1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dansın büyüsü
Dansın büyüsü

Dansın büyüsü

Dans kimilerine göre tutku, kimilerine göre yaşam biçimidir. ‘Dans ederken zamanın ve enerji kaybının nasıl harcandığı fark edilmiyor bile. Dansın özelliği, şiiri ve edebiyatı görsel boyutlara taşıyıp sahnede hareketler aracılığıyla yansıtabilmes

A+A-

Dans tutkusu Girne’de yaşandı…

 

 

Dansın büyüsü

 

 

Dans kimilerine göre tutku, kimilerine göre yaşam biçimidir.

‘Dans ederken zamanın ve enerji kaybının nasıl harcandığı fark edilmiyor bile.

Dansın özelliği, şiiri ve edebiyatı görsel boyutlara taşıyıp sahnede hareketler aracılığıyla yansıtabilmesinde yatar. İnsan bedeninden yola çıkan bir estetik form olan dans, duyguyla düşünceyi hareket diliyle ileten tek sanattır.’ diyor ünlü dansçı Geyvan McMillen…

 

Bu yıl altıncısı düzenlenen ve dünyadan birçok dansçının geldiği ülkemizde dans ve müziğin tadına varıldı. “Salsa Jam in Cyprus” adıyla düzenlenen Uluslararası Latin dansları ve müzik Festivali ülkemizde yapıldı. Festivalde Kanada, ABD, İngiltere, Türkiye, Rusya, Fransa, Belçika, Lüksemburg, Almanya, İtalya, İspanya, Slovakya, Polonya, Portekiz , İsviçre, Meksika, Romanya, İsrail, Hollanda, Mısır, Ukrayna, İskoçya, İrlanda, İran, Suriye, Dominik Cumhuriyeti, Çek Cumhuriyeti, Hindistan, Bulgaristan, Macaristan, Sırbistan, Kazakistan, Porto Riko, Brezilya, Etiyopya, Japonya, Umman, Kuveyt, Küba, Kolombiya, Ekvator, Avusturya, Guatemala, Kamerun, Arjantin ve Güney Kıbrıs’ın yanı sıra Kuzey Kıbrıs’tan birçok dans okulu katıldı. Dansın coşkusunu doyasıya yaşayan dans severler hem ülkemizin kültürel zenginliklerini gezme şansını yakaladılar hem de Kuzey Kıbrıs’ı tanıma şansını yakaladılar. 40 ülkeden toplam 100’e yakın dansçının katıldığı festivalde dansçıların yanı sıra DJ’ler de yer aldı.

Salsa Jam ekibi “Amacımız bizimle dans tutkusunu paylaşan herkesi bu coşkuya çekmektir. Bu, profesyonel eğitmenlerden yararlanmak, salsa içine almak ve düzeyini artırmak için inanılmaz bir fırsat. Biz Kıbrıs, Akdeniz güneşinin altında salsa yapmaktan sihirli bir deneyim kazanıyoruz. Büyük Salsa Festivali için herkesi davet ediyoruz” diyor.

 

KIBRIS SALSA JAM GEÇMİŞİ…

Kıbrıs Salsa Jam 2006 yılında doğdu. Mehmet Aslan Aka DJ Salsero, örgütün kalbi ve ruhu, Akdeniz, dünya çapında salsa tutkunlarını birleştiren bir hayalini gerçekleştirmek için yıllardır son derece zor çalıştı.

5 yıl boyunca Salsa Jam Latin ritimleri ve Latin vibes adanın her yerinde yankı yaparak, Kıbrıs'taki en iddialı dans deneyimi sunmuştur. Bu dans tutkusunu paylaşanları bir sahnede toplayarak, dünyanın dört bir yanından gelen efsanevi dansçılar tarafından koreografi ve yaratıcı tarzı göstermek büyüleyici fırsatlar sunmuştur.

Salsa severler tarafından inkâr edilemez bir ilgi, Kıbrıs, Türkiye ve Kıbrıs yerel profesyoneller Mundo Latino Dance Company ayrıcalıklı bir desteği vardı ve 1. Salsa Jam için bir araya geldi. Salsa Jam, tüm dünyadaki hayranlarının etkilemeye devam ederken, 1. başarı, her yıl daha fazla ve daha fazla kişi katılırken, 3. ve 4.’nün önünü açtı.

Salsa Jam yıllık bir olay, uluslararası ünlü sanatçılar, dansçılar, müzisyenler ve DJ'ler arasında tutku, prestij ve profesyonelliği için tanınan ve saygı duyulan bir Uluslararası Latin Dans ve Müzik Festivali haline geldi beşinci yılında. Zorluk zamanında bile gururla adada bir ilk olarak, son yıllarda La Excelencia ve diğer efsanevi sanatçıların yanı sıra 30 ülkeden çok sayıda Salsa Adrian ve Anita Dünya Şampiyonu en büyük Latin gruplarından biri ev sahipliği yaptı.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1429 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler