1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAKİKA DAKİKA EYLEM
DAKİKA DAKİKA EYLEM

DAKİKA DAKİKA EYLEM

Sendikal Platform’un Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki çalışanlara destek amacıyla düzenlediği miting tamamlandı. Mitinge katılım için Lefkoşa genelinde düzenlenen 3 saatlik genel grev de 12.30 itibarıyla sona erdi. Belediye önünde toplanarak Baş

A+A-

 

Sendikal Platform’un Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki çalışanlara destek amacıyla düzenlediği miting tamamlandı. Mitinge katılım için Lefkoşa genelinde düzenlenen 3 saatlik genel grev de 12.30 itibarıyla sona erdi.

Belediye önünde toplanarak Başbakanlığa yürüyen ve burada polisle gergin anlar yaşayan eylemciler, daha sonra yeniden belediyeye döndü.

Belediye binası önünde de polisin geniş güvenlik önlemleri alması dikkat çekerken, eylemciler buradan dağıldı.

Bir grup BES üyesi ise, sendika lokalinde toplandı. Saat 13.30 itibarıyla sendikanın basın toplantısı düzenlemesi bekleniyor.

Bu arada Güzelyurt’tan belediye çalışanları için kasalar dolusu portakal gönderilmesi de dikkat çekti. (TAK)

 

 


Sendikal Platformun Başbakanlık önünde düzenlediği eylem tamamlandı.

Eylemciler, Lefkoşa Türk Belediyesi önüne geri dönüyor.

Miting sırasında BES Başkanı Savaş Bozat ve Türk-Sen Genel Başkanı Aslan Bıçaklı eylemcilere hitap ederek, Belediye çalışanlarına karşı hükümetin tutumunu eleştirdi ve direnişlerinin devam edeceğini vurguladı.

Eylem sırasında polisle eylemciler arasında sık sık gerginlik yaşandı. Konuşmaların tamamlanmasının ardından eylemciler, yeniden belediye önüne gitmek üzere yürüyüşe geçti.(TAK)


Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının ikinci maaşlarının da ödenmesi için Cumhurbaşkanlığı Müsteşarı Hasan Güngör başkanlığında çalışma başlatıldığını ve öğleden sonra nihai kararın çıkacağını söyledi.

Cumhurbaşkanı Eroğlu, bu sabah Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu davet ederek Lefkoşa Türk Belediyesi’ndeki sıkıntılarla ilgili olarak yaptığı 2 saatlik toplantının ardından bir soru üzerine açıklama yaptı.

Eroğlu, Lefkoşa Belediye çalışanlarının bir an önce maaşlarının verilmesi ve sendikanın eyleminin kaldırılarak çöplerin toplanması gerektiğini söyledi.

Eroğlu, bu olayda iki mağdur taraf olduğunu, bunlardan birinin Lefkoşa Belediye çalışanları, diğerinin de Lefkoşa halkı olduğunu vurguladı.

Bu yönde bazı baskılar olmasına rağmen Cumhurbaşkanı olarak Anayasa’da bulunan “Olağanüstü Hal”i kullanma düşüncesinde olmadığını da belirten Cumhurbaşkanı Eroğlu, “Bu ortama gelmediğimizi ve gelmek de istemediğimizi düşünmek isterim. Çünkü olağanüstü hal başka sıkıntılar yaratır” ifadelerini kullandı.(TAK)

 

 


Başbakanlık önündeki konuşmaların ardından, eylemciler tekrar belediye önünde toplanmak için LTB binasına hareket ett.

Başbakan İrsen Küçük, Başbakanlık'ta bir kabulü olmasına rağmen, Başbakanlığa uğramadı.

(saat: 12.18)

 

 


Başbakanlık önünde konuşmalar devam ediyor;

Konuşmalarda seçim dönemi belediye için borçlanılan 10 Milyon Sterlin’in hesabı soruldu: Bu paralar nereye gitti? Hesabını soracağız.

“Asıl kavga bugün başladı, artık konuşmak yok”

 

Türk-Sen Başkanı Arslan Bıçaklı: “Bu hükümet YALAN MAKİNESİ kurdu, durmadan YALAN ÜRETİYOR”

(saat: 12:03)

 

 


Başbakanlık önünde konuşan BES Başkanı Savaş Bozat: “Birdik, bin olduk, on binlerce olacağız. Bu kadar duyarsız bir yönetim olamaz. Yapanın yanına kalmayacak”

 

 

(saat: 11:55)

 


 

Başbakanlık önünde yaşanan arbedede çok sayıda yaralı polis ve eylemciler var.

Çevik kuvvet Başbakanlık önünde sıralandı.

Şu ana kadar polis beş kişiyi tutukladı.

 

(saat:11:38)

 


Sendikal Platformun Lefkoşa Belediyesi çalışanlarına destek için Başbakanlık önünde yaptığı eylemde gergin anlar yaşanıyor.

Eylemciler ile Başbakanlık önünde geniş güvenlik önlemleri alan polis arasında arbede yaşanıyor. Su şişeleri ve kola kutuları savurarak polis kordonunu aşmaya çalışan eylemciler, çöpleri de yaktılar.

Eylemlerin artmasıyla Başbakanlık bahçesine çevik kuvvet ekipleri getirilirken, bina önünde zırhlı polisler de görev yapıyor.

Eylemciler, Başbakan İrsen Küçük ve Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu’na yönelik sloganlarla protestolarda bulunuyor.

Bu arada bazı eylemcilerin tutuklandığı, birkaç polisin de yaralandığı gözlemlendi.

Eylem bir de patlama sesi duyulurken, Başbakanlık bahçesine ikinci sıra polis kordonu çekildi.

Olay yerinde 2 de itfaiye aracı bekletiliyor. (TAK)

 


Başbakanlık önüne gelen eylemciler ile polis arasında çatışma çıktı. Ortam gerildi

(saat:11:28)

 


Sloganlar atarak ilerleyen kalabalık grup Başbakanlığa yanaştı

(saat: 11:18)


SARAYDA LTB ZİRVESİ

Cumhurbaşkanı Derviş Eroğlu, bu sabah, Başbakan İrsen Küçük, Maliye Bakanı Ersin Tatar ile İçişleri ve Yerel Yönetimler Bakanı Nazım Çavuşoğlu’nu Cumhurbaşkanlığı’na davet ederek, Lefkoşa Türk Belediyesi’nde (LTB) yaşanmakta olan sıkıntıları ele aldı.

TAK muhabirinin elde ettiği bilgiye göre, saat 09.30’da başlayan ve yaklaşık 2 saat süren toplantıda, LTB çalışanlarının iki aydır alamadıkları maaşlarının ödenmesi ve belediyenin tekrar çalışır duruma gelmesi için neler yapılması gerektiği üzerinde duruldu.(TAK)

 


Eylemciler ellerinde "Faşist Eroğlu" pankartı ile başbakanlığa doğru sloganlar atarak ilerlilyor, “Çevvik kuvvet nerede?, biz buradayız”

Cumhurbaşkanlığı'nda, LTB çalışanlarına ikinci maaş ödemesi için toplantı yapıldı

(saat:11:01)


 

Sendikal Platform’un Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarına destek amacıyla belediye önünde düzenlediği mitingden Başbakanlık önüne yürüyüş başladı.

Saat 10.00 civarlarında başlayan mitingde “Birlik Mücadele Dayanışma”, “Susma Sustukça Sıra Sana Gelecek”, “Hükümet İstifa” diye sloganlar atan eylemcilere, Belediye Emekçileri Sendikası (BES) Başkanı Savaş Bozat hitap etti.

Bozat, kendilerine verilen desteğe teşekkür ederek, belediyenin batırılmasında sorumlu olanların yaptıklarının yanlarına kalmayacağını söyledi.

Bozat, mücadeleyi ortak yürütmek için hep birlikte olduklarını vurgulayarak, eylemcileri Başbakanlığın önüne yürümeye davet etti.

Böylece yüzlerce kişi bayrakları, pankartları ve sloganlarla, davul zurna eşliğinde Başbakanlığa doğru yürüyüşe geçti. (TAK)

 


Belediye önünde toplanan eylemciler Başbakanlığa doğru yürüyüşe geçti. BES Başkanı Bozat: "Ya gidecekler, ya gidecekler"

 

(saat: 10:56)


Lefkoşa Türk Belediyesi çalışanlarının haftalardır süren mücadelesine destek için Sendikal Platform tarafından bugün Belediye binası önünde miting düzenleniyor.

Platforma üye bazı sendikaların Lefkoşa’daki işyerlerinde 09.30-12.30 saatleri arasında uyguladığı grev sürerken, yüzlerce kişi Belediye Emekçileri Sendikası (BES)’e ve LTB çalışanlarına destek için Belediye önünde toplandı.

Eylem nedeniyle polis ve çevik kuvvet geniş güvenlik önlemleri alırken, eylemciler; miting alanına pankartlarla giren sendikaları coşku ve alkışlarla karşılıyor.

“Birlik, Mücadele, Dayanışma” sloganlarının atıldığı eylem yerinde, bazı muhalefet partilerinin başkan ve temsilcileri de bulunuyor.

İki aydan beri maaşları ödenmeyen Lefkoşa Belediyesi çalışanlarının yaklaşık iki haftadır devam eden eylemi, Bakanlar Kurulu tarafından 60 gün süreyle dün yasaklanmış ancak çalışanlar yasağa rağmen eylemi sürdüreceklerini açıklamıştı. Bu gelişme üzerine dün Belediye önü savaş alanına dönmüş ve eylemcilere çevik kuvvet müdahale etmişti.(TAK)

 


Sendikal Platformu’nun Lefkoşa Türk Belediyesi önündeki grevi başlıyor

Örgütler miting alanına sloglanlar atarak gelmeye başladı

Çevvik kuvvet, itfaiye , ambulans ve çok sayıda polis belediye önünde

 

 

(saat: 10:29)

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 5498 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler