1. HABERLER

  2. ARŞİV

  3. DAĞ FARE DOĞURDU!
DAĞ FARE DOĞURDU!

DAĞ FARE DOĞURDU!

Kamuoyunda “faiz yasası” olarak bilinen Birleştirilmiş Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasa Tasarısı, dün gece geç saatlerde

A+A-

 

 

Kamuoyunda “faiz yasası” olarak bilinen Birleştirilmiş Borç İlişkilerinden Kaynaklanıp Tahsili Geciken ve/veya Tahsil Edilemez Hale Gelen Borçların Ekonomik İyileştirme Kapsamında Yeniden Yapılandırılması Yasa Tasarısı, dün gece geç saatlerde Meclis’te UBP oylarıyla “oyçokluğu” ile yasalaştı. Birçok kesimin tepkisine neden olan yasa, kimi mağduriyetleri gidermiyor.

Hükümetin hemen hemen her maddesini son dakikada değiştirdiği yasa tasarısı ile birlikte katsayılar değişirken, bileşik faiz ve borçtan dolayı meydana gelen mahkumiyetler ile ilgili geleceğe dönük herhangi bir değişiklik yapılmadı.

Yasa tasarısının görüşülmesi sırasında CTP Genel Başkanı ve Lefkoşa Milletvekili Özkan Yorgancıoğlu’nun “şeffaflık yükümlülüğü” ile ilgili yaptığı iki öneri ve TDP Gazimağusa Milletvekili Mustafa Emiroğluları’nın “borçluların avukat masraflarının yarısından muaf tutulması” ile ilgili yaptığı değişiklik önerileri reddedildi.

Yasada gerçekleşen bir değişik göre, donuk olan borçların 30 Haziran 2010 tarihine kadar mahkemeye intikal etmiş olanları kapsama alıyor. 

CTP ve TDP’nin büyük tepki gösterdiği yasa tasarısı ve mecliste yaşana süreç ile ilgili  CTP Gazimağusa Milletvekili Teberrüken Uluçay ve TDP Gazimağusa Milletvekili Hüseyin Angolemli YENİDÜZEN’e konuştu. AYRINTILAR BUGÜN YENİDÜZEN’DE

 

 

 

 

 

Bu haber toplam 1360 defa okunmuştur
Önceki ve Sonraki Haberler