1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ İÇİN TEHLİKE ÇANLARI MI?
DAÜ İÇİN TEHLİKE ÇANLARI MI?

DAÜ İÇİN TEHLİKE ÇANLARI MI?

DAÜ-SEN, Doğu Akdeniz Kreş, İlkokul ve Koleji’nde yaşanan “senaryonun” bir benzerinin DAÜ için de yaşanmasından endişe duyduğunu açıkladı.

A+A-

 

 

Doğu Akdeniz Üniversitesi Akademik Personel Sendikası (DAÜ-SEN), Doğu Akdeniz Kreş, İlkokul ve Koleji’nde yaşanan “senaryonun” bir benzerinin Doğu Akdeniz Üniversitesi (DAÜ) için de yaşanmasından endişe duyduğunu açıkladı.

DAÜ-SEN imzasıyla yapılan yazılı açıklamada, DAÜ Yönetimi’nin “keyfi yönetim anlayışı” nedeniyle üniversitede sorunların bir türlü sona ermediğine işaret edilerek, Yönetim’in herhangi bir yasa, tüzük ve yönetmeliğe dayanmadan Fakülte ve bölümlerin olumlu görüşüne karşın öğretim üyelerinin işine keyfi gerekçelerle son verdiği ifade edildi.

Açıklamada, Toplu İş Sözleşmesi’nde olmasına karşın, DAÜ Yönetimi’nin Performans Yönetmeliğini hala hayata geçirmediğine dikkat çekilerek, “DAÜ Yönetimi, adeta, bu konuda makul bir düzenleme yapmaktan kaçınmakta ve kendilerince üniversiteye hizmet ettikleri iddiasıyla, vicdanen kabul edilemeyecek bir şekilde çalışanların ekmeklerini ellerinden almaktadırlar” ifadesi kullanıldı.

Sorunun çözümüne yönelik DAÜ-SEN’in bugüne kadar gösterdiği tüm çabaların karşılıksız kaldığına işaret edilen açıklamada, bundan sonra imaj veya mahkemelerde üniversitenin uğrayacağı zararın tek sorumlusunun bu kararları üreten DAÜ Yönetimi olacağı kaydedildi.

Açıklamada, “İşten durdurmaların yanında, ders yüklerinde düzenlemeye giderek tasarrufta bulunacağını  iddia eden DAÜ Yönetimi, bu konuda da sosyal adalet duygusundan uzak kararlara imza atmıştır” denildi.

“Sendikamız bugüne kadar, Üniversitemizin mali sorunlarının çözümüne katkı koyacak tasarruf tedbirlerine anlayışla yaklaşmıştır” denilen açıklamada, “Fakat DAÜ’de tasarruftan anlaşılan hali hazırda az kazanana ve/veya mağdur olana daha çok yük bindirme veya işine son verme olmuştur. Bu anlayış, giderek üniversitede her şeye rağmen mutlu bir azınlık yaratma noktasına gelmektedir. Söz konusu anlayış, yeniden düzenlenen ders yüklerinde de açıkça görülmektedir” denildi.

Yazılı açıklamada, “DAÜ Yönetimi tasarruf adıyla yaptığı ders yükleri düzenlemesinde, Üniversite’de ‘en az’ kazanan kesimin ders yükünü yüzde 33 oranında artırmak, hiçbir vicdanı sıkıntı duymadan idari görev yapan Akademik Personelin (yani kendilerinin de içinde bulunduğu yönetici grubunun) ders yüklerini azaltmayı içlerine sindirebilmektedirler” ifadesi kullanıldı.

Açıklamada, “bu durum ülkenin yabancı olmadığı bir durumdur” denilerek, çağdaş demokrasi anlayışının hakim olduğu ülkelerde tasarruf tedbirlerinin yöneticilerden başladığı hatırlatıldı.

Yazılı açıklamada, “Ülkemizde yöneticiler kendilerini hep bu tasarruf tedbirlerinin dışında tutmaktan çekinmemektedir” ifadesi kullanılarak, bugüne kadar üniversitenin kurumlarının elden çıkarılması dahil, DAÜ Yönetimi’nin uyguladığı yönetim anlayışıyla gelinen noktanın mali sorunlarının çözümsüzlüğü olduğu belirtildi.

Açıklamada, bugün itibarıyla DAÜ’nün 30 milyon TL’ye yakın borcu olduğu, şubat ayından beri çalışanların İhtiyat Sandığı ve Sosyal Sigorta yatırımlarının yapılmadığı ifade edilerek, “Çalışanlarımız sağlık karnelerinin süresini uzatamaz duruma gelmiştir” denildi.

DAÜ-SEN’in, DAÜ’nün başına, Doğu Akdeniz Kreş, İlkokul ve Koleji’nde yaşananların gelmemesi için üzerine düşeni fazlasıyla yapmaya hazır olduğu vurgulanan açıklamada, DAÜ Yönetimi’nin kendi bildiği yolda dün olduğu gibi bugün de kararlılıkla ilerlediği ifade edildi.

Açıklamada, DAÜ-SEN’in her aşamada, gelişme ve bilgileri kamuoyuyla paylaşmayı toplumsal sorumluluk olarak gördüğü kaydedildi.

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 717 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler