1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. Dalga mı geçiyorsunuz?
Dalga mı geçiyorsunuz?

Dalga mı geçiyorsunuz?

Şu devlet dairelerine işiniz düşmeye görsün, ne siniriniz kalır, ne ruh haliniz. Deli olur çıkarsınız. Mantıksızlığın içinde mantık ararsanız vay halinize. Geçtiğimiz günlerde hiç sevmememe rağmen devlet dairelerine işim düştü. Tereke işleri için Vergi

A+A-

 

 

Şu devlet dairelerine işiniz düşmeye görsün, ne siniriniz kalır, ne ruh haliniz. Deli olur çıkarsınız. Mantıksızlığın içinde mantık ararsanız vay halinize.

Geçtiğimiz günlerde hiç sevmememe rağmen devlet dairelerine işim düştü. Tereke işleri için Vergi Dairesi’yle muhatap oldum. ‘Kamu alacağımız var’ denildi. Neydi kamu alacağı, 3 yıl önce kapatılmış bir telefon borcu ile 1 yıldır kullanılmayan bir başka telefon borcu.

Miktar ne kadar 282 faizleriyle birlikte 427 TL…

Borcumuz yoktu, telefonlar kapatılmıştı ama yine de Telefon Dairesi’nin 163 sisteminden telefon borcunu sorgulattım öncellikle ‘BAKİYE YOK’ denildi.

Ardından Telefon Dairesi’ni aradım. Çıkan bir bayan memura derdimi anlattım. ‘Evet bir telefonun 191 TL diğerinin 91 TL borcu var. Ama telefonlar kapatılmış gösteriyor’.

E kapatılmış bir telefonun borcunu neden tahsil etmediniz. Borçlu bir telefonu neden kapattınız. Kaç kez sorgulamamıza rağmen neden borcunuz YOK denildi.

Memur: “Bilmiyorum ama biz borçları Vergi Dairesi’ne havale ettik. Siz onlarla görüşün.”

Asaplarım bozuk bir şekilde Vergi Dairesi Kamu Alacakları Bölümü’nü aradım. Derdimi anlattım.

Memur: “Hanımefendi, borcunuzu ödemelisiniz. Yapabileceğimiz bir şey yok.”

“Ben borcumu ödemeyeceğim demiyorum ki. Ama siz benden 3 yıllık faiz talep ediyorsunuz. Hem de benim bu borçtan haberim yokken. Siz ve Telefon Dairesi bana hiçbir ihbar hiçbir bildirimde bulunmazken. Bana şimdi ceza kesiyorsunuz. Boşuna faiz ödememe neden oluyorsunuz. Neden bana bildirimde bulunulmadı?”

Memur: “Daha sıranız gelmedi.”

“Daha sıranız gelmedi de ne demek. 3 yıl olmuş. Muhtemelen babam ölmeseydi. Ben bu işlere girişmeseydim. Böyle bir borçtan haberim olmayacaktı, çünkü bize borcunuz yok denildi. Ve bir 10 yıl sonra 10 milyar borç mu çıkaracaktınız?”

Memur ısrarla: Sıranız gelmemişti. Binlerce alacağımız var. Sıranız gelince bildirilecekti. Siz Telefon Dairesi ile görüşün.

Dalga mı geçiyorsunuz siz?

Devlet işte vatandaşını böyle soyuyor. Faizleri ensemize böyle bindiriyor. Beceriksizliklerinin faturasını vatandaşa ‘faiz’ adı altında ödetiyor.

Telefon Dairesi kendi tahsil etmesi gereken borcu tahsil edemiyor, bunu talep de etmiyor. Vatandaşa yanıltıcı bilgi de veriliyor üstelik. Vergi Dairesi borcu üstleniyor. Vatandaşa tek bir bildirimde bulunmuyor, ‘sıranız gelmedi’ denilerek vatandaşla adeta dalga geçiliyor.

Kimse kusura bakmasın ama birçok kurumda beceriksizliğin daniskası yaşanıyor!..

 


KKTC 2013-2015 ekonomik programı ve gençlerimize çağrım

“Dünyanın en muteber üniversitelerinde eğitim görmüş ve görece sayıları ile diğer ülkeleri fersah, fersah geride bırakan, en güçlü yanımız olarak nitelendirilen bu gerçeğimiz çerçevesinde gençlerimize sesleniyorum. Sesleniyorum değil, avazımın çıktığı kadar bağırıyorum ve en azından diyorum ki: Gözlerinizi açın, güncel olayları iyi değerlendirin. Bizi yöneten UBP ilçe başkan seçimlerine, adaylara bakın, delegeleri ve tavır ve beyanatlarını titizlikle inceleyin. Sizi bunlar mı ileriye götürecek, istikbalinizi sağlam temellere oturtacak? Yozlaşmış, ganimetle yoğrulmuş, futbol takımı tutar gibi takım tutan, bazen yapmacık, bazen yağcılık, ama temelinde parti değil, program ideoloji değil, menfaati bulunan bu insancıklar mı bu ülkenin yönetiminde söz sahibi olacak? Yoksa iyi eğitilmiş, dünya görüşü olan sizler?”

 ÜNAL AKİFLER

 


Meslek liseleri ve teknik okullara ilgi artarken…

“Geçen zaman içerisinde öyle koşullar oluşturuldu ki, herkes midesinden bağlandı, her mezun olan da geleceğini garantiye almak için memuriyeti tercih etti. Sonuçta memur devleti olduk, ancak acısı sonradan çıktı. Parayı veren Türkiye de memur fazlalığına sık sık dikkat çekti ve her fırsatta gündeme getirdi. Toplum bir yerde üretime teşvik edileceğine, maalesef tüketici durumuna düşürüldü, üretimden kopartıldı.  Toprağa küstü adeta. Üretimden kopmak istemeyenler de, çıkarılan zorlukları, engelleri aşabilmek için canlarını yediler, hala da yiyorlar.

Hangi ülkede halk üretimden kopartılmıştır?..

 Başımızı kayalara vura vura bu günlere geldik. Bu aşamada öğrenci de, veli de gelecek kaygısını yenebilmek için meslek liselerine, teknik okullara daha fazla önem vermeye başladı. Sevndirici bir durum, ancak yeterli değildir. Bu konuda devlete düşen çok önemli görevler vardır. Bu okulların önünü daha da açmak ve sonuçta söz konusu okulları toplumun gereksinimlerini dikkate alarak yeniden yapılandırmaya gitmek kaçınılmazdır. Hatta bu konuda bir devlet politikasına şiddetle ihtiyaç vardır.”

 

CEMAL AKAY

 


 

350 Türk lirası faturayı ödeyemeyen Devlet

“Devleti yönetenlerin öncelikli tek gündem maddesi 21 Ekim’de gerçekleşecek olan UBP Kurultayı…

Ahmet mi, İrsen’i…

İrsen mi, Ahmet’i yiyecek…

Kim Bakan olacak…

Kim uzaktan bakacak onun yarışındalar.

Eğitim dibe vurmuş…

Sağlık hizmetleri hizmet dışıymış…

Esnaf kan ağlıyormuş…

Halk bitme, yok olma noktasına gelmiş kimin umurunda…

Bir sidik yarışırdır aldı başını gidiyor.

Maliye Bakanına sorduk…

Ülkede ciddi anlamda ekonomik kriz var ve bu sorun gün geçtikçe büyüyor, acaba siz ne düşünüyorsunuz ya da ne yapmayı planlıyorsunuz?

Cevap: “Ne sorunu be gardaş, ülke ekonomisinde büyük iyileşme var” dedi…

Hatta bırakın iyileşmeyi “Uçuyoruz” demeyi de ihmal etmedi…

Bakanın ‘Uçuyoruz ‘dediği bu devlet 350 Türk lirası faturayı bile ödeyemeyen bir devlet…”

 

MEHMET EŞ

 

 


 

 

 

 

 “Vergi Dairesini çalanlar, Polisi çalanlar, memleketi çalanlar, olmayan umutlarımızı da

çalanlar... Memleketi izliyoruz , gözlerimiz kapalı !!!”

 

Gürcan Bayramoğlu’nun profilinden

 

***

 

“Sabah beridir zimmete geçirilen paralardan dolayı tutuklamalar, sahte imzalardan tutuklamalar hepsi da devlet çalışanı. Nedir yau bu hal? Akıl almaz bir yere doğru giderik.”

 

Esra T. Özkaynak’ın profilinden

 


 

“Bugün UBP Hükümeti tarafından umursanmayan eğitim, gençler ve aileleri tarafından gelecekte yaşanacak büyük sorunlar olarak görülüyor. Toplumun tüm kesimleri UBP’nin yarattığı bu gidişata daha fazla tahammül edemeyeceğini her fırsatta belirtiyor. Buradan UBP Hükümeti’ne sesleniyorum; kendi çıkarlarınız uğruna heba ettiğiniz eğitimin üzerinden ellerinizi çekin!”

 

Ürün Solyalı (CTP Gençlik Örgütü)

 


 

“Bazı kesimler Cumhurbaşkanı Eroğlu'nu kurultay çalışmasına çekmeye çalışıyor.

Sanki bu seçim Ahmet Kaşif ile İrsen Küçük arasında değil, İrsen Küçük ile Sayın Cumhurbaşkanı arasındaymış gibi gösterilmeye çalışılmaktadır. Ama biz öyle görmüyoruz"

 

İrsen KÜÇÜK (Başbakan)

 

 


 

 

FOTO YORUM

 

Başbakan Küçük’ün imzasını sahtelemek ve talimat hazırlamak suçundan tutuklanan ve tarihe geçen eski müsteşar, Kamu Hizmeti Komisyonu üyesi Mustafa Tokay’ın, mahkemedeki rahat tavırları dikkat çekiciydi. 

 

 

Bu haber toplam 909 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler