1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DANA AÇIKLAMA YAPTI
DANA AÇIKLAMA YAPTI

DANA AÇIKLAMA YAPTI

DANA: KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİNİN DEVAMI İÇİN ÇARE ARIYORUZ Yasa gücünde kararnameyle Lefkoşa Belediye Başkanlığı ile yetkilendirilen Kaymakam Kemal Deniz Dana, belediye bünyesindeki kültür sanat faaliyetlerinin çökertilmeye çalışıldığına ilişkin hab

A+A-

 

 

 

DANA: KÜLTÜR SANAT FAALİYETLERİNİN DEVAMI İÇİN ÇARE ARIYORUZ

 

Yasa gücünde kararnameyle Lefkoşa Belediye Başkanlığı ile yetkilendirilen Kaymakam Kemal Deniz Dana, belediye bünyesindeki kültür sanat faaliyetlerinin çökertilmeye çalışıldığına ilişkin haberlerin gerçekleri yansıtmadığını söyledi.

Dana, yaptığı açıklamada, Belediye bünyesindeki Kültür-Sanat Kurumu mensuplarının maaşlarının ödendiğini ancak söz konusu kuruma verilmesi öngörülen 30 bin TL’lik yardımın, belediyenin mali yapısı uygun olmadığı için henüz ödenmediğini belirtti.

Dana, “Kültür-Sanat Kurumu’nun faaliyetlerinin durmaması için yollar arandığını” ekledi.

 


Lefkoşa Belediye Tiyatrosu sanatçıları, Belediye Tiyatro salonunda basın açıklaması yaptı: Lefkoşa Belediye Meclisi’nin 20072deki kararı ile kurulan KÜLTÜR SANAT KURUMU çökertilmek isteniyor. SANATIMA DOKUNMA.

 

AÇIKLAMANIN TAM METNİ ŞÖYLE;

 

Ülkenin En Nitelikli Sanat Kurumu Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Çökertiliyor

 

 

Kıbrıs Türk kültür sanat hareketi içinde 32 yıldır ortaya koyduğu  nitelikli etkinliklerle, sanatsal  üretimi, düzenlediği festivaller, demokrasi ve barış mücadelesi  ile toplumun hizmetinde olan ve Kıbrıs Türk Belediyecilik tarihinin ilk sanat kurumu olan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’na yönelik çökertme, etkisizleştirme ve işlevsiz bırakmaya yönelik uygulamalar başlatıldı.

         Anayasa’ya aykırılığı tartışılan Yasa hükmünde kararname ile Belediye Başkanı Cemal Bulutoğluları ve Belediye Meclis’nin 90 gün izne çıkartılması ile yetkilendirilen Lefkoşa Kaymakamı ve 8 kişilik komisyonu  Lefkoşa Türk Belediyesi’nde çözüm bekleyen birçok sorun varken, muhalif duruşu, söylemi ve eleştirel sanat anlayışıyla iktidarın pek hoşlaşmadığı ve zaman zaman hedefleri durumuna gelen Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu intikam duygularıyla ve siyasi bencil çıkar hesaplarıyla çökertmeye çalışıyorlar.

Gelmiş geçmiş tüm Belediye Başkanları ve Belediye Meclisleri ile 32 yıl topluma hizmet veren ve yurtiçinde, yurtdışında birçok başarıya  ve ilke imza atan LBT, 90 günlüğüne kararname ile atananlar tarafından katledilmeye, işlevsizleştirilmeye çalışılıyor.

Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun, sanatın evrensel disiplinleri  ve işleyişi içinde çalışması ve üretmesi gerektiğini her zaman ortaya koyduk ve buna aksi durumların demokrasi kültürüne ters olduğunu vurguladık.

         Bu düşüncelerle özerk bir yapı ve sanatın kendi özüne uygun bir işleyiş sağlayabilmek için önerilerimiz doğrultusunda Belediye Meclisi’nin  M.K. No: 2/2007 kararı ile “Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Kurumu” oybirliği ile kurulur.  “Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Kurumu” Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun özerkliğini pekiştirmek, sanatın disiplinleri çerçevesinde çalışmasını ve verimliliğini artırmak için kurulur. “Kurum” kpsamında Lefkoşa Belediyesi’nin  diğer kültür  sanat faaliyetleri ve festivalleri de yürütülür. Bu faaliyetlerin yürütülebilmesi için yine Belediye Meclisi’nin M.K. No: 23/2007 sayılı oybirliği ile aldığı kararla bütçesi de oluşturulur.

         Bu doğrultuda, Başsavıcılıktan görüş alınarak Belediye Meclisi’nin hazırladığı “Lefkoşa Türk Belediyesi Kültür Sanat Kurumu” tüzüğü İçişleri Bakanlığı ve  Lefkoşa Kaymakamlığı tarafından da onaylanır.

         Kurum tüzüğünün amaçları doğrultusunda çalışmalarını yürüten Lefkoşa Belediye Tiyatrosu verimliliğini artırır ve yurtiçinde ve yurtdışında bir çok başarı kazanır.

         Yine tüzük kapsamında az sayıda bulunan sanatçı ve teknik eleman sıkıntısını aşmak ve etkinlik yapabilmek için, memur anlayışından uzak, sanatın emekliliği olmaz ilkesiyle ülkemizde çok az sayıda bulunan tecrübeli, birikimli ve tiyatromuzun duayeni olan sanatçılarımız ve sayıları 4-5 olan  konservatuvar  mezunu ama kadroya giremeyen genç yetenekli sanatçılardan hizmet alımı yapılarak çalışmalarımızı yürütürken kararname ile Belediye yönetimine el koyanlar, büyük emeklerle  sağladığımız çalışma düzenini ortada oybirliği ile alınmış Belediye Meclis kararlarına ve tüzük hükümlerine rağmen Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nu işlevsizleştirmek, verimsizleştirmek memurlaştırmak ve kuşaklar arası kopukluk yaratarak çökertmek  niyetiyle uygulamalara girdiler. Bunu da çok açık ifade etmektedirler,  hem de yapılan toplantılarda “kimin umurunda tiyatro”, “tiyatro olmuş, olmamış ne farkeder” tüzük ve Meclis kararları hatırlatıldığında ise “hepsini iptal ederim” gibi söylemlerle LBT hakkındaki niyetlerini açıkça ortaya koymaktadırlar.

         Bir toplumsal proje olarak kurulan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu 32 yıldır başkent Lefkoşa’nın ve genelde ülkenin tek düzenli, nitelikli sanat kurumudur. Bu sanat kurumunun işlevsizleştirilmesine ve çökertilmesine asla izin vermeyeceğiz. Her türlü engele inat oyunlarımızı sahneleyeceğiz, festivalimizi de yapacağız! En büyük gücümüz; seyircimiz, her zaman işbirliği yaptığımız tüm sivil toplum örgütleri, basınımız ve halkımızdır.

 

 

 


Kıbrıs Postası’nda yer alan haberde, Lefkoşa Belediye Tiyatrosu’nun kapatılacağı iddia edildi.

İddialarla ilgili YENİDÜZEN’e konuşan Lefkoşa Kaymakamı Kemal Deniz Dana, şunları söyledi; “Belediye Tiyatrosu KAPATILMIYOR. Tiyatro Derneği’ne verilen aylık 30 bin TL hakkında Savcılık’tan görüş istedik. Bu ödemelerle ilgili hukuki görüş bekliyoruz”

Kıbrıs Postası’nın haberi şöyle;

Lefkoşa Türk Belediyesi'ne geçici olarak atanan yeni yönetim, mali önlemler çerçevesinde uzun yıllardır Lefkoşa halkına hizmet veren Lefkoşa Türk Belediyesi'nin kapatılması kararı aldı.

Kıbrıs Postası'na konuşan Lefkoşa Belediye Tiyatrosu Genel Sanat Yönetmeni Yaşar Ersoy, tiyatronun kapatılmasının kabul edilemez olduğunu söyledi.

Ersoy, LTB'nin kültür-sanat departmanının da kapatılacağını sözlerine ekleyerek, "Belediye Tiyatrosu felç ediliyor. Kapatma kararının geçici ya da kalıcı olup olmadığı hakkında şu ana kadar net bir bilgi edinemedik. Bugün saat 16.00'da izne çıkarılan belediye meclis üyeleriyle birlikte bir basın toplantısı düzenleyeceğiz. Bu yönetim, kültür-sanata değer vermiyor" dedi.

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1245 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler