığıyla tüm ülkede bilinenler ile Rektörlük görevlilerinin çocukları varsa; bu etik dışı uygulamayı kabullenmek mümkün olabilir mi?

 

Üniversite'de yarı zamanlı çalışan, konusunda uzman, hatta davetli olarak Üniversitemize gelip ders vermesi istenilen öğretim elemanları için münhal açıldığı bir dönemde nasıl olur da Yönetsel Destek Personeli alımı münhalsiz yapılabilir? Nasıl olur da akademisyenlerden oluşan Üniversite Yönetim Kurulu bu usulsüzlüklere, etik dışı davranışlara, bile bile onay veriyor?

 

Bugün 2002 yılında seçim yatırımı olarak yasadışı bir şekilde yapılan istihdamların bir farklı sürümü sahneye konulmuştur. Yönetimde ise yine ayni isimler oturmaktadır. Maalesef yönetimde olan bu arkadaşlar geçmişte yaptıkları hatalardan ders çıkarmamışlar. Siyasi ayrımcılığı bütün kirliliği ile yeniden üniversitemize sokmuşlardır.

 

Bir kez daha belli olmuştur ki UBP Hükümeti ve onun Mağusa şubesi DAÜ Yönetimi her açıdan iflas etmiştir. Bu kirliliği temizleyebilecek bir Yargı, Sayıştay veya Savcılık göremiyoruz. Bu kirliliği temizleyecek olan halkın siyasi iradesidir.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 875 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler