1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. 'DAHA UCUZ VE REKABETCİ OLABİLİRİZ'
DAHA UCUZ VE REKABETCİ OLABİLİRİZ

'DAHA UCUZ VE REKABETCİ OLABİLİRİZ'

KTTO, KKTC’de yapılan alışverişlerde, Güney Kıbrıs ile kıyaslandığında tüketicinin daha az para harcadığı tespit edildiğini açıkladı

A+A-Kıbrıs Türk Ticaret Odası, KKTC’deki süpermarketlerde yapılan alışverişlerde, Güney Kıbrıs ile kıyaslandığında tüketicinin ortalama yüzde 15 daha az para harcadığının tespit edildiği araştırma sonucunu memnuniyet verici olarak değerlendirdi. Oda, bunun tüketicinin dikkatinden kaçmaması gerektiğini vurguladı.

Ticaret Odası’nın geçtiğimiz yıllarda Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs arasındaki fiyat farklılıklarını tespit etmek amacıyla yaptığı araştırmalarda da benzer sonuçların ortaya çıktığı kaydedilerek, KKTC’nin daha ucuz olmasının bir süreden beri devamlılık göstermesinin önemi vurgulandı.

Ticaret Odası’ndan yapılan açıklamada, KKTC ekonomisinin diğer küçük ada ekonomileri gibi ithalata bağımlı bir yapıya sahip olduğu ve ticarete konu olan birçok malın ithalat yoluyla ülkeye girdiği belirtilerek, rekabete dayalı serbest piyasa ekonomisi prensipleriyle hiç bir şekilde uyuşmayan ithalattaki yasaklayıcı ve korumacı uygulamaların hem tüketicilerin hem de ülke ekonomisinin refah seviyesini ve verimliliğini olumsuz etkilediği anlatıldı.

“DAHA UCUZ VE DAHA REKABETÇİ OLABİLİRİZ, BUNDAN TÜKETİCİ KAZANIR”

Güney Kıbrıs ile kıyaslandığında, ucuzluk ve pahalılıkta fon ve yasaklayıcı uygulamaların etken olduğu ifade edilen Ticaret Odası açıklamasında, bu uygulamaların hem ürünlerin fiyatlarını yükseltmek hem de piyasada mal çeşitliliğini azaltmak suretiyle, ekonominin rekabet gücünü ve tüketici refahını olumsuz etkilediği belirtildi.

Ticaret Odası açıklamasında, piyasalara pahalılık olarak yansıyan bu uygulamaların daha fazla geciktirilmeden geri çekilmesi istendi.

YASAKLARLA KORUNAN ÜRÜNLERİN GÜNEY KIBRIS’TAN GİRİŞLERİNE ENGEL OLUNAMAMIYOR

Güney Kıbrıs’a geçiş noktalarındaki düzenlemeler ile diğer gümrük kapılarındaki uygulamaların farklılıklar göstermesi ve Güney Kıbrıs’a geçişlerde denetimlerin sistemli olmayışının, yasaklanan ürünlerin Güney Kıbrıs’tan girişlerine engel olamadığı da kaydedilen açıklamada, bu durumun, hem yolcu beraberi ticarette hem de toptan düzeyde Güney Kıbrıs’tan alış verişi teşvik ederken, kayıt dışılığı ve kaçakçılığı da körüklediği anlatıldı.

Ticaret Odası, fon ve yasaklayıcı uygulamaların kaldırılmasının, yaratılacak ucuzluk ve tüketimdeki canlanma ile ülke ekonomisi için elzem olan sıcak paranın da Güney Kıbrıs’a kaymasını engellemekte önemli katkı yapacağını vurguladı.

 

Bu haber toplam 519 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler