1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ İLETİŞİM YENİ PROJELERLE GELİYOR
DAÜ İLETİŞİM YENİ PROJELERLE GELİYOR

DAÜ İLETİŞİM YENİ PROJELERLE GELİYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi İletişim Fakültesi, güçlü akademik kadrosuyla yeni döneme hazır

A+A-

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) İletişim Fakültesi, güçlü akademik kadrosuyla yeni döneme hazır. Teorik ve pratik donanıma sahip olmanın yanı sıra eleştirel düşünebilen, etik değerlere sahip ve topluma karşı sosyal sorumluluğunun bilincinde olan nitelikli iletişimciler yetiştirmeye devam ettiklerini belirten DAÜ İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Süleyman İrvan, İletişim Fakültesi çatısı altında Gazetecilik, Halkla İlişkiler ve Reklamcılık, Radyo-Televizyon ve Sinema ile Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı olmak üzere dört bölüm bulunduğunu ve bu bölümler tarafından yürütülen dördü İngilizce üçü Türkçe, yedi lisans programları olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. İrvan, Fakülte haline geldikten 2010 yılına kadar sadece İngilizce programlar yürütürken, 2011-2012 akademik yılından itibaren Gazetecilik ile Radyo-Televizyon ve Sinema bölümlerinde Türkçe programlar da açtıklarını belirtti ve bu dönemden itibaren Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Türkçe programına da öğrenci kabul etmeye başladıklarını vurguladı. İletişim alanının dile ve ifadeye dayalı bir alan olduğunun altını çizen Prof. Dr. İrvan, İletişim Fakültesi’nden mezun olan öğrencilerin iletişim becerilerinin en üst seviyede olması gerektiğini söyledi. Açtıkları Türkçe programlarla öğrencilere eğitimlerini ister İngilizce ister Türkçe yapma imkânı sunduklarını belirten Prof. Dr. İrvan, Türkçe programlarla İngilizce programların içeriğinin eğitim dili dışında aynı olduğunu, böylece öğrencilere diledikleri dilde eğitim alma fırsatı tanıdıklarını ifade etti.

 

“YENİ DÖNEMDE 250 YENİ ÖĞRENCİ BEKLİYORUZ”

Genel olarak Doğu Akdeniz Üniversitesi’nin öğrenci artışında yakaladığı ivmenin İletişim Fakültesi’ne de yansıdığını söyleyen Prof.Dr. Süleyman İrvan, yeni akademik dönemde 250 yeni öğrenci hedeflediklerini, bu hedefe ulaşmak için çaba gösterdiklerini ifade etti. ÖSYM kataloğunda DAÜ İletişim Fakültesi için 206 kontenjan ayrıldığını belirten Prof. İrvan, bu kontenjanların ne kadarın dolacağının önümüzdeki günlerde belli olacağını ifade etti. Mevcut öğrenci profili hakkında da bilgi veren İrvan, lisans düzeyindeki İngilizce programlarda okuyan öğrencilerin yüzde 11’inin Kıbrıslı, yüzde 51’inin Türkiye’li ve yüzde 38’inin de üçüncü ülke uyruklu olduğunu belirten İrvan, “öğrencilerimiz çok-kültürlü bir ortamda eğitim alıyorlar ve farklı kültürlerle etkileşim içinde oluyorlar” dedi. Lisansüstü programlarda yabancı öğrenci sayısının Kıbrıs’lı ve Türkiye’li öğrenci sayısının toplamından fazla olduğunu da belirten İrvan, “İletişim yüksek lisans programımız geçen yıl, dünyadaki yüksek lisans programlarını değerlendirme ve derecelendirme kuruluşu olan Eduniversal tarafından yapılan değerlendirmede dünyadaki iletişim alanında en iyi eğitim veren 200 yüksek lisans programı arasında yer aldığını ifade etti. Doktorada bugüne kadar 11 mezun verdiklerini söyleyen İrvan, iletişim eğitimi alanına akademisyen yetiştirmeye devam ettiklerini dile getirdi.

 

“AYDIN DOĞAN GENÇ İLETİŞİMCİLER YARIŞMASI’NDAN ÖDÜL BEKLİYORUZ”

Öğrenci çalışmalarıyla, gazetecilik, halkla ilişkiler, televizyon, kısa film ve reklam alanlarında Aydın Doğan Genç İletişimciler Yarışması’na başvuru yaptıklarını söyleyen Dekan Prof.Dr. Süleyman İrvan, ödül almayı umduklarını, bu yarışmalarda kazanılacak ödüllerin öğrencileri motive edeceğini ifade etti. Önümüzdeki yıl daha fazla çalışmayla yarışmaya katılmayı da hedeflediklerini dile getiren Prof. İrvan, bu projeleri, verdikleri eğitimin bir parçası olarak gördüklerini ifade etti.

 

YRD.DOÇ.DR. PEMBE BEHÇETOĞULLARI: “MEDYA SEKTÖRÜNE NİTELİKLİ İLETİŞİMCİLER YETİŞTİRİYORUZ”

Gazetecilik, Radyo, Televizyon ve Sinema Bölüm Başkanı Yrd.Doç.Dr. Pembe Behçetoğulları,

bölümün, medya sektörüne nitelikli iletişimciler yetiştirmeye devam ettiğini, Kıbrıs Türk medyasında çok sayıda mezunun iş bulduğunu ifade etti. Bölüm öğrencilerinin, öğrenci uygulama gazetesi olan Gündem’i aylık periyotlarda çıkardıklarını, Radyo DAÜ ile DAÜ TV’de programlar yaptıklarını, Fakültenin uygulama altyapısının çok güçlü olduğunu ve güçlendirmeye de devam ettiklerini ifade etti. Gazetecilik, Radyo, Televizyon ve Sinema eğitiminin sadece sınıflarda gerçekleşmesinin mümkün olmadığı bilinciyle, geçmiş akademik yılda birçok seminere ev sahipliği yapan bölüm, ünlü fotoğrafçı Hasan Hüseyin’den televizyonların tanınan siması gazeteci Mirgün Cabas’a, Türkiye’deki PTT reklam şirketinin tanınan yönetmeni Ozan Açıktan’dan, Kuzey Kıbrıs’ın yetenekli fotoğrafçısı Kerim Belet’e ve “Pippa’ya Mektubum” adlı belgeselin yönetmeni Bingöl Elmas’a kadar alanında tanınan ve önemli projelere imza atmış profesyonellerle öğrencileri buluşturduklarını belirten Behçetoğulları, bu akademik yılda da benzer seminerler ve atölye çalışmaları yürüteceklerini ifade etti. Pembe Behçetoğulları, KKTC Yayın Yüksek Kurulu’nun talebiyle bölümün ürettiği ‘su tasarrufu’ ve ‘medyada çocuk’ temalı kamu spotlarının, teorik bilgiyle pratik bilgiyi beraber dokumanın öneminin bilinciyle hazırlandığını söyledi. Aynı bilincin bölümün eğitim anlayışını da oluşturduğunu, bu nedenle eğitim programları içinde öğrencilerden, edindikleri teorik bilgiyi kısa filmlerinde, belgesel filmlerinde, radyo ve televizyon programlarında kullanmalarını talep ettiklerini sözlerine ekledi. Bu anlayışla, eğitim kadrolarında, Tabutta Röveşata, Nokta ve Kıbrıs’a dair Gölgeler ve Suretler filmlerini çekmiş ünlü yönetmen Derviş Zaim’e de yer verdiklerini, Derviş Zaim’in deneyimlerinden öğrencileri yararlandırmanın önemine inandıklarını belirten bölüm başkanı, önümüzdeki dönemde aynı anlayışla ‘İki Dil Bir Bavul’ isimli ödüllü belgeselin yönetmenlerinden birisi olan Orhan Eskiköy’ü de öğrencilerle buluşturacaklarının müjdesini verdi.

 

YRD. DOÇ. DR. ANIL KEMAL KAYA: “SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİYLE, TOPLUMSAL SORUNLARA ÇÖZÜMLER GELİŞTİRİYORUZ”

Halkla İlişkiler ve Reklamcılık Bölüm Başkan Yardımcısı Yrd.Doç.Dr. Anıl Kemal Kaya, geçen eğitim yılında 30’a yakın sosyal sorumluluk projesi gerçekleştirdiklerini, projeler çerçevesinde birçok ilkokula yardım yapıldığını, yoksul çocuklara, özel eğitim merkezlerine ziyaretler yapıldığını, toplumsal açıdan önemli konularda konferanslar verildiğini, bu projelerde öğrencileri toplumsal sorunlara karşı daha duyarlı hale getirmeye çalıştıklarını ifade etti. Önümüzdeki eğitim yılında sosyal sorumluluk projelerinin artarak devam edeceğini belirten Kemal Kaya, 40 yeni proje hedeflediklerini söyledi. Ayrıca, Genesis IMC Ajansı adıyla bir reklam ajansı kurduklarını dile getiren Kemal Kaya, bu ajansta öğrencilerin görev aldıklarını ve önümüzdeki dönemden itibaren “çocuk istismarı”, “komşunu tanı”, “obeziteyle savaş” gibi bazı projeleri hayata geçireceklerini ifade etti. Bölüm öğrencilerinin ağırlıkta olduğu İletişim Kulübü’nün de geçtiğimiz yıl çok sayıda etkinliğe imza attığını söyleyen Dr. Anıl Kemal Kaya, fakülte ve bölüm olarak kulüpleri desteklemeye devam edeceklerini belirtti.

 

DOÇ. DR. ÇAVUŞOĞLU: “GÖRSEL İLETİŞİM TASARIMI, ULUSLARARASI DÜZEYDE KENDİSİNİ KANITLAMIŞ BİR BÖLÜMDÜR” 

Görsel Sanatlar ve Görsel İletişim Tasarımı Bölüm Başkanı Doç.Dr. Senih Çavuşoğlu, geçtiğimiz eğitim yılında, grafik tasarım alanında dünyada tanınmış bir isim olan, aynı zamanda İran Graf ik Tasarımcılar Birliği Başkanı Prof. Ebrahim Haghigi’yi misafir öğretim üyesi olarak davet ettiklerini, Haghigi’nin verdiği derslerde üretilen çalışmalardan oluşan bir sergi açtıklarını ifade etti. Bölüm olarak, 5 farklı ülkeden 6 üniversitenin katıldığı Daily News Project-3 isimli projenin tamamlandığını ve yapılan çalışmaların katılımcı ülkelerde sergilenmeye devam ettini söyledi. Ayrıca 1. Uluslararası İstanbul Tasarım Bienali’ne Bilgi Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı Bölümüyle ortak hazırlandıklarını, serginin 13 Ekim’de Bilgi Üniversitesi mekânlarında açılacağını ifade etti. ABD’nin tanınmış üniversitelerinden birisi olan Purdue Üniversitesi Görsel İletişim Tasarımı bölümüyle işbirliği yapmak amacıyla bir protokol hazırladıklarını, bu protokolün yakında imzalanacağını söyleyen Çavuşoğlu, iki bölümün önce KKTC’de, ardından da ABD’de ortak sergi açacağını ve öğrenci değişimi gibi alanlarda işbirliğine gideceklerini ifade etti. Bölüm olarak geçen yıl ICOGRADA isimli Uluslararası Grafik Tasarım Birlikleri Konseyi’ne üye olmayı başardıklarını ifade eden Doç.Dr. Çavuşoğlu, bölümün uluslararası düzeyde kendisini kanıtladığını vurguladı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 733 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler