1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ SEN KARARINI VERDİ
DAÜ SEN KARARINI VERDİ

DAÜ SEN KARARINI VERDİ

DAÜ-SEN'den yapılan açıklamaya göre tek maddelik toplanan genel kurulda toplam 186 oy kullanıldı. Oyların 105 evet, 75 hayır ve 6 'sıda geçersiz oldu. Sonuç olarak ise DAÜ-SEN uyarı grevlere başlayacak... Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Se

A+A-

 

 

DAÜ-SEN'den yapılan açıklamaya göre tek maddelik toplanan genel kurulda toplam 186 oy kullanıldı. Oyların 105 evet, 75 hayır ve 6 'sıda geçersiz oldu. Sonuç olarak ise DAÜ-SEN uyarı grevlere başlayacak...


 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), DAÜ Rektörlüğü tarafından aralarında Sendika Genel Sekreteri Ulaş Gökçe’nin de bulunduğu sendika yöneticileri ve üyelere karşı açılan disiplin soruşturmalarına ilişkin olarak bugün olağanüstü toplandı.

 

DAÜ-SEN Olağanüstü Genel Kurulu’nda, “adil yargılamadan uzak ve etki altında yürütüldüğü” iddia edilen disiplin soruşturmalarının kapatılmaması durumunda DAÜ - SEN Yürütme Kurulu’na süresiz grev yetkisi verilmesi için oylamaya gidildi.

 

İngilizce Hazırlık Okulu ile DAÜ Mehmet Tahiroğlu Salonu’nda kurulan sandıklarda oy verme işlemi saat 15.00’te tamamlandı.

 

HOŞKARA

 

DAÜ - SEN Dışilişkiler Sekreteri Ercan Hoşkara, genel kurul toplantısının tamamlanmasının ardından yaptığı açıklamada, yaz döneminde DAÜ’nün üniversite öncesi eğitim kurumlarının Doğa Koleji’ne devrine karşı çıkmak amacıyla gerçekleştirilen sendikal eylemlerde, bir dizi olay meydana geldiğini ve sendika üyelerine yönelik suçlamalar yapıldığını, bu suçlamalara itirazları olmadığını kaydetti.

 

Hoşkara, söz konusu süreçte yasa dışı eylem oluşmuşsa bunu KKTC mahkemelerinin değerlendirme yetkisine sahip olduğunu, halihazırda mahkemede devam eden davalar bulunduğunu, DAÜ Disiplin Kurulu’nun olayları değerlendirme yönteminin adil yargılama ortamını ortadan kaldırdığını iddia etti.

 

Sendikal eylemlerin DAÜ yönetiminin politikalarına karşı yapıldığını söyleyen Hoşkara, “konuya taraf olan, Disiplin Kurulu Başkanı’nı atayan, üyelerin atamasını onaylayan Rektör’ün hem iddia makamı, hem savcı, hem yargıç görevine soyunduğunu”, disiplin soruşturması başlatılacaksa mahkeme kararının sonuçlanmasının beklenmesi gerektiğini söyledi.

 

Disiplin soruşturmasının olayların üzerinden 6 - 7 ay sonra başlatılmasının düşündürücü olduğunu söyleyen Hoşkara, DAÜ - SEN’in son 10 gün içerisinde DAÜ’deki bir takım sorunları basın ve kamuoyuyla paylaştığını ve görüşlerini ortaya koyduğunu, DAÜ Rektörü Prof. Dr. Abdullah Öztoprak’ın tam bu noktada DAÜ - SEN’i “susturmak” amacıyla sendika yöneticileri ve üyelerine karşı disiplin soruşturması başlattığını iddia etti.

 

Üniversiteyi kaosa sürüklemek ve süresiz grev uygulama arzusunda olmadıklarını söyleyen Hoşkara, “Sendikal eylemlerde çıkan sorunların mahkeme tarafından değerlendirilmesini istiyoruz. Tarafsız olmayan Disiplin Kurulu’nun bunu yapmasını kabul etmiyoruz. Rektörün taraf olmasını kabul etmiyoruz. İsteğimiz, adil yargılamaya olanak sağlanması. Disiplin Kurulu, sendikayı susturmak için araç olarak kullanılmamalıdır” diye konuştu.

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1188 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler