1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAÜ İÇİN KARAR GÜNÜ
DAÜ İÇİN KARAR GÜNÜ

DAÜ İÇİN KARAR GÜNÜ

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (DAÜ) bağlı Doğu Akdeniz Koleji (DAK) ile Doğu Akdeniz İlkokulu’nun (DAİ) kapatılarak Özel Doğa Okulları Ltd’de devredilmesi aleyhine Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan ara emri başvurusu bugün görüşülme

A+A-

ARA EMRİ GÖRÜŞÜLÜYOR

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (DAÜ) bağlı Doğu Akdeniz Koleji (DAK) ile Doğu Akdeniz İlkokulu’nun (DAİ) kapatılarak Özel Doğa Okulları Ltd’de devredilmesi aleyhine Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan ara emri başvurusu bugün görüşülmeye başlandı.

Yüksek İdare Mahkemesi Yargıcı Talat D. Refiker huzurunda görülmeye başlanan davada, davacı DAÜ - SEN üyesi Cafer Kanel adına avukat Barış Mamalı, davalı DAÜ adına ise Avukat Fuat Veziroğlu hazır bulundu.

Yüksek İdare Mahkemesi Salonu’nda saat 11.20’de başlayan duruşmayı DAÜ - SEN Başkanı Hüseyin Özkaramanlı ve çok sayıda yönetim kurulu üyesi izledi.

Duruşmada öncelikle tarafların üzerinde mutabık kaldıkları, DAÜ okul öncesi eğitim kurumlarının kapatılması ve öğretmenlerin görevlerine son verilmesine ilişkin olarak DAÜ Vakıf Yönetim Kurulu’nun DAÜ Rektörü’ne yetki veren yazısı; DAÜ ile Özel Doğa Okulları arasında imzalanan ön protokol; DAÜ Rektörü’nün DAÜ okul öncesi eğitim kurumlarının kapatılması ve işten çıkarmalara ilişkin olarak Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’na gönderdiği yazı; Özel Doğa Okulları’na ilkokul, orta ve lise açma izni verilmesine ilişkin yazı; DAÜ okul öncesi eğitim kurumlarının bina ve envanterleri ile birlikte Özel Doğa Okulları Ltd’e devredilmesi; DAÜ okul öncesi eğitim kurumlarının Özel Doğa Okulları’na devri konusunda Vakıf Yönetim Kurulu tarafından DAÜ Rektörü’ne yetki veren yazı; Milli Eğitim Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın DAÜ okul öncesi eğitim kurumlarının kapatılmasını uygun bulduğuna ilişkin DAÜ’ye gönderdiği yazı, dava konusu bina ve tesislerin teslim edildiğine ilişkin yazı ve benzeri belgeler emare olarak mahkemeye sunuldu.

Bunun ardından avukat Barış Mamalı, davacı Cafer Kanel’i tanık olarak çağırdı.

13 yıl DAÜ Koleji’nde Fizik öğretmeni olarak görev yapan Cafer Kanel, önce Avukat Barış Mamalı daha sonra ise DAÜ Avukatı Fuat Veziroğlu’nun sorularını yanıtladı.

Verdiği yanıtlarda söz konusu okulların kapatılması ile birlikte işsiz kalarak yaşadığı mağduriyeti dile getiren Kanel, DAÜ okul öncesi eğitim kurumlarının kapatılmasıyla sadece kendisinin değil çok sayıda öğretmen arkadaşının “telafisi mümkün olmayacak şekilde” maddi ve manevi zarara uğradığını savundu.

Cafer Kanel, başka okullara başvurduğunu ancak henüz olumlu yanıt alamadığı için halen işsiz olduğunu da dile getirdi.

Kanel’in dinlenmesinin ardından, tarafların tanıklarının dinlenmesine olanak sağlanmak amacıyla duruşmaya saat 14:00’e kadar ara verildi.

DAVAYA YARIN DEVAM EDİLECEK

Doğu Akdeniz Üniversitesi’ne (DAÜ) bağlı Doğu Akdeniz Koleji (DAK) ile Doğu Akdeniz İlkokulu’nun (DAİ) Özel Doğa Okulları Ltd’de devredilmesi aleyhine, DAK Fizik Öğretmeni Cafer Kanel tarafından Yüksek İdare Mahkemesi’nde açılan ara emri başvurusunun görüşülmesine öğleden sonra da devam edildi.

Yüksek İdarem Mahkemesi Yargıcı Talat D. Refiker huzurunda devam eden duruşmada, davacı adına avukat Barış Mamalı, davalı DAÜ adına ise avukat Fuat Veziroğlu hazır bulundu.Öğleden sonraki oturumda davacı tanığı olarak DAÜ - SEN Başkanı Hüseyin Özkaramanlı dinlendi.

Karamanlı, avukat Barış Mamalı ve davalı avukatı Fuat Veziroğlu’nun sorularını yanıtladı.

Hüseyin Özkaramanlı’nın dinlenmesinin ardından duruşmaya yarın saat 09:45’te devam edilmek üzere ara verildi.

Yarın davalı tarafın getireceği 3 tanığın dinlenmesinin ardından tarafların sunumlarını yapması ve davanın karara kalması bekleniyor

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1440 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler