1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DARFUR COŞKU İLE HAZIRLANIYOR
DARFUR COŞKU İLE HAZIRLANIYOR

DARFUR COŞKU İLE HAZIRLANIYOR

KKTC A Milli Futbol Takımı’nın 05-10 Haziran 2012 tarihleri arasında Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde düzenlenecek Viva Dünya Kupası’na katılacağı kesinleştikten sonra, FIFA’nın tanımadığı ülkelerin yer alacağı bu turnuvadaki takımlard

A+A-

 

 

 

 

KKTC A Milli Futbol Takımı’nın 05-10 Haziran 2012 tarihleri arasında Kuzey Irak’ın Erbil şehrinde düzenlenecek Viva Dünya Kupası’na katılacağı kesinleştikten sonra, FIFA’nın tanımadığı ülkelerin yer alacağı bu turnuvadaki takımlardan tamamı mültecilerden oluşan Darfur, turnuvaya katılabilmek için maddi bağış kampanyası ile destek görüyor. Takımda bulunan futbolcular Kuzey Sahara’da, Çad’da yer alan ve nüfusunun göçmen kamparında yaşıyor, çalışmalarını toprak sahalarda yapıyor, VIVA Dünya Kupası hazırlıklarını coşku ile sürdürüyor

 

 

 Necmi Belge

 

VIVA Dünya Kupası’na katılacak takımlar arasında yer alan Darfur takımı bir diğer adıyla Darfur United olarak bilinmektedir. Darfur, Birleşmiş Doğu Çad'daki kamplarda yaşayan mültecilerden oluşan bir futbol takımdır. Darfur sadece bir futbol takımı değil  aynı zamanda  insanlara umut, ilham ve neşe getirmek için bir hareket olarak biliniyor.

COŞKU İLE HAZIRLANIYORLAR

Bu futbol takımı kampta  futbolun birleştirici bir tutku olmasını sağlıyor. Bu nedenle, biribirilerine rakip olsalar bile herkes hemen hemen futbolun birleşticiliğinden faydalanıp, futbola katkı koymak istiyor. Bu duygular içerisinde olan Darfurlu gençler, uluslararası futbol arenasında yer almak için, FIFA dışında da olsa Irak Kürdistan’ında yer alacak olan 2012 Viva Dünya Kupası’na büyük bir coşku ile hazırlanıyorlar.
Bu bağlamda, Darfur’un Viva Dünya Kupası'nda oynayacağı haberi sadece, turnuvada yer alacak olan 15 oyuncunun ötesinde, Darfur'un birleşmesine de büyük etki yapacağı söyleniyor. Bu proje haberi göçmen kamplarına ulaştığında, bir temsilcinin  "Şimdi biz de dünyanın bir parçası olduk" demesi, dünyadan izole edilen Darfurlular için büyük bir motivasyon oldu.
Bu yanıt, Darfur’da uluslararası açılımın pozitif bir göstergesi olurken, uluslararası mülteci nüfusuna sahip olan Darfur un dünyaca tanıtımına da büyük bir katkı koyacaktır. Darfur’u hiç duymamış insanlar artık, bu futbol takımının hikayesini adeta, uzun metrajlı belgesel bir film gibi takip edeceklerdir.
Bu turnuva sonrasında, Darfur'da Birleşmiş proje kamplarında hem gençler, hem de yetişkinler için sürekli spor programlarının uygulanmasını, sürekli bir aşamaya taşıyacağı düşünülüyor.

 

DARFUR UNİTED’IN ARKASINDA KİM VAR?
Darfur mülteci kampında yaşayan bu Darfur’luları sosyal, ekonomik ve sportif olarak motive eden örgüt,  Redondo Beach, California merkezli ACTolan ve 2005 yılından bu yana kurulan ilişkiler ve iş ortakları ile Doğu Çad'daki mülteci kamplarında zemin üzerinde çalışan lider bir kurumdur.

Bir keşif ekibi yılda iki kez kampları ziyaret ederken, çağdaş bir iletişim ensturumanı olan internet bağlantısı ile temas kuruluyor.  Oluşturulan futbol takımı bu temaslardan da payını almaktadır.

Darfur United futbol takımı  Mark Hodson, Evolution Soccer ve Manhattan Beach Kum & Surf Futbol Kulübü Başkanı  Ward, Little Rascas Futbol ve San Diego Surf erkek takımı Paul Revill tarafından çalıştırılıyor.

 

FUTBOLCULARIN TÜMÜ ÇAD MÜLTECİ KAMPINDA YAŞIYOR

Darfur United ismi ile 2012 Viva Dünya Kupası’na hazırlanan Darfur Milli Takımı’nda yer alan 15 futbolcu, Kuzey Sahara’da yer alan Çad Mülteci kampında yaşamaktadırlar.

Yaş ortalaması 20 olan Darfur Milli takımı, Viva Dünya Kupası’nda yer almak için Darfur United websitesi aracılığıyle maddi bağış kampanyası başlattı.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 552 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler