1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAĞILAN TESPİH TANELERİNİ BİZ TOPLAMALIYIZ
DAĞILAN TESPİH TANELERİNİ BİZ TOPLAMALIYIZ

DAĞILAN TESPİH TANELERİNİ BİZ TOPLAMALIYIZ

ATATÜRK VE HARBORD Amerikalı Harbord isimli bir general, Mustafa Kemâl ile mandalık konusunda konuşmaya ve onu ikna etmeye Anadolu’ya yollanır. Bilindiği üzere, Harbord, Mustafa Kemâl’i mandalık konusunda ikna edemez; hatta hiç bir lojistik

A+A-


 
ATATÜRK VE HARBORD

Amerikalı Harbord isimli bir general, Mustafa Kemâl ile mandalık konusunda konuşmaya ve onu ikna etmeye Anadolu’ya yollanır.

Bilindiği üzere, Harbord, Mustafa Kemâl’i mandalık konusunda ikna edemez; hatta hiç bir lojistik destek olmadan direnişe geçmenin Anadolu insanı için intihar olacağını söyler ve sözlerine devam ederek:

“Pekalâ, bu kadar büyük bir işe girişiyorsunuz. Paranız var mı? Bütçeniz nerede ve nedir? Bu parasızlıkla ve bu vasıtasızlıkla işe girişmek, memleketi feci bir akıbete sürüklemek değil midir? Bu sorumluluğu üzerinize nasıl alabiliyorsunuz”

diye sorular sorar.

General Harbord’un bu sözleri karşısında, Mustafa Kemâl Atatürk o derece sinirli bir hâl almıştı ki (ya da belki de bir ders vermek amacı ile de olabilir), elinde oynamakta olduğu tespihi kuvvetle çekmiş, ip kopmuş ve tespih taneleri yerlere saçılmıştı.

Mustafa Kemâl Atatürk yere eğilip yerlere saçılan o tanelerden birkaçını bir araya toplayarak elindeki kopan ipe tekrardan dizdi. Bunu yaparken bir taraftan da General Harbord’a dönük olarak sözlerine şöyle devam ediyordu Mustafa Kemâl Atatürk:

“Görüyorsunuz General; bu ip kopmuş ve tespihin taneleri dağılmıştı. İşte ben, şimdi yaptığım gibi, o taneleri birer birer toplayacağım ve tekrardan ipin üzerine bir bir  dizeceğim. Diyeceğim o ki, yerlere dağılan tespih tanelerini toplarsam ben toplayacağım. İşte, görüyorsunuz General; O zaten dağılmış! Öldürürsem ben öldürürüm! Yabancılar elinde öleceğine, Türk Milleti, kendi öz evlâdının elinde can versin! Fakat unutmayın; ben onu öldürmem... Toplayacağım... yeniden o dağılanı biraraya getireceğim...aynı bu tespih tanelerini bir araya getirmeye başladığım gibi...”

Atatürk’ün ne denli heyecanlı, inançlı ve kararlı olduğunu gören Harbord’un, Mustafa Kemâl Paşa’nın yanından ayrılırken, şu sözleri söylediği duyulmuştu:

“Biz de olsak, onun yaptığını yapardık.”

...

EGEMENLİK VE ÖZGÜRLÜK

Carl Schmitt “Siyasal Teoloji” isimli kitabında:

 

“Egemen olan, olağanüstü hale karar verebilendir.” diyor. 

 

“Güç- Zaafiyet İkilemi” bağlamında Abraham Lincoln da, 4 Temmuz 1861 tarihinde ABD kongresinde yaptığı konuşmasında şu sözleri sarf etmiştir:

 

“Bu durum bütün devletlerin kalıtsal ve ölümcül zafiyeti midir? Bir zorunluluk durumunda devlet vatandaşlarının özgürlüklerine karşı ölçüsüz güç mü kullanmalıdır, yoksa kendi varlığını koruyamayacak kadar zayıf mı olmalıdır?”

 

Ve devam ediyor Lincoln sözlerine oldukça öğretici ve düşündürücü şu sözlerle:  

 

“Çoğu kez bir uzuv, bir hayatı kurtarmak için feda edilmek zorundadır; ancak bir hayatı, bir uzvu kurtarmak için feda etmek, asla bilgece sayılmaz.”

 

Zorunluluk kelimesinin muğlaklığı bir kenara, anlamı konusunda dahi farklı yorumlar yapmak mümkündür:

 

“Zorunluluk hiçbir yasa tanımaz”; veya,

 

“Zorunluluk kendi yasasını yaratır.”

 

Mithat Sancar bu konuda şunları söylemektedir:

 

“Yolu göstermeden amacı göstermeyin bize. Dünyada sonlar ve yollar öyle karışmış ki birbirine. Birini değiştirdiniz mi öteki de değişiyor. Her farklı yol başka bir son getiriyor.”

 

Ve Lincoln birçok önemli tarihsel söz  yanında bir şey daha demiştir kongrede yaptığı konuşmasında; ki o da şudur:

 

"Güvenlikleri için özgürlüklerinden feragat edenler, bir gün her ikisini de kaybederler.”

 

SÖZÜN ÖZÜ

 

Biz ne zaman toplamaya başlayacağız peki dağılan tespih tanelerimizi?

 

Bunun için daha ne bekliyoruz?

 

Ekonomik zorluklar ve güvenliğimiz için tarihin hangi döneminde vaz geçtik özgürlüğümüzden ki şimdi de vaz geçelim?

 

Yoksa ekonomik uzvumuzu kurtarmak için toplumsal yaşamımızı feda mı edeceğiz?

 

Unutmayalım ki biz toplamazsak dağılanları, ya yerde kalacak taneler, ya da en iyi ihtimalle taneleri toplayanın elinde kalacak tespihimiz!

 

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1045 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler