1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ-SEN, KTOEÖS ve KTÖS’TEN AÇIKLAMA
DAÜ-SEN, KTOEÖS ve KTÖS’TEN AÇIKLAMA

DAÜ-SEN, KTOEÖS ve KTÖS’TEN AÇIKLAMA

DAÜ-SEN, KTOEÖS ve KTÖS yaptıkları ortak açıklama ile DAÜ’de geçici öğretmenlik sınavı yapılacak olmasını eleştirdi. Dün yapılan açıklamada, bir taraftan sınav dışı istihdam yapan UBP hükümeti, “usulsüzlüklerini ve yolsuzluklarını” giz

A+A-

 

 

DAÜ-SEN, KTOEÖS ve KTÖS yaptıkları ortak açıklama ile DAÜ’de geçici öğretmenlik sınavı yapılacak olmasını eleştirdi.

Dün yapılan açıklamada, bir taraftan sınav dışı istihdam yapan UBP hükümeti, “usulsüzlüklerini ve yolsuzluklarını” gizlemek amacıyla geçici öğretmenlik sınavı düzenlemesi nedeniyle eleştirdi.

Üç sendikanın yaptığı ortak açıklamada şöyle denildi:

“UBP’li Eğitim Bakanlığı, daha önce yapılan sınavlarla ilgili olarak bir mahkeme kararı yokken kendini hem yargı ve Kamu Hizmetleri Komisyonu yerine koyup bir sınav gerçekleştiriyor.

Öğretmenler yasasının çiğnenmesi ve çok sayıda okulumuzda öğretmen açığı ortadayken geçici öğretmenlik sınavı adı altında yapılacak bu sınav UBP’nin Kurultayına partizanca bir hazırlıktan başka bir şey değildir. UBP Hükümeti, büyük miktardaki kadrolu öğretmen açığına rağmen geçici öğretmen sınavıyla oy avcılığına çıkmıştır. Bu oy avcılığının maşası olarak da DAÜ’yü seçmiştir. Öğretmenlerin çoğunluğunun reddettiği bu şaibeli ve partizanca sınavı, çok kısa bir süre önce UBP’ye yakınlığıyla tanınan kişilerin akrabalarını istihdam eden DAÜ Yönetimi hangi akademisyenlere yaptıracaktır? Bu sınavın sorularını kim hazırlamıştır? Bu sınavdan hangi fakülte veya bölüm sorumludur? Bu sınavın cevap kâğıtları kimler tarafından işleme tabi tutulacaktır? Sendikalarımız, nasıl ve kimler tarafından yapılacağı şeffaflık gereği açıklanmadan bu sınavın, usulsüzlüklere ve şaibelere gömülmüş DAÜ Yönetimi tarafından yapılmasını öğretmen atamalarıyla ilgili skandalların doruk noktası olarak görmektedir. DAÜ’de yapılacak sınavın saygın akademisyenler ve akademik birimler tarafından yapılması ancak sınav sonuçlarının Rektörlük tarafından değerlendirilmesi veya açıklanması bile sınavın şaibeli olduğunu gösterecektir.

Sendikalarımız, öğretmen eksikliğinin acilen tamamlanması için Öğretmenler Yasası’na uygun olarak atamaların hemen yapılmasını ve tüm yasadışı, partizanca öğretmen atamalarının durdurulmasını talep etmektedir.  

Hükümetin bu akıl almaz tutumunu sürdürmesi durumunda eylemlerimiz artarak devam edecektir.”

 

 

 

Bu haber toplam 2292 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler